Tej rzeczy nie możesz opuścić pod koniec treningu
Dbanie o właściwy poziom aktywności fizycznej jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. W wypadku siedzącego stylu życia, zapewnienie ruchu poprzez wykonywanie ćwiczeń w domu lub na siłowni jest niezbędne, by cieszyć się zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Sam trening to jednak nie wszystko – liczy się także to, co zrobimy po nim.
Co zrobić zaraz po treningu?
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każdy trening należy rozpocząć od rozgrzewki, która przygotowuje ciało do wzmożonego wysiłku fizycznego poprzez danie sercu sygnału do przyjmowania większych porcji tlenu. Tak samo, jak pamiętamy, by ćwiczeń nie rozpoczynać gwałtownie, powinniśmy pamiętać również o tym, by ich gwałtownie nie kończyć, gdyż może to prowadzić do osłabienia i zawrotów głowy, a także powstawania zakwasów. W celu wyciszenia organizmu po treningu istotne jest więc odpowiednie rozciąganie oraz stopniowe schładzanie mięśni.
Jak wykonać schłodzenie po treningu?
Schłodzenie po treningu, po angielsku cool down, powinno odbywać się tuż po zakończeniu aktywności fizycznej. Polega na uspokajaniu mięśni i stawów obciążonych treningiem poprzez wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i rozciągających. Schładzanie wspomaga szybszą regenerację mięśni, zapobiegając przy tym odczuwaniu bólu, ma też znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu krążenia oraz bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Brak odpowiedniego ochłodzenia organizmu po treningu może powodować napięcia mięśniowe i bolesne zakwasy. Może ponadto wywoływać bóle głowy i klatki piersiowej, a także wahania temperatury ciała i ciśnienia. Zaniedbania w zakresie schładzania po wysiłku fizycznym są niebezpieczne dla serca i naszego ogólnego samopoczucia.
Wśród najbardziej skutecznych sposobów na schłodzenie organizmu po treningu wyróżnia się skłony i rozciąganie poszczególnych partii mięśni z równoczesnym dbaniem o zachowanie równomiernego, spokojnego oddechu. Obok tego typu ćwiczeń wyciszających skuteczny jest także prysznic, w trakcie którego stopniowo zmniejszamy temperaturę wody, dochodząc ostatecznie do wody zimnej, na której powinniśmy zakończyć kąpiel. Innym sposobem na schłodzenie organizmu może być również masaż, a w szczególności rollowanie, do którego wykorzystuje się różnego typu sprzęty, takie jak wałki i piłki do masażu.
Rollowanie – nieodłączny element schładzania
Praca wykonana przez mięśnie w trakcie treningu przyczynia do powstawania wielu mikrouszkodzeń, które mogą powodować powstawanie kontuzji i zakwasów. By wspomóc regenerację mięśni i sprawić, że będą one gotowe na następny trening, do procesu schładzania po wysiłku dobrze jest wprowadzić rollowanie, czyli masaż z użyciem specjalnego wałka do masażu zwanego rollerem. W celu osiągnięcia pożądanych efektów należy poświęcić każdej części ciała od 30 do 60 sekund, skupiając się na najbardziej wrażliwych punktach i stosując w nich większy docisk umożliwiający rozbicie punktów spustowych powstałych w tkance mięśniowej.
Akcesoria do schładzania po treningu
W sklepach ze sprzętem sportowym bez trudu znajdziemy akcesoria, które pomogą nam w odpowiednim schłodzeniu mięśni po treningu.
- Roller
Najlepszym urządzeniem jest roller, czyli wałek do masażu, który umożliwi wykonanie automasażu rozluźniającego mięśnie. Sprzęt ten jest zazwyczaj wykonany z pianki o dużej gęstości i jest dostępny w różnych rozmiarach przeznaczonych do masowania różnych partii mięśni. Dostępne są wałki gładkie oraz wyposażone w wypustki dodatkowo stymulujące ciało podczas rollowania.
- Owal sensoryczny
Gumowy wałek w drobnymi wypustkami, który może być wykorzystany do masażu mięśni po treningu, a także w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
- Piłki do masażu
Wykonane z pianki piłki do masażu służą do rozluźniania nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki ich niewielkiej średnicy możliwy jest precyzyjny ucisk i dotarcie do nawet trudno dostępnych partii mięśniowych.
- Piłeczki z kolcami
Małe piłeczki z zaokrąglonymi kolcami wykonane z miękkiego PVC do wykorzystania w masażu schładzającym po treningu lub w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Dzięki zaworom do pompowania możliwa jest zmiana ich twardości.
Niezależnie od preferowanego typu akcesoriów do wykonywania masażu należy pamiętać, że tego typu zabiegi wyciszające i schładzające mięśnie są bardzo istotne dla właściwej regeneracji organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym i powinny stanowić nieodłączny element treningu.