Psychologia kliniczna – czym zajmuje się ta dziedzina?

Istnieje wiele różnych odmian psychologii. Część zajmuje się typową terapią pacjentów oraz ich leczeniem doraźnym, inna z kolei skupia się na poszukiwaniu przyczyn i połączeń między różnymi schorzeniami, a jeszcze inna doszukuje się powiązań między osobistą historią pacjenta, a jego problemami.

Wśród typów psychologii, warto wyróżnić między innymi psychologię kliniczną. Czym zajmuje się specjalista z tej dziedziny i jakie są jego główne zadania? Kiedy warto wybrać się do psychologa klinicznego i jakich efektów wizyty można się spodziewać? Sprawdź!

Jakie zagadnienia podejmuje psychologia kliniczna?

Głównym zainteresowaniem psychologii klinicznej jako nauki jest wpływ różnych schorzeń na stan psychiczny pacjenta oraz powiązania między występowaniem konkretnych chorób u tej samej osoby. Psychologia kliniczna skupia się na analizowaniu zależności między występowaniem różnych problemów zdrowotnych nie tylko o podłożu psychicznym, choć ta dziedzina medycyny jest również ściśle powiązana z psychiatrią i tego typu schorzeniami.

Na kondycję psychiczną człowieka może wpływać każda choroba. Największy i najbardziej negatywnie na stan emocjonalny i psychiczny człowieka oddziałują przede wszystkim choroby przewlekłe, takie jak:

  • problemy z sercem czy niewydolnością żył,
  • cukrzyca,
  • nowotwory oraz wiele, wiele innych mniej lub bardziej skomplikowanych schorzeń.

Dobry psycholog kliniczny za pomocą różnych technik psychologicznych próbuje odnaleźć zależności między stanem psychicznym pacjenta, a jego stanem zdrowia fizycznego i stopniowo zmniejszać oddziaływanie jednego na drugie za pomocą dopasowanej terapii.

mężczyzna na terapii u psychologa klinicznego

Jest to zajęcie bardzo skomplikowane, które wymaga ogromnej wiedzy oraz umiejętności. Przewlekłe choroby bardzo często prowadzą do stanów lękowych, depresji oraz innych problemów związanych ściśle ze stresem i strachem o własne życie. Jednak nie tylko schorzenia, które się ciągną miesiącami czy nawet latami mogą negatywnie wpływać na stan psychiczny pacjenta.

Nagłe wypadki, utraty kończyn, uszkodzenia kręgosłupa oraz inne poważne urazy, które występują nagle i niespodziewanie mogą również prowadzić do załamania nerwowego, depresji oraz innych poważnych problemów natury psychicznej. Dlatego też opieka psychologa klinicznego jest niezbędna i pozwoli w wielu przypadkach zapobiec bardzo poważnym powikłaniom na tle emocjonalnym.

Dobry psycholog kliniczny – kiedy się do niego wybrać?

Psycholodzy kliniczni najczęściej pracują w szpitalach oraz klinikach zarówno prywatnych, jak i tych działających z ramienia NFZ-tu. Najczęściej o tym, że konieczna jest pomoc psychologa klinicznego, decyduje lekarz prowadzący. W niektórych szpitalach rozmowa z tym specjalistą stosowana jest profilaktycznie, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych lub tragicznych wypadków.

Ma to na celu sprawdzenie kondycji psychicznej pacjenta i zaobserwowanie czy problemy zdrowotne nie wpływają znacząco na jego stan emocjonalny. W przypadku, gdy takie zmiany zostaną zauważone, podejmowana jest regularna terapia. Psycholodzy kliniczni pracują również bardzo często w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych, gdzie pomagają osobom, które nie radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz ich negatywnym wpływem na ich psychikę.

wizyta u psychologa klinicznego

Aby zostać psychologiem klinicznym niezbędne jest specjalistyczne wykształcenie oraz odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania nie tylko diagnozy i przeprowadzania testów oraz oceny zachowania pacjenta, ale także do prowadzenia dopasowanej i specjalistycznej terapii.

Bardzo ważną rolę w tej pracy odgrywa profesjonalizm oraz umiejętność obiektywnej oceny sytuacji. Dlatego też w przypadku, gdy przerastają Cię problemy zdrowotne i zaczynają one negatywnie oddziaływać na Twoje zdrowie psychiczne, to koniecznie zgłoś się do specjalisty w zakresie psychologii klinicznej. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na naprawdę profesjonalne usługi świadczone przez doświadczonego specjalistę.