Poradnia psychologiczna – czym się zajmuje?

W życiu spotyka nas wiele niespodziewanych sytuacji. Nie możemy się na nie przygotować, zdajemy sobie jednak z tego sprawę. Liczymy, że będą to jednak przyjemne niespodzianki. Niestety nie zawsze sprawy wyglądają w pożądany przez nas sposób. Często mamy do czynienia z wydarzeniami, z którymi bardzo ciężko się pogodzić. Zostawiają w nas ślad, który daje o sobie znać, co jakiś czas. Sami nie możemy sobie z tym poradzić. W takich sytuacjach nie bójmy się pójść po pomoc do poradni psychologicznej. Dzięki niej będziemy w stanie przezwyciężyć trapiące nas problemy.

Kiedy jest potrzebna pomoc psychologa?

Jednym z powodów dla, których warto udać się do psychologa jest kryzysy życiowy. Na przykład nie możemy zaakceptować utraty kogoś bliskiego. Pojawiają się u nas wahania nastroju z tego powodu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zwolnienia z pracy, poważnego wypadku, choroby. Nowe wyzwania w życiu, jak ślub czy narodziny dziecka również są częstymi powodami wizyt w poradni psychologicznej. Do psychologa kierują nas też przedłużające się stany depresyjne. Często możemy zauważyć, że codziennie pojawia się u nas lęk, przygnębienie, ciągłe napięcie. Są to niektóre z objawów kryzysu emocjonalnego. Pomoc psychologa ma ogromne znaczenie, w gdy pojawiają się problemy domowe. Mówimy o uzależnieniu jednego z domowników, ciężkiej chorobie, przemocy domowej. Wszystkie z wymienionych problemów wymagają odpowiedniej terapii. W poradni pojawiamy się też z powodów wychowawczych. Nie możemy porozumieć się z dzieckiem i szukamy rozwiązania.

psychomedical

Na jaką pomoc możemy liczyć?

Działanie poradni psychologicznej występuje w szerokim zakresie. Absolutną podstawą jest psychoterapia. Dzięki niej będziemy w stanie zrozumieć swoje uczucia. Wtedy z łatwością poradzimy sobie z nimi. Psychoterapia prowadzona jest w grupach lub w formie indywidualnych spotkań. Kolejnym polem działania psychologa jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Za jej sprawą dowiadujemy się jak poradzić sobie z kryzysami oraz jak zapobiegać konsekwencjom. Nie można też zapominać o psychoedukacji, która polega na pokazywaniu postaw, które źle wpływają na nasze samopoczucie. Uczymy się również radzenia sobie w określonych sytuacjach. W poradni możemy liczyć na pomoc w jeszcze jednej ważnej kwestii. Jest nią rozwiązywanie konkretnych problemów i wyjaśnienie przyczyn ich powstania.

Warto sięgnąć po pomoc

Życie może nas zaskoczyć i to w sposób, którego wolelibyśmy uniknąć. Poradzenie sobie z problemami może nas przerastać. Pomoc możemy znaleźć w poradni psychologicznej – na przykład Psychomedical. Odnajdziemy tam wsparcie z zakresu problemów osobistych, kryzysów w małżeństwie, terapii par, kryzysów wynikających z problemów życiowych, pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, nie należy go lekceważyć.