Objawy zaćmy – jak rozpoznać chorobę?
Istnieje wiele chorób oczu i każda z nich dotyczy różnych elementów tego narządu. Mają swoje specyficzne cechy i można je leczyć na rozmaite sposoby. Są wśród nich zarówno takie schorzenia, które mogą być łatwo leczone czy korygowane za pomocą odpowiednich okularów, jak i takie, które stwarzają zagrożenie całkowitej utraty wzroku. Do tej ostatniej grupy należy zaćma, na którą cierpi wiele osób w różnym wieku. W tym artykule powiemy, czym jest ta choroba oraz jakie są jej objawy i tym samym jak można ją rozpoznać.
Co to jest zaćma?
Na samym początku warto krótko opisać zaćmę, aby dokładnie wiedzieć, na czym ona polega i potrafić lepiej ją rozpoznawać. Zaćma, znana również jako katarakta to choroba wzroku polegająca na stopniowym niszczeniu soczewki. Światło dochodzące do oka powinno dostać się do jego dna, lecz w przypadku rozwijającej się choroby nie ma ono takiej możliwości. Również promienie nie załamują się tak, jak powinny. W oku stopniowo rozwijają się plamki, które powodują, że obraz jest coraz mniej ostry, a coraz bardziej rozmyty.
Zaćma to choroba, która może wystąpić w sposób na nabyty u każdego, a bywa również schorzeniem wrodzonym. Najbardziej narażone na zaćmę są osoby starsze. Nieco większe prawdopodobieństwo wystąpienia katarakty może dotyczyć osób chorujących na cukrzycę, a także osób krótkowzrocznych. Również praca w środowisku przepełnionym chemikaliami oraz przebyte stany zapalne oczu mogą być przyczynami wystąpienia zaćmy. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to dzisiaj choroba leczona chirurgicznie i możliwe jest odzyskanie ostrości widzenia. Ważne jednak, aby pojawić się u lekarza od razu, kiedy tylko orientujemy się, że nasz wzrok choćby minimalnie się pogorszył. Czas jest tutaj bardzo ważny – im mniej rozwinięta choroba, tym łatwiej jest ją wyleczyć.
Objawy zaćmy
Rozpoznanie choroby jest ważne, ponieważ dzięki temu można podjąć natychmiastowe leczenie. Jakie są zatem objawy wskazujące na to, że u pacjenta pojawiła się zaćma? Z pewnością jest to wspomniane już pogorszenie ostrości obrazu czy też wrażenie zamglonego obrazu. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, warto od razu skonsultować to z lekarzem. Osoby, u których rozwija się katarakta, często widzą również lepiej wtedy, kiedy nadchodzi zmierzch bądź widzą przed oczami plamki. Do objawów należy również widzenie jasnych kolorów, jakby były ciemne oraz zmiana koloru źrenicy na mętny, szary kolor [1].
Niektórzy pacjenci mogą zaobserwować zmiany na podstawie tego, że ich codzienne obowiązki wydają się trudniejsze. Jeśli osoba stara się wyostrzyć wzrok, aby coś przeczytać, lecz nie daje to efektów, może to być symptom choroby. Często osoby, u których rozwija się katarakta, kierują się do okulisty w celu wymiany okularów, ponieważ wydaje im się, że potrzebują nieco ostrzejsze szkła. Tymczasem przyczyną może być właśnie postępująca zaćma.
Cenną wskazówką podpowiadającą, aby udać się do lekarza, jest szybkie zmęczenie oczu. Jeśli wydaje się, że wzrok nie jest tak posłuszny, jak zwykle i nie jest to spowodowane ani nieprzyjemnym dymem znajdującym się w pobliżu, ani długą pracą przy komputerze, warto od razu to sprawdzić. Pacjenci cierpiący na kataraktę często zauważają u siebie również problem z prawidłowym przemieszczaniem się. Właściwa ocena odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami jest zaburzona i wykonywanie codziennych czynności jest tym samym utrudnione.
Objawy zaćmy ze względu na rodzaj choroby
Warto wiedzieć, że zaćmę można podzielić na kilka rodzajów, a każdy z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi objawami. I tak zaćma podtorebkowa tylna objawia się rozszczepieniem światła oraz gorszym widzeniem tego, co znajduje się blisko. Zaćma korowa powoduje utrudnione patrzenie w nocy oraz w ciemnych pomieszczeniach; może objawiać się też podwójnym widzeniem. Z kolei zaćma jądrowa utrudnia dobrą widoczność w słoneczne, jasne dni. Osoby z tym typem katarakty często widzą dobrze to, co jest blisko, natomiast zauważają brak ostrości, patrząc w dal. Jeśli dostrzeżemy u siebie któryś z wymienionych objawów bądź jeśli okulista poradzi nam, aby udać się do lekarza, warto zrobić to niezwłocznie, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie zaćmy.
[1] – https://www.onedayclinic.pl/objawy-zacmy-jak-je-rozpoznac-i-co-zrobic-kiedy-sie-pojawia/