Specjalistyczna fizjoterapia

Dzisiejsze metody oraz techniki wykonywania fizjoterapii, pozwalają na pomoc w całkowitym powrocie do zdrowia. Osoby, które na co dzień uprawiają sport, biorą udział w zawodach oraz sport jest ich pasją i sposobem na życie, mają szansę skorzystać z usług wykwalifikowanego personelu.

Wiele jest specjalistycznych ośrodków, w których mamy szansę szybko wyzdrowieć i przebyć zabiegi, które są skuteczne w działaniu.

Najtrudniejszy może być okres przechodzenia rekonwalescencji. Jest to bowiem czas, w którym wykonywanie codziennych, prostych czynności jest często zabronione. Oczywiście, dużo zależy od typu kontuzji oraz stanu pacjenta, jednak rehabilitacja jest też czasem, który służy pacjentowi jako wypoczynek. W trakcie przechodzenia takiej rehabilitacji, trzeba zadbać o woje zdrowie. To zadanie należy zarówno do pacjenta, jak i do pracowników placówki.

Placówka, do której zostajemy wysłani, zatrudnia osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz wiedzę i umiejętności, pozwalające na odpowiednie zaopiekowanie się pacjentem. Są ściśle określone czynności, jakie wykonuje się we współpracy z pacjentem. Personel odpowiedzialny jest za indywidualne podejście do pacjenta oraz wykonywanie wszelkich zabiegów mających na celu przyspieszenie regeneracji kości i mięśni. Pacjent przebywający w takim ośrodku, ma pełen dostęp do specjalistów takich jak ortopeda, neurochirurg, psycholog oraz rehabilitanci.

Fizjoterapia – kiedy?

leczenie sportowców

W momencie, gdy ulegamy kontuzji lub wypadkowi, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia. Dość często należy przeprowadzić mniej lub bardziej skomplikowane operacje mające na celu ustawienie kości we właściwej pozycji.

Duży wpływ ma typ wypadku – nie każdy pacjent będzie wymagał specjalistycznego leczenia.  Jednak, w przypadku sportowców, najczęściej trzeba odbyć zabiegi fizjoterapii w dobrym ośrodku. Jest ona konieczna, gdy stan pacjenta jest zaawansowany. Oczywiście pacjenci kierowani są na szereg zabiegów fizjoterapeutycznych po przebyciu ważnej operacji (jeśli była ona konieczna), oraz po zdjęciu gipsu. Na samym początku, w gabinecie fizjoterapii odbywa się szczegółowy wywiad – specjalista dowiaduje się o naszych dolegliwościach.

Następnie, istotne jest badanie, podczas którego terapeuta poznaje nasze możliwości ruchowe. Kolejną czynnością jest ustalanie planu terapii, który wdrażany jest w danej placówce. Fizjoterapeuta zleca nam również ćwiczenia i odpowiednią dietę.

Typy zabiegów

kręgosłup

Osoby, które są wysyłane do specjalistycznego ośrodka, w celu odbycia rehabilitacji, muszą odbyć serię zabiegów, które są niezbędne w przypadku leczenia (fizjoterapia). Przede wszystkim, możemy liczyć na relaksacyjne masaże, mające również na celu pobudzenia naszych mięśni, rozgrzania ich, by uszkodzone stawy mogły wrócić na swoje miejsce.

Zabiegi takie muszą być wykonywane regularnie. Sportowcy dodatkowo odbywają regularne serie ćwiczeń i treningów (ich intensywność zależna jest od stanu sportowców).

Każdy przebieg terapii ustalany jest osobno i dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Oprócz zabiegów, pacjenci mogą korzystać z porad ortopedy, neurochirurga, dietetyka lub nawet psychologa. Na czas rehabilitacji ustalana jest specjalna dieta, w której zwarte są wszystkie mikro i makro elementy, które koniecznie trzeba uzupełniać w trakcie przebywania rehabilitacji. Psycholog natomiast jest osobą, z którą w razie potrzeby będziemy mogli porozmawiać – istnieją sytuacje, w których sportowiec po poważnej kontuzji nie będzie już mógł wrócić do wykonywania sportu. Aby skorzystać z przydatnych i konkretnych porad, oraz odbyć rehabilitację, która przyniesie pożądane skutki, musimy znaleźć odpowiedni ośrodek.

Szybki powrót do zdrowia dzięki usługom fizjoterapeutycznym jest możliwy również na terenie Wrocławia i okolic. Polecamy Global Therapy – profesjonalne centrum terapii manualnej.