Zabawki wspierające rozwój małej motoryki
Zabawki przeznaczone do rozwoju małej motoryki skupiają się na stymulacji dłoni dziecka i pobudzeniu jego zdolności manualnych. Często wykorzystywane są w terapiach leczenia dzieci autystycznych, jednak reszta rówieśników także może z nich korzystać w celu poprawy swoich zdolności lub nadrobieniu zaległości względem reszty.
Zabawki edukacyjne dla małych dzieci
Jeśli dziecko wykazuje pewne opóźnienie, nie musimy od razu konsultować tego ze specjalistami. Nasze pociechy rozwijają się w różnym tempie, dlatego warto zadbać by miały one zapewnione jak najlepsze warunki do nauki, zdobywania wiedzy czy umiejętności. Intensywny rozwój dwu-i trzyletnich dzieci, często powoduje pewne problemy związane ze sprawnością dłoni czy palców, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabawki, które szybko i w przyjemny sposób je wyeliminują. Jakie gry i zabawy pozwolą na rozwój małej motoryki?
Koniecznie zapewnijmy dziecku dużo bodźców dotykowych. Ciekawe struktury pobudzą rozwój układu nerwowego i zapewnią lepszy rozwój dziecka. Wszelkie zabawy z plasteliną i piaskiem świetnie sprawdzą się w tej roli. Lepienie z kolorowej masy kolorowych postaci lub po prostu jej ściskanie będzie dla dziecka świetną atrakcją. Jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości zabawy w pisku, warto zaopatrzyć się w tzw. piasek kinetyczny. Ma on delikatniejszą strukturę i zachowuje się jak plastelina. Dodatkowo nie brudzi i jest pozbawiony wszelkich bakterii czy zarazków. Możemy wykorzystywać go w domu jak i poza nim. Lepienie ciekawych konstrukcji lub babek rozbudzi przestrzenną wyobraźnię dziecka oraz nauczy go podstawowych praw fizyki.
Kreatywne układanki i pomoce
Bardzo prostym i niezwykle skutecznym sposobem na poprawę małej motoryki jest rysowanie i malowanie. Najlepszą opcją jest powtarzanie określonych wzorków, jednak dla małego dziecka może to być niezwykle nudne i trudne. Zwykłe kolorowanie, lub mazanie po kartce, nawet nieokreślonych kształtów będzie stymulowało rączki dziecka. Jest to dobra okazja, żeby odkryć ukryty talent naszej pociechy. Kolorowe kredki lub farby pomogą oswoić się dziecku z barwami jaki nas otaczają. Innym pomysłem na zabawę jest układanie wieży z klocków. Możemy wykorzystać w tym celu dosłownie wszystko, a zabawa może być zainicjowana w każdym momencie i w każdym miejscu. Klocki, pudełka lub książeczki są dobrym pomysłem, jednak by dziecko nie nudziło się koniecznie zmieniajmy rodzaj zabawek. Możemy razem z naszą pociechą pomalować na różne kolory puste opakowania, udekorować je, a następnie układać z ich ciekawe konstrukcje.
Zabawy, które pobudzą małą motorykę możemy wymyślać również sami. Wszelkie czynności angażujące palce i dłonie będą w tym celu odpowiednie. Urozmaicajmy zabawy, tak by dziecko nie czuło obowiązku ich wykonywania. Pamiętajmy o regularności, ponieważ tylko systematyczne ćwiczenia pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty.