Różnice między implantem a protezą zębową

Problem z uzębieniem dotyczy coraz większego grona pacjentów. Brak chociaż jednego zęba to dla każdego przykre doświadczenie, zwłaszcza jeśli dotyczy to części, która jest widoczna dla wszystkich. Niestety, braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim może to prowadzić do poważnych chorób. Istnieją jednak dwa rozwiązania – implanty oraz protezy zębowe.
Utrata zębów negatywnie wpływa na poczcie własnej wartości, sprawiając, że pacjenci najczęściej mają negatywną samoocenę, na czym cierpi ich życie zawodowe oraz prywatne. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko względy estetyczne powinny zmusić pacjenta do wizyty w celu zapełnienia luk. Puste miejsca w uzębieniu prowadzą do powstania zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, problemów z wymową, a także do szybszego zużycia pozostałych zębów.
Proces wstawiania implantów czy protez zębowych tylko pozornie jest skomplikowany. Efekt jednak zaskakuje niemal każdego. Różnica pomiędzy naturalnymi zębami a sztucznymi jest niezauważalna. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zapełnienie braków w uzębieniu. Czym jednak różni się implant dentystyczny od protezy zębowej? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Czym jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny, to najprościej ujmując, tytanowa śruba, którą lekarz stomatolog wprowadza w miejsce, gdzie nie ma naturalnego zęba. Pełni ona funkcję korzenia i będzie stanowiła trzon dla dalszych zabiegów stomatologicznych. Dentysta wkręca tytanową śrubę w kość zębodołu, a dokładnie w miejsce, gdzie wcześniej pacjent utracił swojego zęba. W niedługim odstępie czasu tkanka kostna zrasta się ze śrubą tytanową. W dalszej kolejności na implancie, kiedy już się przyjmie, montowana jest ceramiczna korona lub mostek, który będzie jedynym widocznym dla pacjenta elementem. Jednocześnie jest to jeden z bezpieczniejszych i najtrwalszych sposobów na uzupełnienie ubytku.

implant
Z racji tego, że implanty są wykonywane z tytanu, nie zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu osoby, która zdecyduje się na taki sposób uzupełnienia uzębienia. W procesie wstawiania implantu, a następnie czasu jego zrastania się z tkanką kostną, pozostałe zęby nie ulegają zniszczeniu. Wręcz przeciwnie – implant chroni je przed uszkodzeniem. Stomatolog wprowadzając implant nie musi szlifować pozostałych zębów. Warto przy tym pamiętać, że implanty posłużą znacznie dłużej niż inne metody wypełnienia, co jest głównym czynnikiem tego, że tyle osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Charakterystyka protezy zębowej

implantJeszcze do niedawna protezy zębowe były najpopularniejszą formą uzupełniania braków w uzębieniu. Aktualnie protezy dzieli się na ruchome i stałe. Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje, powinny być codziennie wyjmowane oraz poddawane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, aby zapobiec namnażaniu się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Jednocześnie dobrze dopasowane zawsze będą dobrze imitowały naturalne zęby. Jednak konieczność czyszczenia protez zębowych zdejmowanych nie jest wielkim problemem dla większości pacjentów. Za ich popularnością z pewnością przemawiają niskie koszty oraz szybkość wykonania, a także brak ingerencji w szczękę pacjenta.
Protezy zębowe stałe, inaczej określane jako mosty i korony porcelanowe, są znacznie trwalszym i praktyczniejszym rozwiązaniem od protez ruchomych. Można je montować w oparciu o naturalne zęby pacjenta by zapełnić luki. Jednocześnie należy liczyć się z koniecznością oszlifowania zdrowych zębów w celu ich zamontowania.
Protezy stałe to świetne rozwiązanie dla osób, które leczyły wcześniej zęby kanałowo, a także chcą szybko założyć protezę. Zamontowanie protezy to zaledwie kilku wizyt u stomatologa, a czas oczekiwania na gotową koronę albo most porcelanowy jest stosunkowo krótki.
Warto jednak pamiętać, że protezy zębowe nie zapobiegają zanikowi kości zębowej, a także mogą powodować urazy w jamie ustnej.

Implant dentystyczny czy proteza zębowa – na co się zdecydować?

Wybór pomiędzy implantem a protezą zębową nie należy do najłatwiejszych. Każde rozwiązanie uzupełniania braku w uzębieniu ma zarówno liczne zalety, jak i wady, co dodatkowo utrudnia wybór. Implant jest polecany osobom, którym zależy na długotrwałym rozwiązaniu, a jednocześnie maksymalnej ochronie kości oraz pozostałych zębów. Implant nie jest jednak tani, dlatego znaczna część pacjentów decyduje się na protezy zębowe. Jednakże należy liczyć się z koniecznością zachowania odpowiedniej pielęgnacji ruchomych części.