Tabletki wczesnoporonne – fakty i mity

W zależności o tego czy rozmawiamy z osobą popierającą lub przeciwną stosowaniu tabletek wczesnoporonnych, usłyszymy zalety lub wady. Nie wszystkie wytoczone argumenty muszą być jednak prawdziwe. W obiegu istnieje dużo informacji na ten temat, które są błędne, dlatego właśnie warto bliżej się temu przyjrzeć.

Mit: tabletka wczesnoporonna ma takie samo działanie jak pigułka „dzień po”

Nie jest to prawdą, ponieważ tabletka „dzień po” ma za zadanie zapobiec zapłodnieniu. Takiej dodatkowej, awaryjnej antykoncepcji używa się po szeroko rozumianych niebezpiecznych stosunkach lub w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Tabletki wczesnoporonne mają inne zastosowanie. Nie bez powodu polskie prawo uznaje stosowanie jej za aborcje. Dzieje się tak, ponieważ korzystamy z niej w pierwszych tygodniach od zapłodnienia w celu usunięcia zarodka, który w dalszej kolejności jest wydalany z organizmu.

Fakt: aborcja farmakologiczna jest najbezpieczniejszą metodą nieinwazyjną przerywania ciąży

Ta metoda może nie jest idealna, ale pozwala kobietom w pierwszym okresie ciąży dokonać aborcji i w porównaniu do innych metod tego typu jest rzeczywiście najbezpieczniejsza.

Mit: ma stuprocentowe działanie

Tak naprawdę nie mamy gwarancji, że nie dojdzie do dalszego rozwoju zarodka, ponieważ aborcja farmakologiczna daje nam zaledwie sześćdziesiąt do dziewięćdziesięciu procent szans na powodzenie. Jest to oczywiście zależne od czasu w jakim się przyjęło tabletkę, jednak mogą mieć na to wpływ także inne czynniki, które trudniej jest wyeliminować.

Fakt: aborcję farmakologiczną można wykonać w domu

Nie ma przeciwskazań do przebywania w domu, gdy jesteśmy po zażyciu tabletek i spodziewamy poronienia. Należy tylko dopilnować, żeby była w domu dorosła osoba, która w razie potrzeby będzie mogła zająć się nami i zawieźć do szpitala.

Mit: nie zagrażają naszemu życiu i zdrowiu

Mając na uwadze własne bezpieczeństwo powinniśmy przyjmować tabletki wczesnoporonne z rozwagą, ponieważ jest to lek i jego niewłaściwe zastosowanie może doprowadzić do niepożądanych skutków, których na pewno wolelibyśmy uniknąć. Tabletki wczesnoporonne, tak jak każdy lek, ma stwierdzone skutki uboczne. Należą do nich bóle brzucha, głowy, mdłości, zaburzenie cyklów miesiączkowych, zmęczenie i krwawienie. Nie są to jednak skutki długotrwałe, warto przypomnieć tutaj, że te tabletki mają na celu wywołać tylko poronienie, które przebiega podobnie do poronienia z przyczyn naturalnych.

Tabletki wczesnoporonne - Praktyka24 Wrocław

Może się zdarzyć, że po pozbyciu się ciąży kobieta dostanie depresji, jednak mają na to wpływ uwarunkowania niezwiązane w żaden sposób z lekiem, tylko ze stanem psychicznym i emocjonalnym kobiety, która zdecydowała się na aborcję farmakologiczną.

Oczywiście jest jeszcze kwestia przyjmowania innych leków. Tabletki wczesnoporonne rzeczywiście mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, gdy wejdą w interakcję z innymi lekami, dlatego powinno się zapytać lekarza, czy w naszym przypadku można zastosować te tabletki.

Fakt: ważny jest czas w jakim weźmiemy tabletkę

Na opakowaniu tabletek powinna być podana informacja do kiedy można brać te pigułki, żeby zadziałały. Uważa się, że najpóźniej można je stosować do dziewiątego tygodnia ciąży. Należy tego przestrzegać, ponieważ tylko w tym okresie tabletki są w stanie doprowadzić do poronienia i wywołania identycznych objawów jak przy naturalnym poronieniu.

Mit: lekarz ma obowiązek przepisać tabletki wczesnoporonne

Nie jest to prawdą i pierwszym powodem, przez który lekarz może odmówić wypisanie recepty, jest jego wiara, przekonania, wtedy jednak powinien polecić innego specjalistę. Możemy spotkać się z odmową ze strony lekarza także, gdy nie widzimy różnicy między tabletkami wczesnoporonnymi, a pigułkami „dzień po” albo gdy zastosowanie takich tabletek może zagrozić naszemu zdrowiu.


Informacje na temat tabletek wczesnoporonnych zostały udzielone przez pracowników gabinetu Praktyka24: http://www.praktyka24.pl/Baza-wiedzy/Escapelle-i-EllaOne-tabletki-wczesnoporonne-we-Wroclawiu

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.