Psychoterapia – jakie są jej cele?

Celem psychoterapii jest przede wszystkim działanie na rzecz poprawienia stanu psychicznego pacjenta. Psychoterapia jest przeprowadzana najczęściej w sytuacjach, gdy pacjent przechodzi bardzo trudny okres spowodowany przez chorobę lub zaburzenie psychiczne. Ten typ leczenia jest konieczny, gdy choroba uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Dzięki uczęszczaniu na psychoterapię nauczymy się zarówno walczyć z negatywnymi nastrojami, jak i zapobiegać im. Ponadto, psychoterapia nauczy nas mniej negatywnego myślenia i poprawi nasze samopoczucie psychiczne.

Typy psychoterapii

Jest wiele różnych typów psychoterapii w dzisiejszych czasach można zostać wyleczonym za pomocą wielu różnych technik. Jednak wielu ludzi stosuje tylko te najbardziej popularne. Psychoterapia często łączona jest z leczeniem farmakologicznym, co często jest konieczne. Zależy to jednak od stadium naszej choroby. Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach z psychologiem oraz z psychiatrą. Jest to konieczne, by nasz lekarz wiedział o wszystkich czynnikach zewnętrznych, które na nas wpływają. A psychoterapia farmakologiczna wprowadza znaczące zmiany w naszym mózgu, co powoduje, że nasz stan się poprawia.

Kiedy jest potrzebna psychoterapia?

psychoterapia Psychoterapię najlepiej jest zastosować w przypadkach poważniejszych zaburzeniach oraz chorobach psychicznych. Owa forma leczenia bowiem jest niekiedy konieczna. Najczęściej stosowana jest ona w chorobach typu depresja, nerwica czy w przypadku ciężkich zaburzeń lękowych. Osoby chore na choroby o wiele poważniejsze typu schizofrenia, choroba afektywno dwubiegunowa i wiele innych, muszą poddać się bezwzględnie psychoterapii. Często niektóre choroby psychiczne powodują, że myślenie pacjenta może być nieracjonalne i znacznie odbiegać od normy, co przekłada się na zachowanie.

Kto podejmuje decyzję o tym, czy musimy wybrać się na psychoterapię?

Wszystko zależy od tego, na jaką chorobę/przypadłość cierpimy i w jakim stadium choroby aktualnie jesteśmy. Często sami decydujemy się na wizytę u psychologa, skąd często dostajemy skierowanie na wizytę u psychiatry. Psycholog podejmuje decyzję o psychoterapii, a psychiatra o leczeniu farmakologicznym. Może on także skierować nas na psychoterapię, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Istnieje wiele przypadków, w których pacjent bezwzględnie musi udać się na przymusową terapię, ponieważ jego zachowanie spowodowane chorobą może zagrażać jego życiu i życiu innych osób.

Efekty, jakie możemy osiągnąć dzięki uczęszczaniu na psychoterapię

Uczęszczanie regularnie na psychoterapię i codzienne zażywanie odpowiedniej dawki leków, może pozytywnie wpłynąć na nasz stan psychiczny. Ponadto, dzięki terapii grupowej, możemy w znacznym stopniu otworzyć się na ludzi. Warto zdecydować się na terapię, jeśli widzimy, że nasz stan od pewnego czasu znacznie się pogorszył. Jest to często jedyna możliwa droga do normalnego funkcjonowania. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, to dobry psycholog w Oleśnicy może zaoferować wsparcie i skuteczne metody terapii dostosowane do Twoich potrzeb.