USG piersi – dlaczego warto regularnie się badać?

 

Badania ultrasonograficzne są potężnym narzędziem diagnostycznym i profilaktycznym w dzisiejszej medycynie. Pozwalają nam ocenić ryzyko chorób, precyzyjnie zaplanować leczenie oraz stwierdzić, czy dana zmiana powinna być leczona operacyjnie. Jednym z rzadziej wykonywanych badań jest USG piersi, które powinna wykonać każda kobieta po ukończeniu 30 roku życia. Jest ono bezbolesne, a jak pokazało wiele przypadków – może uratować życie.

Wskazania do USG piersi

Po  ukończeniu 20 lat, każda z pań powinna samodzielnie badać swoje piersi, pod prysznicem lub po skończonej kąpieli. Stojąc przed lustrem z podniesionymi dłońmi możemy wstępnie ocenić, czy przypadkiem na piersiach nie pojawiły się guzki. Następnie warto pouciskać piersi, nie omijając gruczołów sutkowych, w których może zbierać się płyn. Takie samobadanie powinno się wykonywać raz w miesiącu, najlepiej tego samego dnia. Gdy tylko poczujemy coś niepokojącego – warto udać się na badanie USG.

Gdy kobieta skończy 30 lat, oprócz opisanego wyżej samobadania piersi, powinna raz na pół roku udać się na USG biustu. Wówczas zostanie dokładnie sprawdzony stan piersi.

Kiedy koniecznie trzeba poddać się badaniu? Kiedy np. odczuwamy ból w piersiach z nieuzasadnionych powodów. Zaniepokoić nas powinny również zgrubienia w obrębie gruczołów sutkowych. Wskazaniem do badania jest również wyciek wydzieliny z sutka.

Szczególne wskazania do badania piersi

Istnieją grupy osób, które powinny wykonać badanie USG piersi ze względu na stan, w jakim się znajdują oraz bycie w grupie ryzyka. Z badania z pewnością nie są zwolnione panie z małym biustem. Rozmiar w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, ponieważ chorują panie obficie obdarzone przez naturę, jak i te, które mają bardzo mały biust.

W grupie ryzyka zachorowania na raka piersi są kobiety, które miały w rodzinie przypadki tej choroby. Narażone są również kobiety, które miały w przeszłości punkcję sutka. USG piersi powinny również wykonać panie będące w ciąży, a nie można u nich wykonać badania rentgenowskiego. Zdarza się również, że pod palcami wyczuwalny jest guz, którego nie widać na mammografi. Wówczas również badanie USG okazuje się być bardzo pomocne.

Przygotowania do USG piersi

 

usg piersi

USG piersi najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu (między jego 4 a 10 dniem). Po tym czasie zwiększa się ilość wody w piersiach i obraz na badaniu może być niezbyt czytelny. Przed badaniem  lekarz przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, w którym próbuje zdobyć jak najwięcej informacji o miesiączce danej osoby oraz o ewentualnej ciąży. Powinniśmy powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach lub przypadkach zachorowań na raka piersi w bliższej i dalszej rodzinie. Jeśli pacjentka ma za sobą badanie mammograficzne, powinna mieć przy sobie jego wynik. Przed badaniem nie powinniśmy używać dezodorantów oraz innych środków zmniejszających potliwość – mogą one utrudnić przebieg USG.

Jak wygląda USG piersi?

Lekarz wykonujący badanie prosi pacjentkę o zdjęcie górnych warstw odzieży. Następnie padnie prośba o położenie się lub wygodne ułożenie w pozycji siedzącej. Ginekolog smaruje piersi żelem, po czym głowicą ultradźwiękową przesuwa po gruczołach sutkowych i całych piersiach, wykonując kuliste i pionowe ruchy. Lekarz zbada również doły pachowe by sprawdzić, czy nie ma na nich charakterystycznych zgrubień.

Co można wykryć za pomocą badania?

Wartość diagnostyczna USG piersi jest bardzo duża. Dzięki niemu znajdziemy małe guzki, jak również torbiele sutków. Badanie najlepiej wykonywać u pań pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, ze względu na ich gruczołową budowę sutków – fale ultradźwiękowe wychwycą wszelkie zmiany w obrębie piersi. U pań powyżej 40 r.ż., USG jest badaniem pomocniczym względem mammografi.

Część placówek pobiera za badanie opłatę w wysokości ok. 80 zł, jednak nie jest to regułą i zdarza się, że możemy wykonać badanie nieodpłatnie. Jest ono bezbolesne, a jego wartość diagnostyczna jest bardzo duża. Dzięki niemu znajdziemy małe guzki, które z czasem mogłyby stanowić podłoże nieco poważniejszych chorób, z rakiem piersi włącznie.


Klinika medyczna Uni-Med w Sosnowcu oferuje profesjonalne USG piersi.