Tlenoterapia – zasady

Tlenoterapia to metoda leczenia stosowana w chorobach takich, jak POChP, sepsa, zapalenie płuc i wiele innych. Stosowana jest w stanach niedrożności dróg oddechowych.

Przy dostępnych obecnie możliwościach, może odbywać się zarówno w szpitalu, jak i w warunkach domowych. W obecnej sytuacji tlenoterapia odbywa się w szpitalu jedynie w przypadku takiej konieczności, na ogół jest udostępniany do domu specjalny sprzęt na czas leczenia. Na czym polega tlenoterapia i jakie są jej najważniejsze zasady? Jak w tlenoterapii może pomóc nebulizator?

Tlenoterapia – na czym polega?

Głównym założeniem tlenoterapii jest podanie zwiększonej ilości tlenu, niż ta zawarta w powietrzu atmosferycznym. Tlenoterapia dzieli się na dwa rodzaje:

Tlenoterapia czynna – jest to oddychanie wymuszone, kiedy tlen jest wtłaczany za pomocą respiratora.

Tlenoterapia bierna – kiedy pacjent sam wdycha podawany tlen. Podczas tlenoterapii biernej, do podawania tlenu wykorzystuje się najczęściej tzw. wąsy tlenowe, dobrze tolerowane przez większość pacjentów, sprawdzają się one w przypadku tych, którzy potrzebują mniejszej podaży tlenu. W przypadku większej podaży stosowane są maski tlenowe, do których przez otwory dopływa powietrze. 

Podczas wykonywania tlenoterapii obowiązuje zakaz używania otwartego ognia i palenia papierosów. 

Sprzęt wykorzystywany podczas tlenoterapii

  • koncentratory tlenowe – urządzenia służące do dostarczania zwiększonej ilości tlenu. Stanowią alternatywę dla klasycznych butli tlenowych, ze względu na brak zagrożenia wybuchem. Co więcej, tlen nie zużywa się tutaj jak w butli, lecz jest stale produkowany.
  • zbiorniki z ciekłym tlenem – jego zaletą jest bardzo dokładne dawkowanie tlenu i możliwość przeprowadzenia tlenoterapii w warunkach domowych. Jest to jednak metoda bardziej kosztowna niż koncentratory.

Najważniejsze zasady tlenoterapii

  • Tlenoterapia ma zastosowanie tylko w przypadku niedoboru tlenu we krwi.
  • Możliwe jest podawanie tylko tlenu medycznego z odpowiednim atestem.
  • Stężenie tlenu dobierane jest w zależności od choroby i wieku pacjenta. 
  • W sytuacjach wyjątkowych stosuje się największy przepływ tlenu (np. zatrucie czadem).
  • Saturacja musi być monitorowana przez min. 5 minut po każdej zmianie stężenia. 
  • Konieczne jest podawanie tlenu o wilgotności wynoszącej 100%, ogrzanego do temperatury ciała. 

Jak w tlenoterapii może pomóc nebulizator?

Nebulizator jest urządzeniem, za pomocą którego możemy podawać leki wprost do miejsca, w którym mają one zadziałać. Skutecznie ogranicza to ryzyko różnorodnych działań niepożądanych, jakie mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Tak jak w przypadku innych urządzeń stosowanych w tlenoterapii, nebulizator również podaje zaaplikowane lekki w formie gazowej, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany w tej metodzie leczenia. Liczne źródła informacji potwierdzają, ze nebulizator doskonale sprawdza się wleczeniu chorób takich jak POChP, mukowiscydoza, czy też astma lub nawet nerwica – czyli dolegliwości te w dużej mierze pokrywają się z tymi leczonymi za pomocą tlenoterapii. (źródło: felietony.com)

Nebulizator, o czym warto wspomnieć, jest urządzeniem dużo bardziej dostępnym dla przeciętnego konsumenta pod względem cenowym, niż koncentratory tlenowe, zbiorniki z tlenem ciekłym, czy też butle tlenowe. Zajmuje on też o wiele mniej miejsca, dzięki czemu może być wykorzystywany praktycznie wszędzie. Sprzęt ten dobrze sprawdzi się w przypadku osób, u których jedna sesja tlenoterapii nie musi trwać zbyt długo. 

Gdzie znajdziemy dobrej jakości nebulizatory? 

Warto zajrzeć na stronę internetowego sklepu medycznego healthin.com. Obok nebulizatorów, oferujemy również maseczki bawełniane, głowice rozpylającą i wiele innych. Odsyłamy również do naszego portalu edukacyjnego, gdzie znajdziesz wiele cennych i przydatnych informacji m.in. na temat nebulizacji.