Ortalion – materiał idealny na każde warunki

W branży odzieżowej z roku na rok pojawia się coraz więcej modnych nowości. Ma to pewnie związek z tym, że marki starają się łączyć ładny wygląd z jak największą praktycznością. Od jakiegoś czasu obie te funkcje zapewnia ortalion ponownie wracający do łask. Sprawdźmy więc, czym on jest, jakie ma właściwości i dlaczego stał się takim hitem w produkcji ubrań.

Czym jest ortalion?

Jest to materiał tworzony z bardzo mocnych splotów przędzonych z włókien syntetycznych, najczęściej poliestrowych. Dawniej uchodził on za bardzo sztuczny i niezbyt przyjazny dla skóry, jednak dzisiaj włókna syntetyczne są już dużo bardziej sprzyjające skórze, dlatego ortalion wraca do łask. Ma on także bardzo zwartą strukturę, dzięki czemu pełni szereg bardzo praktycznych właściwości. 

Jakie właściwości ma ortalion?

Poprzez sposób tworzenia i wykorzystanie poliestru ortalion sprawdza się praktycznie w każdych warunkach i typach odzieży. Jest on:

  • Całkowicie wodoodporny – woda po prostu z niego spływa nie mając szans dostać się do środka
  • Chroniący przed ciepłem – ciasne sploty sprawiają, że ciepło w żaden sposób nie dostaje się pod ubranie, ale też nie ucieka na zewnątrz
  • Oddychający – mimo nieprzepuszczalności wody i ciepła, cyrkulacja powietrza jest na najwyższym poziomie
  • Gładki i połyskujący – dzięki czemu wygląd wszelkich tworzyw z tego materiału jest bardzo oryginalny i zwraca na siebie uwagę

Widać więc, że ortalion nadaje się idealnie do tego, by tworzyć z niego jakościowe i ciekawe ubrania o wielu użytecznych funkcjach. 

W jakich ubraniach jest stosowany?

W latach 90. bardzo popularny był dres ortalionowy, który noszono na co dzień. Później, gdy moda nieco się zmieniła, ortalion wykorzystywano głównie w ubraniach outdoorowych dla dzieci (kurtkach, płaszczach przeciwdeszczowych itp.). Był i jest on także głównym materiałem tworzącym w parasolach i butach jesiennych. Kurtki dla dzieci z ortalionu również można spotkać współcześnie, ale teraz, gdy wróciła dawna moda na ortalion w odzieży dla dorosłych, dużą popularnością cieszą się ubrania sportowe z tego materiału. 

Warto też dodać, że powróciły również dresy ortalionowe i choć w innej postaci niż w latach 90., to w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród sportowców, ale też młodych ludzi ubierających się w nie do szkół, na spotkania ze znajomymi, na zajęcia itp. 

Dlaczego ortalion w ubraniach sportowych to dobry wybór?

Mimo że coraz więcej ludzi przekonuje się znów do ortalionu, to niektórzy sądzą, że w odzieży sportowej jest od w dalszym ciągu negatywnym elementem. Nie jest to jednak prawda, ponieważ wiele lat przerwy w produkcji tego typu odzieży pozwoliło stworzyć dzisiaj bardzo wygodne ubrania sportowe, czy to dresy, czy kostiumy dla piłkarzy, czy kurtki dla miłośników wędrówek i wiele innych. Ubrania te są dzisiaj bardzo dobrą ochroną przed warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu można praktykować ulubione zewnętrzne aktywności nawet mimo niepogody. 

ortalion

Zalety ortalionu

Jeśli na tym etapie dalej nie mamy pewności, że ortalion to dobry wybór, to warto przypomnieć kilka jego najważniejszych zalet:

  • Przede wszystkim jest on bardzo trwałym materiałem. Nie wymaga specjalnej troski podczas użytkowania, a ubrania z niego mogą służyć przez naprawdę wiele długich lat. 
  • Dzięki śliskiemu wykończeniu i nieprzemakalności ubrania ortalionowe są bardzo łatwe w czyszczeniu. Większość zabrudzeń praktycznie z niego spływa, a jeśli już jakieś się pojawią, to najczęściej wystarczy mokra ściereczka, by je usunąć. 
  • Ubrania ortalionowe bardzo trudno się też gniotą. Materiał dostosowuje się do otoczenia i ciała, także nie ma mowy o złym wyglądzie lub krępowaniu ruchu związanym ze zbyt dużym, lub za małym krojem. 

Jak więc widać ortalion stał się bardzo praktycznym materiałem stosowanym zarówno w codziennych ubraniach outdoorowych, jak i w odzieży sportowej. Dzięki swoim właściwościom zdobywa serce coraz większej ilości ludzi, stając się ponownym odkryciem modowym.