Protetyka stomatologiczna – na czym polega?
Niezależnie od wieku poważny problem związany z brakiem uzębienia może dotknąć niemal każdego z nas. Jakby się mogło wydawać, utrata stałych zębów nie dotyczy wyłącznie osób starszych – może być ona skutkiem niewłaściwej higieny zębów, a także rezultatem przebytych chorób lub doznanych urazów. Na szczęście w tych wszystkich sytuacjach istnieje możliwość przywrócenia naszym zębom dawnej funkcjonalności poprzez wykonanie odpowiednich zabiegów protetycznych.
Czym jest protetyka stomatologiczna?
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem odpowiedniego zgryzu i wyglądu zębów w związku z ich utratą lub mocnym uszkodzeniem. Bywa ona jedynym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe zastosowanie innych metod stomatologii zapobiegawczej. W toku leczenia protetycznego stosuje się protetyczne uzupełnienie braków w uzębieniu w postaci stałej i ruchomej. Do ruchomych uzupełnień zalicza się przede wszystkim protezy, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej. Do stałych zaś należą mosty protetyczne wypełniające kilkuzębowe braki, a także wkłady koronowe stosowane- podobnie jak protezy – w przypadku poważnie zniszczonych zębów. Protetyka stomatologiczna oferuje również możliwość poprawienia kształtów, rozmiarów i kolorów zębów. W tym celu wykorzystuje się specjalne licówki, czyli płatki porcelany, które mocowane są na licowej części zębów.
Jak wygląda leczenie protetyczne oraz kto powinien z niego skorzystać
Każdy pacjent kwalifikujący się do leczenia protetycznego wymaga indywidualnego podejścia. Przed podjęciem decyzji o stosowanej metodzie leczenia przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz badanie pantomograficzne, na podstawie którego oceniany jest stan uzębienia, co warunkuje czy zastosowane zostaną korony lub licówki. W przypadku mocno zniszczonych zębów nieuniknionym będzie zastosowanie koron albo protez. Następnie lekarz informuje pacjenta o dostępnych możliwościach leczenia określając koszty całej procedury. Na wizytę u protetyka stomatologicznego powinny zdecydować się osoby, które utraciły naturalne zęby lub zmuszeni są je usunąć, potrzebują wymienić protezę zębową oraz wszyscy ci, cierpiący na bezzębie szczęki lub żuchwy. Wizyta u protetyka wskazana jest także w przypadku osób z uzupełnieniem protetycznym, które zaobserwowały u siebie nawracające bóle głowy, mają trudności z mówieniem czy pogryzieniem pokarmu oraz odczuwających dyskomfort spowodowany bólem stawu żuchwowo-skroniowego.
Protetyka stomatologiczna w Szczecinie – gdzie można ją wykonać?
Pełen zakres zabiegów protetycznych w Szczecinie możemy wykonać w prywatnej przychodni medycznej Medicus. To jedna z najdłużej funkcjonujących placówek w tym mieście, zapewniająca kompleksową opiekę na każdym etapie leczenia stomatologicznego. Wykwalifikowana kadra zadba o Twoje uzębienie w oparciu o najlepszej jakości sprzęt i produkty. W zabiegach protetycznych stosuje się:
– protezy akrylowe częściowe i całkowite
– protezy szkieletowe
– protezy z acetalu
– protezy bezklamrowe na zasuwach zatrzaskach lub ryglach
– korony porcelanowe
– korony cyrkonowe
– licówki kompozytowe i porcelanowe
– inlay/onlay kompozytowy lub porcelanowy
– odbudowy na implantach
W tym miejscu możesz nie tylko zadbać o zdrowie i piękny uśmiech, ale także dodać sobie pewności siebie.