Wpływ palenia papierosów na zabieg usuwania ósemek

Palisz? Masz przed sobą wyrywanie zęba? Na pewno zastanawiasz się nad tym, jak długo po wyrwaniu zęba nie można palić. Jak palenie papierosów wpływa na gojenie się rany? Dlaczego tak ważne jest odstawienie papierosów po ekstrakcji ósemki?

Dlaczego należy unikać palenia papierosów po wyrwaniu ósemki?

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których tak ważne jest unikanie palenia w czasie gojenia się rany. Jakie to powody?

Skład papierosa

Wszyscy już od dawna wiemy, że próżno szukać w papierosach substancji odżywczych. Zawierają one ogromną ilość groźnych dla zdrowia chemikaliów, które przenikają do krwioobiegu, zmniejszając ilość tlenu. To z kolei poważnie upośledza samoregeneracyjne zdolności organizmu i przekłada się na dłuższe gojenie się ran, podnosząc ryzyko wystąpienia zakażeń.

Odruch ssania

Podczas palenia papierosa nie obejdzie się bez odruchu ssania w celu zaciągnięcia się dymem. Ssanie papierosa na ogół kończy się uszkodzeniem skrzepu, prowadzącego do powstania suchego zębodołu. 

Wysoka temperatura

Czy jesteś w stanie jeść ciepłe potrawy po usunięciu zęba? To raczej mało prawdopodobne. Ciepło niestety, choć na ogół przyjemne, na otwarte rany działa wyjątkowo drażniąco – tak samo będzie i z papierosem. Również podnosi on temperaturę w jamie ustnej, co na pewno będzie wiązało się z dużym dyskomfortem. 

Konsekwencje palenia papierosów po ekstrakcji zęba

Wydłużone gojenie rany

Zabieg ekstrakcji zęba potrafi być wyjątkowo bolesny, a do tego niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Jest ono tym większe, im dłużej trwa gojenie się rany. A tak właśnie działa palenie papierosów – przedłuża gojenie się ran po wyrwaniu zęba. Warto jednak przybliżyć tę kwestię nieco bardziej. 

Suchy zębodół

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z paleniem po wyrwaniu zęba jest pojawienie się tzw. suchego zębodołu. Mowa tutaj o sytuacji, w której pod wpływem ssania papierosa w jamie ustnej wytwarza się ciśnienie, prowadzące do zniszczenia skrzepu. Wówczas powstaje suchy zębodół, objawiający się silnym bólem, odczuwanym aż przy skroniach i uszach. Wymaga on leczenia antybiotykami, trwającym około 14 dni. 

Zapalenie okostnej

Kolejnym zagrożeniem jest zapalenie okostnej, czyli tkanki chroniącej kości. Zapalenie oprócz bólu objawia się także występowaniem opuchlizny i gorączki. Tak samo, jak w przypadku suchego zębodołu, wymagane jest zastosowanie antybiotyków. 

Infekcje

Innym powodem, dla którego odstawienie papierosów na czas rekonwalescencji po zabiegu jest tak ważne, jest większa podatność na infekcje na skutek palenia. Długotrwałe palenie papierosów osłabia układ odpornościowy, a złapanie infekcji w czasie gojenia się rany po wyrwanym zębie raczej nie należy do najprzyjemniejszych. 

Ile czasu należy się powstrzymać od palenia papierosów?

Przewidywany czas minimalny wynosi 3 dni. Dużo jednak zależy od wielkości rany, dlatego też niekiedy będzie trzeba poczekać nieco dłużej. Warto jednak zaznaczyć, że tak naprawdę im dłużej się powstrzymasz, tym sprawniej przebiegnie proces gojenia się. 

Niektórzy próbują zapalić wcześniej, zasłaniając ranę gazą. Jeśli zdecydujesz się tak zrobić, musisz uważać na to, by nie zaciągać się zbyt mocno, a po wypaleniu papierosa nie zapomnij o przepłukaniu rany płynem antyseptycznym, rumiankiem, lub szałwią.

Jak skutecznie zniwelować głód nikotynowy?

Wyrywanie ósemek we Wrocławiu zawsze wiąże się z koniecznością odstawienia papierosów na pewien czas. Warto jednak zabezpieczyć się zawczasu i wybrać swego rodzaju zastępcze źródło nikotyny, dzięki czemu łatwiej przetrwasz ten czas. Metody nikotynowej terapii zastępczej obejmują m.in.:

  • plastry nikotynowe
  • tabletki z nikotyną
  • inhalatory
  • nikotynowe gumy do żucia

papierosy

Okazuje się więc, że te same sposoby, dzięki którym miliony ludzi na świecie każdego dnia wychodzi z nałogu, mogą Ci skutecznie pomóc w przetrwaniu trudnego czasu bez papierosa po ekstrakcji zęba.