Piaskowanie, scaling i fluoryzacja – cechy zabiegów

Białe, zdrowe zęby bez próchnicy są marzeniem wielu, jednak często domowa higiena nie jest wystarczająca, by utrzymać je w najlepszej kondycji.

Szczotkowanie, nici dentystyczne, czy specjalne płukanki powinny znaleźć się obowiązkowo w codziennej pielęgnacji zębów, ale równie ważne będą dla nich także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.

 

Te nie muszą kończyć się jednak nieprzyjemnym leczeniem – zabiegi takie jak piaskowanie, scaling czy fluoryzacja doskonale uzupełniają prawidłową higienę jamy ustnej. Na czym polegają i kiedy warto się na nie zgłosić?

Profesjonalne czyszczenie zębów u stomatologa

Piaskowanie, scaling i fluoryzacja to trzy podstawowe zabiegi, za pomocą których stomatolog lub higienistka stomatologiczna mogą oczyścić zęby pacjenta z zalegającego na ich powierzchni i w trudno dostępnych przestrzeniach kamienia nazębnego, przebarwień i osadów. Wykonane prawidłowo zabiegi oczyszczania w gabinecie są zupełnie nieszkodliwe, zwykle bezbolesne i znacznie skuteczniejsze, niż obiecujące podobne działanie zabiegi domowe.

Jedynie dentysta, z pomocą odpowiednich narzędzi jest w stanie dotrzeć w najdrobniejsze załamania zębów i skutecznie pozbyć się zalegających osadów, będących doskonałym miejscem do rozwoju bakterii próchnicy. Rola piaskowania, scalingu i fluoryzacji w prawidłowej higienie jamy ustnej jest nieoceniona, choć przez wielu pacjentów niesłusznie ignorowana.

Scaling – dokładne oczyszczanie zębów w gabinecie

protetyka stomatologiczna warszawaScaling zębów jest podstawowym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym, umożliwiającym dentyście lub higienistce usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego z zębów pacjenta.

W ramach procedury wyróżnia się dwa typy działań – scaling naddziąsłowy, polegający na oczyszczaniu koron zębowych, oraz scaling poddziąsłowy, pozwalający usunąć kamień i osad zalegające w kieszonkach dziąseł. Scaling wymaga kompleksowego podejścia do procesu oczyszczania zębów i musi być wykonany na tyle dokładnie, by nie wywołać niepożądanych podrażnień i uszkodzeń w obrębie zębów i dziąseł, dlatego też warto zawsze stawiać na zaufane i sprawdzone gabinety stomatologiczne.

Scaling zębów może być wykonywany samodzielnie, za pomocą narzędzi mechanicznych, fal ultradźwiękowych oraz metod chemicznych, a także w połączeniu z piaskowaniem, które dodatkowo umożliwia skuteczne usuwanie kamienia i przebarwień z całej powierzchni zębowej. Żadne domowe metody oczyszczania zębów nie są w stanie zastąpić efektów, jakie daje profesjonalny scaling.

Piaskowanie zębów – na czym to polega?

Jak podają specjaliści z gabinetu DentalMed, podobnie jak scaling, piaskowanie zębów jest metodą mechanicznego usuwania kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w połączeniu ze scalingiem, usuwając kamień z widocznych, łatwo dostępnych powierzchni zęba z pomocą specjalnego, drobnego piasku dentystycznego kierowanego na zęby pod ciśnieniem. Dzięki drobinkom piasku możliwe jest pozbycie się drobnych przebarwień i osadu, który pojawia się na zębach u osób spożywających duże ilości kawy, herbaty, wina czy palących papierosy.

Efekty piaskowania połączonego ze scalingiem mogą być widoczne jako delikatne rozjaśnienie i wyraźne oczyszczenie zębów, co w przypadku osób o naturalnie jasnej kości zębowej może być traktowane nawet jako delikatny i szybki sposób na wybielanie zębów. Dla optymalnych rezultatów i utrzymania zębów w najlepszym zdrowiu piaskowanie i scaling muszą być jednak regularnie powtarzane (zwykle dwa razy w roku).

Fluoryzacja – zdrowe i mocne zęby po oczyszczaniu

korony zębowe WarszawaZarówno scaling jak i piaskowanie zębów mogą wywołać czasową nadwrażliwość spowodowaną częściowym odsłonięciem i podrażnieniem dziąseł.

Choć zabiegi te same w sobie nie są dla zębów szkodliwe, warto zakończyć je fluoryzacją, która likwiduje chwilową nadwrażliwość, a jednocześnie wzmacnia oczyszczone zęby i chroni je przed ubytkami.

Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym jest znacznie skuteczniejsza, niż codzienne stosowanie pasty z fluorem i doskonale uzupełnia proces oczyszczania zębów, przygotowując je do zdrowego funkcjonowania przez długi czas.

Dla kogo są takie zabiegi?

Kamień nazębny, czyli osad tworzący się na zębach po spożyciu posiłków i pozostający w trudno dostępnych miejscach przy niedokładnej higienie jamy ustnej jest problemem praktycznie każdego człowieka. Zbierający się w obrębie dziąseł lub pod nimi kamień nazębny jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii próchnicy i nie tylko wygląda nieestetycznie, ale z czasem przyczynia się także do rozwoju poważniejszych problemów z zębami.

Regularne szczotkowanie zębów, połączone ze stosowaniem nici dentystycznej pozwala w dużej mierze pozbyć się problemu gromadzącego się osadu, jednak nawet ci najbardziej dbający o swoje zęby mogą skorzystać z profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym. Zdrowie zębów jest warte kilkunastu minut na fotelu dentysty.