Operacja zatok przynosowych oraz przegrody nosowej – kiedy warto się zdecydować?

Otolaryngologia, to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz narządów szyi. W obrębie jej działań znajduje się również między innymi chirurgia zatok przynosowych, języka czy gruczołów ślinowych. Otolaryngologia to bowiem specjalizacja w dużej mierze zabiegowa. To do otolaryngologa musimy się udać, gdy dokucza nam stan zapalny zatok przynosowych czy krzywa przegroda nosowa.

Operacja zatok przynosowych oraz przegrody nosowej – kiedy warto się zdecydować?

Zatoki przynosowe, to przestrzenie powietrzne w obrębie kości czaszki. Służą one między innymi oczyszczaniu i ogrzewaniu wdychanego powietrza. Kiedy zatoki przynosowe funkcjonują prawidłowo, produkowany w nich śluz spływa do jam nosa przez ujścia zatok – wąskie kanaliki łączące jamę nosową z zatokami. Jednak w przypadku zapalenia, ujścia te stają się niedrożne. To prowadzi do nagromadzenia śluzu w zatokach i prowadzi do zakażenia. Taki stan leczyć można farmakologicznie, lecz w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg.

Z kolei na operację przegrody nosowej warto zdecydować się w sytuacji, gdy jest ona zdeformowana i krzywa ( wada wrodzona lub nabyta, na przykład po uderzeniu). Krzywa przegroda nosowa nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również uniemożliwia swobodne oddychanie. Jest również przyczyną chrapania.

Wskazania do zabiegu zatok przynosowych

W przypadku, kiedy męczy nas stan zapalny zatok przynosowych najczęściej pojawiającymi się objawami jest uczucie zatkanego nosa, trudność w jego wydmuchaniu i uczucie rozpierania w obrębie twarzy. Wszystkiemu towarzyszą również bóle głowy i katar, a także ściekanie gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co powoduje potrzebę stałego odkrztuszania. Leczyć możemy się wtedy za pomocą specjalnie dobranych antybiotyków czy sterydów donosowych. Kiedy jednak stan zapalny nie mija, a sytuacja się pogarsza konieczna jest niestety operacja.

Przy krzywej przegrodzie nosowej wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim utrudnione oddychanie, a także nieustający katar oraz ciągłe infekcje górnych dróg oddechowych. Operacja w takiej sytuacji przyczynić się może do znaczącej poprawy jakości życia pacjenta.

operacja zatok przynosowych

Przebieg zabiegu zatok przynosowych

Endoskopowa operacja zatok przynosowych, to obecnie najnowocześniejsza metoda jaka stosowana jest przy tym schodzeniu. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza przez otwory nosowe mikrochirurgiczne narzędzia, a następnie usuwa zmienioną zapalnie błonę śluzową. Operacja trwa od 1,5 do 2 godzin.

Z kolei septoplastyka, a więc operacja krzywej przegrody nosowej trwa około 30-60 minut, w zależności od tego, jak bardzo nieprawidłowo umiejscowiona jest przegroda. Aby ją wyprostować, chirurg zmuszony jest czasami do usunięcia części chrząstki czy kości.

Wybierając szpital czy klinikę w której mamy zamiar poddać się operacji, kierujmy się nie tylko opiniami ludzi, którzy zabiegi mają już za sobą, ale również tym co sama placówka oferuje. Na przykład klinika laryngologiczna Na Grobli we Wrocławiu, oferuje swoim pacjentom najnowocześniejszy sprzęt i najmniej inwazyjne zabiegi laryngologiczne. Mając możliwość poddania się zabiegowi w naprawdę nowoczesnej placówce, minimalizujemy nie tylko stres związany z zabiegiem, ale i ból który niestety może nam wtedy towarzyszyć.

Możliwe pooperacyjne powikłania

W przypadku operacji przegrody nosowej możliwe pooperacyjne powikłania na szczęście są rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, może pojawić się krwawienie trwające do kilku dni, gorączka, pogorszenie zmysłu węchu, wymioty czy bóle głowy. Z kolei po FESS mogą występować niewielkie trudności z oddychaniem. Niektórzy pacjenci narzekają też na ogólne rozbicie i osłabienie.

Rekonwalescencja pooperacyjna

W rekonwalescencji po zabiegu zatok przynosowych kluczowy jest pierwszy tydzień po operacji. To właśnie w tym czasie oczyszcza się bowiem jama nosowa. Nie należy więc martwić się spływającymi pooperacyjnymi skrzepami krwi – jest to stan jak najbardziej naturalny.

Ogólny proces gojenia ran po operacji krzywej przegrody nosowej może być niestety powolniejszy, niż w przypadku FESS. Tutaj bowiem chrząstki i inne tkanki nosa mogą regenerować się aż do roku czasu lub do momentu w którym w pełni dostosują  się do swego nowego kształtu. Pierwsze dwa tygodnie po operacji, to również czas w którym odczuwać możemy łagodny ból miejscowy.