Zalety chirurgii naczyniowej

Chirurgia naczyniowa jest obecnie jedną z ważniejszych, najtrudniejszych, ale też najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny zajmującą się zabiegowym leczeniem schorzeń układu krążenia.

Wszędzie tam, gdzie pojawiają się problemy związane z układem krwionośnym bądź limfatycznym nie dotyczące bezpośrednio kardiochirurgii czy neurochirurgii, specjaliści z obrębu chirurgii naczyniowej są w stanie poprawić wydolność sieci żył i tętnic w ciele człowieka, usprawniając ich działanie i w perspektywie zapobiegając wielu bardzo groźnym sytuacjom mogącym prowadzić nawet do śmierci. Operacja usunięcia żylaków to tylko jedna z wielu możliwości chirurgii naczyniowej. Jakie zabiegi są tu najpopularniejsze i jakie są podstawowe zalety tej dziedziny medycyny?

Zalety chirurgii naczyniowej

Choć specjalizację określa się całościowo mianem chirurgii i jej trzonem są operacje ratujące stan i integralność układu krwionośnego człowieka, specjaliści zajmują się tu zarówno diagnostyką, jak i nieinwazyjnym leczeniem schorzeń związanych z żyłami. Najlepszym przykładem jest tu profilaktyka leczenia żylaków, zgodnie z którą zaleca się często używanie ergonomicznych krzeseł, unikanie długotrwałego stania i siedzenia czy stosowanie specjalnych opasek i pończoch uciskowych pobudzających żyły do pracy.

chirurgia

W przypadku żylaków operacje są naprawdę ostatnią deską ratunku, stosowaną w momencie gdy nieinwazyjne metody nie przynoszą rezultatów a poszerzone żyły są bezpośrednio związane z przewlekłą niewydolnością żylną, zapaleniami żył, owrzodzeniami w okolicach żylaków czy zmianami troficznymi skóry.

Chirurgia naczyniowa to cały szereg zabiegów pozwalających na opanowanie problemu żylaków, poczynając od klasycznego usuwania poszerzonych żył, przez różnego rodzaju operacje laserowe, aż po wstrzykiwanie środków mających na celu zarośnięcie poszerzonych naczyń krwionośnych. To jednak nie koniec jej możliwości.

Chirurgia naczyniowa daje szansę operowania nie tylko małych żył, ale też dużych i kluczowych dla organizmu człowieka tętnic. Możliwe jest dziś usuwanie za jej pomocą tętniaków aorty, co będzie tu oznaczało przede wszystkim znacznie mniej inwazyjny zabieg z punktu widzenia pacjenta. Chirurgia naczyniowa jest też klasyczną metodą leczenia miażdżycy tętnic.

W momencie gdy choroba zaczyna przybierać stan krytyczny, a więc powoduje np. niedokrwienie narządów, interwencja chirurga naczyniowego jest niezbędna do uratowania kończyny i uniknięcia jej amputacji. Stosuje się tu między innymi specjalne balony rozprężające światło tętnicy, metalowe stenty mające utrzymywać drożność żył, czy też pełne protezy naczyniowe umożliwiające zastąpienie uszkodzonych fragmentów tętnicy.

Chirurgia naczyniowa dla zdrowia i estetyki

Podstawowym i zdecydowanie najważniejszym zadaniem chirurgii naczyniowej jest ratowanie ludzkiego życia w momencie zagrożenia ze strony zapychających się lub pękających żył. W wielu przypadkach operacje w ramach chirurgii naczyniowej pozwalają ocalić kończynę przed amputacją, zapobiec pojawieniu się wylewów, zatorów i udarów, czy nawet leczyć nowotwory układu krwionośnego.

W przypadku wspomnianych na początku żylaków, chirurgia naczyniowa może spełniać jednak także rolę estetyczną, pozwalając na usunięcie nieatrakcyjnych i często boleśnie wyglądających zgrubień i wylewów podskórnych. Chirurgia naczyniowa to także leczenie tzw. „pajączków”, czyli maleńkich naczynek pękających tuż pod skórą i będących najczęściej problemem dziedziczonym genetycznie.

chirurgia

Bez względu na powody, dla których pacjenci decydują się na korzystanie z usług chirurgów naczyniowych, pewne jest to, że metody ujęte w tej dziedzinie są niejednokrotnie znacznie skuteczniejsze, niż chirurgia tradycyjna. Trudno więc dziwić się temu, że specjaliści kładą dziś tak mocny nacisk na rozwijanie tej specyficznej dziedziny. Leczenie w skali może zmienić naprawdę wiele.

Polecamy usługi prywatnego szpitala w Lublinie – Centrum Medyczne Sanitas zapewnia trafne diagnozy i fachową opiekę lekarską.