Pełne badania diagnostyczne – gdzie je wykonać?

Badania diagnostyczne, to najszybsze i najlepsze narzędzie oceniające ogólny stan zdrowia. Pozwalają one rozpoznać większość schorzeń i podjąć odpowiednie leczenie.

Do najczęściej wykonywanych badań tego rodzaju należą oczywiście badania krwi, moczu i kału, a także EKG czy USG. Lekarze często zlecają je również profilaktycznie, by sprawdzić czy w organizmie pacjenta nie pojawiły się niepokojące procesy.

Niezależnie więc od tego, jak dobrze się czujemy – raz na jakiś czas naprawdę warto wykonać podstawowe badania. Sprawdzić stan swojego zdrowia i trzymać rękę na pulsie. Jak zatem wyglądają podstawy w tym zakresie?

Rodzaje badań diagnostycznych – wywiad lekarski i morfologia krwi

Pierwszym i najczęściej spotykanym jest oczywiście wywiad lekarski i badanie podmiotowe. W trakcie wizyty lekarz zbiera wszystkie informacje o stanie zdrowia pacjenta, by później przejść do badania głowy, a więc sprawdzenia gardła i oczodołów, a następnie szyi. Bardzo często osłuchuje również płuca i serce, a przez delikatny ucisk ocenia stan jamy brzusznej. Jeśli te zabiegi nie przyniosą satysfakcjonującej odpowiedzi, koniecznym staje się zlecenie kolejnych badań.

probki

W takiej sytuacji najczęściej przeprowadzanym badaniem laboratoryjnym jest morfologia krwi. Za jej pomocą ustalić można poziom krwinek białych i czerwonych, monocytów, limfocytów czy granulocytów. Wahania którejkolwiek z grup mogą oznaczać konkretny problem zdrowotny. Z kolei próbki kału i moczu, które również poddawane są analizie wykluczą lub potwierdzą obecność pasożytów i bakterii.

Rodzaje badań diagnostycznych – poziom cukru we krwi i cholesterol

Badania na poziom cukru, a więc glukozy we krwi oznacza się z tej samej próbki, którą pobiera się do wykonania morfologii. Warto, aby pacjent był przed posiłkiem, dawką insuliny lub wysiłkiem fizycznym. W przeciwnym razie krew pobiera się nie z przedramienia, ale z opuszka palca.

Cholesterol natomiast określa się obejmując cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL i cholesterol LDL. Jest to potrzebne zważywszy na to, że ogólny jego poziom może być dobry, przy jednoczesnym nie do końca odpowiednim poziomie frakcji. A więc poziomie dobrego i złego cholesterolu. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą oznaczać na przykład miażdżycę.

Rodzaje badań diagnostycznych – USG i EKG

Do bardzo często zlecanych badań diagnostycznych należą również EKG i USG. Pierwsze z nich zlecane jest w sytuacji, kiedy pacjent uskarża się na bóle i ucisk w klatce piersiowej. Umieszczone na skórze elektrody umożliwiają rejestrację impulsów elektrycznych związanych z pracą serca, co z kolei pozwala ocenić jego stan.

USG natomiast, to bezbolesne, bardzo dokładne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób. Pozwala na ocenę kształtu i wielkości poszczególnych narządów w ciele człowieka i wykrywa podejrzane zmiany w postaci zgrubień, guzków lub innych nieprawidłowości. Badanie takie może być dość często powtarzane, dlatego w diagnostyce chorób stało się po prostu niezastąpione.

ciśnienie

Pozostałe rodzaje badań diagnostycznych

Pozostałe badania diagnostyczne, to kolejno cytologia, spirometria czy nawet testy alergologiczne. W ich przypadku pamiętać jednak należy, że nie wchodzą one w skład podstawowych badań diagnostycznych, dlatego nie każda placówka będzie w stanie je wykonać. W sytuacji, kiedy chcemy lub musimy wykonać szereg różnych badań idealnym rozwiązaniem będzie miejsce, które zapewni nam specjalistyczną aparaturę z każdej dziedziny.

Pełne badania diagnostyczne – gdzie je wykonać?

Pełne badania diagnostyczne zapewnią nam z pewnością duże centra medyczne, które oferują kompleksową opiekę obejmującą konsultacje medyczne, szczegółowe badania i zabiegi szpitalne. Do takich należy na przykład CM Sanitas, gdzie oprócz podstawowych badań diagnostycznych, wykonać będziemy mogli również badania z dziedzin takich jak okulistyka czy kardiologia. Specjaliści w razie potrzeby mogą również zlecić diagnostykę układu oddechowego, narządu słuchu i nerwowo – mięśniową.

Taka możliwość, to spore ułatwienie w przypadku, gdy szukamy przyczyn naszych problemów i wykonujemy pakiet zleconych badań. Nie musimy krążyć od szpitala do szpitala, tracąc czas i nerwy. Wszystkie zlecone zabiegi i pomiary możemy wykonać w jednym budynku, co znacznie usprawnia nam cały proces.