Rodzaje badań USG – usg doppler, usg prenatalne i inne

Ultrasonografia, badanie ultrasonograficzne lub w skrócie USG, to podstawowa metoda diagnostyczna stosowana w medycynie. Jako jedna z nowoczesnych technik, w swym działaniu wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Na podstawie uzyskanych dzięki niej wyników można opracować dalsze postępowanie – leczenie, profilaktykę czy decyzję o zmianę dotychczasowej terapii.

Na czym polega USG?

USG, jako badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób pozwala na ocenę kształtu i wielkości poszczególnych narządów w ciele człowieka. Dzięki niemu możemy sprawdzić kondycję naszej wątroby, nerek, trzustki, piersi czy jajników. USG wykrywa podejrzane zmiany takie jak na przykład zgrubienia, guzy lub inne nieprawidłowości. W dzisiejszej dobie, przy niepokojących objawach za pomocą badania USG możemy skontrolować bardzo dużo narządów naszego ciała.

badanie USG

Rodzaje USG

Wśród wszystkich badań ultrasonograficznych, które możemy wykonać wymienić należy: USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG piersi, echo serca, USG węzłów chłonnych, USG ślinianek, USG oka, USG naczyniowe metodą Dopplera, USG ginekologiczne (transwaginalne), USG przezodbytnicze (transrektalne), USG stawu kolanowego, USG stawu ramiennego (barku), USG stawu biodrowego, USG stawu łokciowego, USG nadgarstka, USG stawu skokowego. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście USG w ciąży, dzięki któremu przyszła mama może sprawdzić czy jej dziecko dobrze się rozwija. Kiedy już maluch jest na świecie skorzystać może również z USG brzuszka dziecka, które da obraz możliwych zmian. Szczególną rolę w dzisiejszej medycynie odgrywa również tak zwany Doppler, USG naczyniowe.

Doppler, USG jamy brzusznej dziecka, USG w ciąży

Okresowy bilans zdrowia niemowlaka to podstawa. Robione w jego ramach liczne badania pomagają stwierdzić czy z naszym dzieckiem wszystko w porządku, czy prawidłowo się rozwija. Niestety wspomniane badania nie są w stanie sprawdzić czy w malutkim organizmie nie rozwija się nowotwór. Aby się o tym przekonać, warto zrobić malcowi choćby wspomniane już, profilaktyczne USG brzucha.

Jeśli chodzi natomiast o USG w ciąży, które każda przyszła mama wykonywać powinna, nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to najlepsza metoda by sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo.  Wykonując USG w ciąży, wnętrze macicy obserwuje się przez powłoki brzuszne. Badanie jest bezbolesne i nie zagraża zdrowiu dziecka.

Z kolei za pomocą badania USG Doppler możemy ocenić strukturę wewnętrzną i kondycję naczyń krwionośnych pacjenta, który kwalifikuje się na operację chirurgiczną żylaków. Jest to nowoczesna i niezbędna metoda diagnostyczna naczyń, która pomaga również określić drożność tętnic.

Gdzie wykonać USG?

Badanie USG możemy wykonać w wielu placówkach medycznych. Czym się kierować przy ich wyborze? Jeśli wybieramy się do prywatnej kliniki z pewnością warto wybrać taką, jak na przykład Prywatna Klinika Na Grobli, która nie tylko wykonuje wszystkie wyżej wymienione badania USG, ale proponuje również badanie prenatalne, czyli tak zwane USG genetyczne. Na Grobli wykonuje badania prenatalne we Wrocławiu, które są na liście badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na nie wydaje oczywiście lekarz ginekolog.

badanie USG oka

USG genetyczne

Wśród wskazań do wykonania prenatalnego USG wymienić można między innymi ukończony 35 rok życia matki, nieprawidłowości w kariotypie, któregokolwiek lub obojga rodziców, nieprawidłowości w badaniach wykonywanych pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży lub wcześniejsze narodzenie dziecka z wadami genetycznymi albo wadami wrodzonymi. Z racji tego, iż USG prenatalne jest bardzo precyzyjne, pozwala z dużą dokładnością ocenić, czy dziecko jest obarczone wadą genetyczną taką jak zespół Downa, Edwardsa czy Turnera oraz wadami rozwojowymi, na przykład cewy nerwowej lub rozszczepem podniebienia.

USG – możliwość szybkiej diagnozy

Szukając przyczyn naszych dolegliwości naprawdę warto zastanowić się nad badaniem ultrasonograficznym. To powszechnie wykonywane badanie, które pozwala uzyskać obraz tkanek i narządów, może być powtarzane w krótkich odstępach czasu. Fakt, że możemy je wykonać wielokrotnie w ciągu paru tygodni czy miesięcy daje możliwość szybkiej diagnozy. To ważne, gdy nasze zdrowie szwankuje, a my szukamy przyczyny. Dzięki niemu lekarz ma bowiem szansę podjąć błyskawiczne i właściwe leczenie, a my dostajemy szansę na powrót do zdrowia.