Trądzik u osób dorosłych. Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania. Nie jest jednak prawdą, że dotyczy tylko młodzieży. Coraz częściej dotyka także osoby dorosłe. Czy trądzik u dorosłych wygląda tak samo jak u nastolatków? Jak pielęgnować i dbać o tak wymagającą skórę?

Czy trądzik może pojawić się u osób dorosłych? 

Trądzik to choroba skóry o podłożu łojotokowym. Wyróżnia się: trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, a także trądzik wieku dorosłego. Trądzik u dorosłych ma takie same objawy jak trądzik nastoletni, ale różni się przyczyną powstania zmian na skórze. 

Co ciekawe, mimo wzmożonej pielęgnacji, na trądzik wieku dorosłego bardziej narażone są kobiety. Zmiany na skórze mogą się pojawić na całej twarzy, ale zazwyczaj dotyczą tylko jej dolnych partii, czyli brody, żuchwy i szyi. Trądzik często obejmuje również plecy.

Wypryski, wągry i czerwone stany zapalne nie wyglądają estetycznie oraz mogą stanowić poważny problem, który trzeba leczyć. 

Przyczyny pojawienia się trądziku w wieku dorosłym 

Do gabinetu dermatologicznego zgłaszają się osoby z objawami trądziku wieku dorosłego, które przechodziły trądzik w wieku nastoletnim, ale także osoby, które nigdy nie miały poważnych problemów skórnych. Wzmożona produkcja sebum i łoju w dorosłym wieku może być spowodowana genami, na które nie mamy wpływu.

Trądzik u dorosłego może być jednak wywołany także jako obrona skóry przed niewłaściwym stylem życia. Duża ilość stresu i problemy hormonalne to najczęstsza przyczyna wystąpienia trądziku u dorosłego.

maseczka

Problemy skórne mogą być również reakcją na niewłaściwą dietę. Spożywanie niepełnowartościowych posiłków, małej ilości owoców i warzyw, ostrych potraw i fast-foodów sprawia, że organizm pokazuje efekty takiej diety właśnie na skórze. 

Co więcej, do przyczyn trądziku u dorosłych zalicza się także niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Nieumiejętne wykonywanie demakijażu, brak oczyszczania twarzy oraz źle dobrane kosmetyki, które codziennie nakładane na skórę, sprzyjają powstaniu stanów zapalnych.

Kolejną przyczyną powstania trądziku u dorosłych, na którą mamy wpływ, jest nadużywanie używek. Palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie niektórych leków może sprawić, że u dorosłego pojawi się trądzik.

trądzik

Jak pielęgnować cerę trądzikową? 

Trądzik u dorosłego ciężko jest wyleczyć, ponieważ ma charakter przewlekły. Często pielęgnacja skóry musi być połączona ze stałymi wizytami u dermatologa, który najlepiej dobierze sposób terapii, leki i antybiotyki. Co robić, aby zadbać o skórę w domowym zaciszu? 

W pielęgnacji cery trądzikowej należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy. Używanie kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej da najlepszy efekt. Należy unikać ciężkich i tłustych kremów, a także drażniących kosmetyków. Często są to produkty wzbogacone o wiele konserwantów, które tylko nasilają problem. Należy także unikać kosmetyków antybakteryjnych. Są tworzone na bazie alkoholu i mogą nadmiernie przesuszyć skórę, która próbując się bronić, będzie wydzielała jeszcze więcej łoju.

Mimo usilnych starań, po trądziku może pojawić się kolejny problem estetyczny. Blizny potrądzikowe stanowią duży dyskomfort zwłaszcza dla osób niepewnych siebie. Można się ich jednak pozbyć. Laserowa redukcja blizn np. niezwykle skutecznym laserem NeoSkin pozwoli zapomnieć o problemie oraz przywróci skórze elastyczność i zdrowy wygląd.