Sprawdź, czym kierować się, przy wyborze dietetyka w Wałbrzychu

Dieta w naszym życiu pełni różną rolę. Począwszy od kwestii zdrowotnych w przypadku różnego rodzaju chorób, alergii i nietolerancji pokarmowych, a na chęci utraty nadmiernych kilogramów bądź nabrania masy skończywszy. O ile w przypadku ostatnich dwóch sytuacji jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie, o tyle dieta przy chorobie powinna zostać odpowiednio dopasowana przez dietetyka. 

Podjęcie decyzji o wizycie u dietetyka nie należy do najprostszych. Wynika to z dziwnego przeświadczenia, że dietetyk wcale nie pomoże, a ułożony przez niego jadłospis będzie nudny, mało smaczny lub niesycący. Okazuje się jednak, że dobry dietetyk ułoży dietę dostosowaną do potrzeb pacjenta, a także w oparciu o jego preferencję. Jak zatem wybrać dobrego dietetyka w Wałbrzychu lub okolicach? 

Jaką rolę pełni dietetyk? 

Dietetyk to specjalista, który posiada odpowiednią wiedzę dotyczącą żywienia. Dodatkowo zna wszystkie zależności pomiędzy dietą a zdrowiem pacjentów i wykorzystuje to skomponowania smacznego, a co ważniejsze – skutecznego jadłospisu. Warto jednak pamiętać, że dietetyk nie jest lekarzem, a specjalistą z wiedzą z zakresu anatomii człowieka i medycyny, a także psychologii. Dodatkowo, dobry dietetyk nieustannie będzie się szkolił i pogłębiał swoje umiejętności tak, aby jego jadłospisy były oparte na najnowszych badaniach dotyczących żywienia. 

Dobrze skomponowana przez dietetyka dieta z pewnością pomoże w poradzeniu sobie ze schorzeniem lub przyspieszeniem procesu utraty czy nabierania wagi. Wyróżniamy trzy rodzaje dietetyków: kliniczny, sportowy oraz psychodietetyk. W zależności od naszych potrzeb, warto zgłosić się do takiego specjalisty, który fachowo zajmie się naszym problemem. 

Kiedy należy udać się do dietetyka? 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest odpowiedni moment na to, aby wybrać się do dietetyka. W niektórych przypadkach wizyta u specjalisty od żywienia jest podyktowana kwestią zdrowotną i wtedy też nie  ma co odwlekać umówienia spotkania. Dzięki temu osoba zmagająca się z cukrzycą lub innymi chorobami, które leczone są dietą, szybko uzyska niezbędną dla siebie pomoc. 

Wiele osób zgłasza się również do dietetyka jeśli od dłuższego czasu pragnie zmienić masę swojego ciała, ale pomimo starań, proces zachodzi bardzo powoli bądź podejmowane samodzielnie działania są nieskuteczne. Dietetyk na podstawie badań i przeprowadzonego wywiadu dotyczącego przyzwyczajeń żywieniowych, z pewnością ułoży jadłospis tak, aby pacjent już po pierwszych kilku tygodniach zaczął zauważać efekty. 

Bezwzględnie wizyta u dietetyka będzie konieczna jeśli pacjent zmaga się z chorobami wewnętrznymi lub onkologicznymi, bądź znajduje się w wysokiej fazie otyłości. Ostatnia kwestia dotyczy przede wszystkim dzieci, u których nagłe nabieranie masy ciała może mieć poważne konsekwencje w rozwoju kości. Również kobiety w ciąży powinny zdecydować się na wizytę u specjalisty – zwłaszcza jeśli pragną po ciąży szybko wrócić do wcześniejszej wagi. 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dietetyka w Wałbrzychu? 

Wybór dietetyka nie jest łatwy, gdyż w sieci ogłasza się wielu pseudo specjalistów, którzy nie posiadają do tego odpowiednich kompetencji. Znalezienie odpowiedniego dietetyka, który na bieżąco się szkoli i posiada aktualną wiedzę, jest skomplikowane właśnie z tych względów. 

dieta

Na co zatem warto zwrócić uwagę jeśli szukamy dietetyka? Z pewnością na jego umiejętności i kompetencje. Dietetyk na bieżąco aktualizujący swoją wiedzę może pochwalić się specjalnymi certyfikatami. Podobnie jak dietetyk, do którego się udajemy musi posiadać wykształcenie wyższe za zakresu dietetyki, medycyny oraz w przypadku psychodietetyków – psychologii. 

Nie bez znaczenia mają także opinie innych pacjentów, którzy na taką wizytę się umawiali. Pozytywne komentarze i polecenia świadczą o skuteczności specjalisty. Odpowiednie podejście do pacjentów w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osób starszych, umożliwia poprowadzenie całej wizyty sprawnie i przyjemne. Otwarta postawa dietetyka podczas wizyty świadczy o jego indywidualnym podejściu do każdego pacjenta, a co się z tym wiąże – dobraniu takiej diety, która będzie skuteczna i smaczna. 

Dobry dietetyk w Wałbrzychu oraz okolicy jest dla pacjentów wsparciem. Chętnie odpowie na wszystkie nurtujące pytania, a także rozwieje wątpliwości dotyczących przejścia nawet na najbardziej restrykcyjne diety.