Okulary korekcyjne czy soczewki, co będzie lepszym rozwiązaniem?

W obecnych czasach coraz więcej osób posiada wadę wzroku, a co za tym idzie częściej pojawia się wśród nich dylemat w wyborze odpowiedniego sposobu korekcji. Zarówno okulary korekcyjne jak i soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak czym kierować się przy doborze oraz która z tych opcji będzie lepsza i dla kogo? 

Komu optyk zaleci noszenie okularów korekcyjnych?

Okulary to najbardziej tradycyjna metoda korekcji wzroku, której dużą zaletą jest przede wszystkim łatwość i szybkość w użytkowaniu codziennym. W każdej chwili możemy je zdjąć i pozwolić naszym oczom na chwilę odpocząć. Jest to również lepsza opcja dla osób, które większość swojego czasu spędza przed komputerem. Okulary w przeciwieństwie do soczewek posiadają specjalne filtry, które chronią oczy przed nadmiernym wysychaniem. Ludzie często decydują się na zakup okularów również ze względu na ich walory estetyczne. Dobrze dobrane oprawki mogą stać się stylowym dodatkiem, a dla innych nawet sposobem na wyrażenie swojej osobowości.  

wybór okularów korekcyjnych u optyka w Jaworznie

Niestety pojawiają się również opinie, że okulary są nieatrakcyjne, ciężkie i niewygodne. Przy dłuższym czasie użytkowania mogą powodować ucisk nosa i uszu, a podczas szybkiej zmiany temperatury, pojawia się dobrze znany problem parowania. Jeśli weźmiemy też pod uwagę większe wady wzroku, musimy się również liczyć z faktem, iż okulary mogą wizualnie powiększyć lub pomniejszyć oczy, a nawet zniekształcić obraz podczas patrzenia na boki lub w górę i dół. 

Soczewki – komfortowa alternatywa dla okularów polecana przez optyka

Po soczewki z pewnością chętniej sięgną ludzie prowadzący aktywny tryb życia. Okulary podczas aktywności fizycznej mogą stać się bardzo niewygodne w przeciwieństwie do soczewek, które są bardzo dyskretne i dają nam pełną swobodę ruchu. Ich najważniejszym atutem jest przede wszystkim to, że są niewidoczne, więc osobom ceniącym swój naturalny wygląd twarzy, ta opcja zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu. 

Co prawda zakładanie ich jest bardziej problematyczne, a użytkowanie wymaga wyjątkowej dbałości i pielęgnacji, to mimo wszystko cieszą się one dużą popularnością. Ludzie sięgają po nie głównie ze względu na ich lekkość i funkcjonalność oraz stosunkowo niskie i regularne koszty miesięczne. Warto jednak pamiętać o tym, że soczewki uchodzą za bardziej inwazyjną formę korekcji wzroku ze względu na bezpośredni kontakt z gałką oczną oraz często występujące zmęczenie oczu. Konieczne jest wtedy stosowanie kropel nawilżających, a same soczewki muszą być przechowywane w specjalnym płynie. Warto jest jednak wziąć pod uwagę fakt, że noszenie okularów nie wyklucza możliwości korzystania z soczewek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest noszenie obu wariantów na zmianę.

wybór soczewek u optyka

Dlaczego warto skorzystać z porady u optyka w Jaworznie?

Przy wyborze odpowiedniej metody korekcji wzroku bardzo ważną kwestią jest wizyta u okulisty i optyka. Najlepszych optyków w Jaworznie można znaleźć w Centrum Medycznym Farna 14,  w którym znajduje się szeroki wybór opraw okularowych, szkieł oraz soczewek kontaktowych. W salonie prowadzona jest również nauka zakładania i ściągania soczewek, a pracujący tam wysoko wykwalifikowany specjalista mistrz optyk na podstawie badania oraz wywiadu z klientem, pomoże dokonać odpowiedniego wyboru oraz przedstawić ewentualne przeciwwskazania

Okulary czy soczewki – które rozwiązanie zarekomenduje optyk? 

Wybór pomiędzy tymi rozwiązaniami w dużej mierze zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi dana osoba oraz co jest dla niej wygodniejsze. Po soczewki z pewnością chętniej sięgną miłośnicy sportu oraz Ci, którzy cenią sobie większą swobodę. Okulary zaś to lepsza opcja dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem oraz dla tych, którzy stawiają na łatwość i szybkość użytkowania.