Opieka hospicyjna w warunkach domowych

Wiele jest placówek medycznych, które oferują usługi opieki nad chorymi w domach. Jest to duża pomoc dla pacjentów, który z powodu swojej choroby, są praktycznie wykluczeni z życia społecznego. Wielu z nich cierpi na postępujące i nieuleczalne choroby, które dodatkowo powodują ogromny ból i utrudniają wykonywanie najprostszych czynności życiowych. Pomoc hospicyjna ma przede wszystkim na celu pozbycie się bólu i poprawę jakości życia. chory pacjent, który znaczną większość czasu musi spędzać w łóżku, cierpi równie psychicznie ze względu na ograniczenie ruchowe.

Opieka hospicyjna jest wykonywana przez lekarzy, pielęgniarki oraz przez rehabilitantów. Osoby te, regularnie odwiedzają pacjenta, by podać mu kroplówkę, mienić opatrunki i wykonać zabiegi rehabilitacyjne. Lekarze oceniają stan pacjentów, notują zmiany, poprawę lub pogorszenie się stanu zdrowia oraz przepisują lekarstwa. Bardzo często, szpitale oferują również opiekę psychologiczną, w zależności od stanu pacjenta. Niekiedy, pomoc medyczna polega również na otrzymywaniu  potrzebnego sprzętu medycznego bezpłatnie. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na wypożyczenie lub zakup drogich łóżek szpitalnych, wózka inwalidzkiego czy respiratora.

Dodatkowo, pacjenci mogą również liczyć na całodobowy dostęp do świadczeń lekarzy. Opieka zdrowotna jest w wielu przypadkach konieczna natychmiast. Stan pacjenta może się bowiem z dnia na dzień pogorszyć, przez co konieczne jest przeprowadzenie wizyty kontrolnej u lekarza. Pacjent, oprócz tego, ma pełne prawo korzystać z dostępności lekarzy przynajmniej 2 razy w miesiącu. Wizyty pielęgniarek natomiast powinny odbywać się 3-4 razy w tygodniu, w zależności od stanu i od potrzeb pacjenta.

Kiedy korzystać z opieki hospicyjnej?

Opieka hospicyjna jest wskazana i konieczna dla osób, których stan nie pozwala im samodzielne funkcjonowanie. Wiele jest osób chorych, które muszą leżeć w łóżku podpięte do respiratorów lub innych medycznych urządzeń. Rodziny osób chorych najczęściej nie posiadają wymaganych umiejętności, które pozwalałyby na samodzielne zajęcie się chorym bliskim. W tym celu, szpitale i placówki medyczne oferują wizyty domowe dla każdego pacjenta. Istnieje specjalna lista osób, które mogą uzyskać tego typu świadczenia od lekarzy, pielęgniarek i od rehabilitantów. Są to:

  • Osoby, które chorują na nieuleczalne choroby – rak stwardnienie rozsiane w zaawansowanym stadium, martwica i inne,
  • Ci, którzy niedawno przeżyli ciężki wypadek i mają problemy z poruszaniem się,
  • Osoby, które na skutek wypadku lub losowego zdarzenia utraciły kończyny,
  • Pacjenci, którzy leżą w śpiączce długi czas,
  • Osoby starsze, cierpiące na różne choroby związane z wiekiem starczym.

Wizyty domowe stanowią możliwość powrotu do zdrowia fizycznego i psychicznego. Pacjent, którego regularnie odwiedzają lekarze i pielęgniarki, mogą łatwiej uporać się z problemami związanymi ze zdrowiem. Ciężka choroba lub śpiączka, to również bardzo trudna sytuacja dla rodziny chorego. Lekarze, pielęgniarki oraz pozostały personel medyczny, który odwiedza chorego w domu, stanowi bardzo dużą pomoc dla chorego i jego rodziny. Ich obecność daje nadzieję na szybkie wyzdrowienie.

Hospicjum domowe jest dziś bardzo często wykorzystywaną opcją. Mnóstwo jest bowiem pacjentów, którzy nie mogą o własnych siłach uczęszczać na zabiegi rehabilitacyjne lub na zwykłe badania. Pacjenci zdani na lekarzy i pielęgniarki cierpią również psychicznie przez ograniczenia wiązane z chorobami. Stan fizyczny i psychiczny może znacznie się poprawić, dzięki pomocy personelu medycznego.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym z Lublina – SANITAS