Przeciwwskazania do wykonania masażu – sprawdź koniecznie przed wizytą w Spa
Wizyta w SPA kojarzona jest z przyjemnością, pełnym odprężeniem, relaksem… Słusznie, dlatego że po wykonanych zabiegach nieraz wyglądamy i czujemy się o 10 lat młodsi. Masaże przynoszące nieocenione korzyści dla zdrowia, mogą się jednak okazać także szkodliwe. Dzieje się tak wtedy, gdy są niewłaściwie przeprowadzane lub wykonywane pomimo zaistnienia poważnych przeciwwskazań. Poniżej przykłady sytuacji, w których należy zrezygnować z wizyty w salonie.
Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania masażu
- Nie wolno wykonywać masażu w czasie pojawienia się gorączki, zwłaszcza gdy mowa o temperaturach przekraczających 38 stopni. Masaż ma działanie rozgrzewające, co w połączeniu z już przekroczoną prawidłową temperaturą ciała stanowi poważne zagrożenie.
- Z masażem trzeba poczekać także do czasu zakończenia menstruacji. Intensywne rozmasowywanie mogłoby doprowadzić do nasilenia stopnia krwawienia, a do tego wiele pań w pierwszych dniach miesiączki skarży się na dokuczliwe bóle. Szczególnie niewskazany jest masaż odcinka lędźwiowego.
- Choroby serca wykluczają możliwość przeprowadzenia masażu. Masaż rozluźnia, rozgrzewa, przyspiesza tętno, zatem w przypadku osób z chorym sercem groziłoby to pojawieniem się ataku.
- Tymczasowe przeciwwskazanie to czas po wysiłku fizycznym. Organizm potrzebuje przynajmniej godziny na pełne wyciszenie się po treningu i przywrócenie przyspieszonego tętna do właściwego poziomu.
- Na masaż nie idziemy świeżo po posiłku.
- Należy poczekać do zagojenia się wszelkich ran, stanów zapalnych lub wyprysków. Stosowanie masażu w tym czasie grozi podrażnieniem zmian chorobowych i pogorszeniem dolegliwości.
- Wstrzymujemy się z pójściem na zabieg podczas wszelkich infekcji. Chodzi o osłabienie odporności. Masaż to swego rodzaju wysiłek fizyczny dla organizmu, idąc na niego w stanie osłabienia, spowodujemy pogorszenie naszego samopoczucia.
- Podstawowe techniki stosowane podczas masażu polegają na wypompowywaniu krwi z miejsc uciskanych. Sprawia to, że nie jest on wskazany dla osób zmagających się z hemofilią, nadciśnieniem, zaburzeniami układu krzepliwości krwi lub też skazą naczyniową. Występowanie tych dolegliwości grozi krwotokiem wewnętrznym podczas masażu.
- Dobrze wykonywany masaż nie powoduje bólu. Jeśli już, to nie przekracza on progu, w którym stanie się nie do zniesienia. Gdy jednak tak się dzieje, trzeba go natychmiast przerwać. Możliwą przyczyną są niezdiagnozowane przeciwwskazania lub nieprawidłowa technika masażu. Czasem konieczna jest konsultacja z lekarzem, a czasem wystarczy zmienić gabinet masażu.
- Zdarzają się osoby o zwiększonej podatności na złamania. U takich osób powstaje ryzyko poważnego urazu podczas wykonywania masażu.
Masaż niestety nie dla wszystkich
Okazuje się niestety, że błogi relaks podczas masażu nie jest dozwolony dla wszystkich. Dobrą wiadomością jest jednak to, że wiele przeciwwskazań ma jedynie tymczasowy charakter, a gdy ustaną, możemy już bez przeszkód korzystać z zabiegów.
Niestety, jeśli mowa o takich dolegliwościach, jak żylaki, osteoporoza, miażdżyca lub nowotwór, masaże są wykluczone praktycznie całkowicie. Różnego rodzaju masaże są na ogół zalecane i skorzystanie z nich jest bardzo dobrym pomysłem, lecz dobrze jest umówić się na wizytę w gabinecie z lekarzem, który wykluczy powody stwarzające zagrożenie dla ich prawidłowego przebiegu.
Gdy jednak okaże się, że nie ma powodów, by rezygnować, warto poświęcić także czas na dobór najlepszego salonu. Godnym polecenia jest salon masażu Balispa, którego bogata oferta usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających klientów. Oferowane zabiegi nie tylko pomogą zrelaksować zestresowany organizm, lecz także wspomogą leczenie niektórych schorzeń.