Soczewki i szkła okularowe na miarę XXI wieku

Korekcyjne soczewki okularowe zostały spopularyzowane w wieku XX, jednak w tamtych czasach były drogie, a ich jakość pozostawała wiele do życzenia. W dzisiejszych czasach na szczęście jakość tych produktów znacznie wzrosła i są bezpieczne do noszenia.

Ogromną zaletą jest także fakt, że na rynku pojawiły się produkty, które dedykowane są poszczególnym wadom wzroku. Jak wiadomo nie wszyscy ludzie cierpią z powodu tej samej wady, a problemy ze wzrokiem mogą mieć różne podłoża.

Czy okulary są dla każdego?

O ile okulary można dostosować do wady, to jednak trzeba mieć świadomość, że nie każdy chce je nosić. Dla niektórych ich ogromną wadą jest to, że są widoczne i zmieniają wygląd twarzy. A nie wszyscy chcą mieć na sobie oczywisty dowód tego, że mają słaby wzrok. Kolejną wadą okularów jest to, że mogą zostać strącone, a co za tym idzie – rozbite lub uszkodzone w inny sposób.

Niestety wymiana okularów nie jest tania i takie uszkodzenie może naprawdę sporo kosztować. Dlatego warto zainwestować raz a dobrze w porządne, markowe oprawki i soczewki wykonane z bezpiecznych, trwałych tworzyw. Innym rozwiązaniem jest zakup soczewek kontaktowych, które po aplikacji są niewidoczne na oku.

Cechy nowoczesnych soczewek okularowych

Obecnie nowoczesne soczewki okularowe są różnorodne i każdy wśród nich znajdzie rozwiązanie dla siebie. Mają także bardzo wysoką jakość i wykonane są z dobrych i bezpiecznych materiałów. Mogą także posłużyć jako element ozdobny. Coraz więcej osób wybiera okulary, biorąc pod uwagę nie tylko typ wady wzroku. Zwracamy uwagę na to, by oprawki pasowały do naszej karnacji, koloru oczu i włosów oraz stylu, w jakim się ubieramy.

soczewki

Wracając do różnorodności soczewek okularowych – jakie rodzaje soczewek można spotkać na obecnym rynku? Wyróżniamy m.in.:

  1. Soczewki progresywne – są używane przeważnie przez ludzi, mających więcej niż 40 lat.
  2. Soczewki Transitions – są to soczewki, które zmieniają kolor w zależności od tego, jaki jest stopień nasłonecznienia w danym miejscu. Dzięki temu chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.
  3. Soczewki Antyrefleks – to produkt, na którym nałożona jest specjalna powłoka NANO.
  4. Soczewki blue420 – blokują szkodliwe promienie UV i światło niebieskie oraz przepuszczają korzystne dla organizmu ludzkiego światło niebiesko-turkusowe.
  5. Soczewki jednoogniskowe – doskonałe dla osób, które w normalnych warunkach potrzebują jednej pary okularów na daną odległość.
  6. Soczewki dwuogniskowe – idealna opcja dla osób, które na co dzień noszą okulary, ale potrzebują drugiej pary specjalnie do czytania.

Jakie soczewki wybrać?

Nie wybieraj jednak soczewek samodzielnie – każda zmiana okularów powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Podobnie jest w przypadku soczewek kontaktowych, które dobrane muszą zostać przez lekarza. Pamiętaj, aby za każdym razem kontaktować się z okulistą lub optometrystą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, ze soczewki, które zostaną dobrane, będą odpowiednie i pozwolą Ci na lepsze funkcjonowanie na co dzień.