Ortopeda – kim jest i czym się zajmuje?

Ortopedia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz rehabilitowaniem narządów ruchu. Zakres działania ortopedów obejmuje także traumatologię, czyli wszelkiego rodzaju urazy. Ortopeda zajmuje się więc całym naszym szkieletem oprócz czaszki oraz układem więzadłowo – stawowym.

Dodatkowo, ta dziedzina medycyny zajmuje się także różnymi uszkodzeniami mięśni, stawów oraz nerwów. Warto dostrzec różnicę pomiędzy ortopedą a traumatologiem. Do ortopedy udajemy się ze złamaniami i uszkodzeniami kości. Traumatolog (chirurg) z kolei przyjmuje osoby, które mają uszkodzone tkanki, stawy i kości.

Aby zostać ortopedą, należy ukończyć medycynę i odbyć podyplomowy staż lekarski w tej specjalizacji. Istotne jest bowiem pełne opanowanie fizjologii i anatomii człowieka. Dodatkowo, wiedza, jaką zdobywa się na studiach, dotyczy również biomechaniki.

Dzięki niej, przyszły ortopeda będzie umiał rozpoznawać schorzenia i choroby kości, mięśni, tkanek i nerwów. Dodatkowo, dobry lekarz zastosuje odpowiednie leczenia i dobierze właściwe metody rehabilitacji.

Ortopeda pomoże nam zapobiec niektórym chorobom, poprzez zlecanie badań takich jak rezonans magnetyczny, elektrodiagnostyka lub badania radiologiczne.

Zadania ortopedy

Do głównych zadań ortopedy, należy rozpoznawanie i leczenie wszelkich wad narządu ruchu. Wady, jakimi zajmuje się ortopeda, mogą być wrodzone lub nabyte. Lekarz ortopeda będzie w stanie określić, kiedy powstała dana wada, co jest jej przyczyną oraz jak należy ją leczyć.

lekarz ortopeda

Oprócz diagnozowania chorób i zlecania konkretnych badań, ortopeda w dużej mierze może przyczynić się do poprawy stanu naszego zdrowia, kierując nas na rehabilitację.

W przypadku złamań kości, ortopeda podejmuje decyzję o tym, czy złamanie wymaga unieruchomienia. Jeśli tak, należy wybrać odpowiedni gips, tworzywo sztuczne lub inne metody. W przypadku patologii, ortopeda może nas skierować na operację – dzięki odpowiednim zabiegom, możliwy jest szybki powrót do zdrowia.

Często bowiem, konieczne jest przeprowadzenie operacji rekonstrukcji kości lub dobranie ortezy/ protezy.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Dobry ortopeda w prawidłowy sposób rozpozna naszą chorobę, oceni jej rozwój i przyczyny powstania. Dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarza, mamy możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. W procesie leczenia, stosowane są różne metody – badania RTG, rezonansowe i inne, pozwolą wykluczyć lub potwierdzić istnieje konkretnych chorób.

Wybór właściwego lekarza jest kluczowy. Wielu z nas może borykać się z problemami takimi jak dyskopatia, powikłania po złamaniach czy wady wrodzone. Warto więc skorzystać z oferty profesjonalnego zespołu lekarzy.

Dobry ortopeda zaoferuje nam takie usługi jak:

  • Konsultacja dotycząca ortopedii i traumatologii,
  • Kontrole po przebytych zabiegach,
  • Porady fizjoterapeutyczne,
  • Ściąganie szwów pooperacyjnych,
  • Porady dotyczące leczenia bólu (w przypadku kości, mięśni, nerwów i stawów),
  • Leczenie rozległych i trudno gojących się ran,
  • Wiskosuplementacja,
  • Leczenie poprzez wykorzystanie komórek macierzystych,
  • Wystawienie skierowania na badania obrazowe, mikrobiologiczne i laboratoryjne.

 

Dziś, ortopedzi korzystają z nowoczesnych metod leczenia swoich pacjentów. Są to między innymi nowoczesne sprzęty, badania i wykorzystanie wyżej wymienionych komórek macierzystych. Ortopedia stosuje nowatorskie rozwiązania, by przyspieszyć proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Pacjenci mogą więc o wiele szybciej powrócić do pełni sprawności. Poza tym, leczenie opiera się również na uśmierzaniu bólu.

Złamania, naderwania i inne problemy, wiążą się z długotrwałymi dolegliwościami, które utrudniają funkcjonowanie. Ortopeda jest w stanie doradzić nam, w jaki sposób szybko pozbyć się bólu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.