Soczewki kontaktowe – jak o nie dbać?

Soczewki kontaktowe to niezwykle wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych i najłatwiejszy sposób na pozbycie się z twarzy oprawek, które w wielu sytuacjach zwyczajnie przeszkadzają. Choć okulary cieszą się dziś większą popularnością niż jeszcze kilka lat temu, a wybór stylowych oprawek jest coraz większy, wiele osób i tak sięga po soczewki kontaktowe uważając je za bardziej eleganckie, dyskretne i estetyczne rozwiązanie. Zanim jednak zastąpimy okulary niewidocznymi soczewkami, warto dowiedzieć się jak odpowiednio przygotować je do użytkowania. Jak dbać o soczewki kontaktowe, by nie przysporzyły większych kłopotów i były bezpieczne dla oczu?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Standardowo soczewki kontaktowe występują w dwóch wariantach noszenia – wszyscy najwięksi producenci oferują zarówno soczewki jednodniowe, jak i wielokrotnego użytku, a wybór właściwych zależy przede wszystkim od własnych preferencji i zaleceń okulisty. Soczewki jednodniowe nie wymagają specjalistycznego czyszczenia, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, po jednokrotnym stosowaniu należy je wyrzucić. Soczewki wielokrotnego użytku trafiają jednak do oka często każdego dnia nawet przez miesiąc. Jak zagwarantować sobie ich bezpieczeństwo dla oczu? (dowiedz się więcej o pielęgnacji soczewek na stronie soczewki24.pl)

Czyszczenie soczewek wielokrotnego użytku przy użyciu specjalistycznego płynu do pielęgnacji soczewek to kwestia kilku minut i zdecydowanie nie należy lekceważyć jego znaczenia – oszczędzenie kilku minut w ciągu dnia niczego nie zmieni, a może zaszkodzić. Prawidłowe czyszczenie soczewek kontaktowych zapewnia komfort ich użytkowania i pomaga dbać o zdrowie oczu.

Pierwszą kwestią, o jakiej należy pamiętać przygotowując się do pielęgnacji soczewek kontaktowych jest bardzo dokładne umycie i osuszenie rąk. Ręce powinny być dokładnie oczyszczone przed każdym kontaktem z soczewkami, nawet jeśli w ciągu dnia soczewka przesunie się i zechcemy ją poprawić. Sięgając po pojemniczek na soczewki kontaktowe (tylko tak można przechowywać je całkowicie bezpiecznie) należy zawsze zaczynać od oczyszczania tej samej soczewki. Warto wyrobić sobie nawyk mycia soczewek w jednej kolejności, by wyeliminować ryzyko pomylenia soczewki prawej z lewą. Soczewki należy czyścić zawsze bezpośrednio po ich wyjęciu – nie wrzucaj do pojemniczka soczewek nieumytych z zamysłem umycia ich później!

Jedną z kluczowych zasad dbania o soczewki kontaktowe jest unikanie wody z kranu. Choć woda wydaje się być naturalnie dobrym rozwiązaniem, ta z kranu może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia które spowodują zanieczyszczenie lub uszkodzenie soczewek, a za ich pomocą także skażenie lub uszkodzenie oka. Do czyszczenia soczewek służą specjalne płyny dezynfekujące dostępne w sprzedaży w każdym dobrym salonie optycznym.

soczewki kontaktowe

Czyszczenie soczewek kontaktowych krok po kroku

Pielęgnacja soczewek kontaktowych powinna odbywać się codziennie w ten sam sposób, z użyciem świeżego płynu dezynfekującego do soczewek kontaktowych. Soczewki czyścimy po wyjęciu ich z oka, pojedynczo, pamiętając by umieścić je we właściwym otworze pojemnika i nie pomylić prawej soczewki z lewą. Czyszczenie soczewek rozpoczyna się od wypełnienia czystego pojemnika na soczewki świeżym płynem dezynfekującym. Soczewkę po usunięciu z oka należy umieścić w zagłębieniu czystej dłoni, a następnie wycisnąć na nią kilka kropli płynu dezynfekującego. Soczewkę pocieramy delikatnie jednym palcem tak, by wyczyścić jej powierzchnię, a następnie płuczemy w kolejnych kilku kroplach czystego płynu dezynfekującego. Czystą soczewkę należy umieścić w odpowiedniej przegrodzie pojemnika i szczelnie zamknąć, a następnie powtórzyć te same czynności z drugą soczewką.

Istotnym elementem właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych jest stosowanie odpowiedniego, czystego płynu dezynfekującego. Warto regularnie sprawdzać jego termin ważności, a w przypadku zmiany płynu na nowy, sprawdzić instrukcję stosowania podawaną przez producenta. Warto zwrócić też uwagę na instrukcje wymiany płynu w pojemniku na soczewki, jeśli nie nosisz ich codziennie – nawet jeśli leżą w pojemniku czyste i nieużywane, płyn musi być regularnie wymieniany.

Ostatnią kwestią prawidłowego dbania o soczewki kontaktowe będzie czyszczenie pojemnika na soczewki. Ten należy każdorazowo opróżnić ze starego płynu do soczewek oraz wypłukać za pomocą kilku kropli świeżego płynu. Pojemnik należy pozostawić do wyschnięcia, pozostawiając go podczas suszenia tak, by resztki płynu swobodnie z niego wypływały. Sam pojemnik warto wymieniać na nowy co najmniej raz w miesiącu, najczęściej przy zmianie soczewek na nowe opakowanie. Pamiętaj, że soczewki mają bezpośredni kontakt z okiem przez wiele godzin każdego dnia i każde ich uszkodzenie bądź zanieczyszczenie może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.