Zmierz się z alergią – kup kołdrę antyalergiczną

Roztocza i kurz to najczęstsze wyzwania dla alergików. Osiadając na kołdrze i przenikając do jej wnętrza, powodują katar, opuchnięcia oczu, kichanie i poranny ból głowy. Bardzo wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to z tej przyczyny borykają się z niewyspaniem i chronicznym zmęczeniem. Dlatego bardzo ważne jest zminimalizowanie lub całkowite wykluczenie czynników powodujących gromadzenie się uciążliwych alergenów. Z pomocą przychodzi, szeroki wybór pościeli o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych.

Kołdry o właściwościach antyalergicznych

Producenci oferują szeroki wybór kołder dla alergików. Różni je przede wszystkim wsad. Chociaż najbardziej popularne są kołdry syntetyczne, właściwości antybakteryjne mają również niektóre kołdry naturalne. Które z nich warto wybrać?

Kołdry syntetyczne

Ich zaletą jest niska cena, długa żywotność i wytrzymałość. Wybierając najlepszy produkt, warto upewnić się, jakiego rodzaju włókien użyto do jej wypełnienia. Kołdry syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu i w pielęgnacji. Z powodzeniem mogą być prane w pralce, a nawet suszone mechanicznie. Są odporne na działanie wysokich temperatur. Najlepszą syntetyczną kołdrą silikonową o właściwościach antyalergicznych będą te, ze wsadem silikonowym (rurkowym lub w formie silikonowych kulek).

koldra silikonowa dla alergików

Ten rodzaj wypełnienia charakteryzuje się wysoką termoizolacją i przewiewnością. Kołdry silikonowe nawet bez względu na grubość z powodzeniem posłużą przez cały rok. Ich ogromną zaletą jest lekkość, puszystość, i bardzo wysoka sprężystość. Wersja z kulkami silikonowymi, wiernie imituje naturalny puch. Silikon nie zbija się i nie zatrzymuje wilgoci, przez co kołdra pozostaje wolna od bakterii. Co ważne dla alergików silikon wykazuje silne właściwości antyalergiczne, z bardzo prostego powodu. Roztocza nie żywią się silikonem, dlatego też nie bytują w nim.

Kołdry naturalne

Wbrew błędnemu przekonaniu, alergicy z powodzeniem mogą sięgać również po kołdry naturalne. Szczególnie polecane są dla nich kołdry jedwabne lub wełniane. Ich włókna są odporne na wilgoć i nie są też pożywką dla bakterii i roztoczy. Dodatkowo włókna wełniane doceniane są dzięki właściwościom medycznym. Kołdry naturalne z powodzeniem mogą być używane przez cały rok, a wełniane nawet w upalne lato. Wbrew pozorom są proste w pielęgnacji i cechują się długą żywotnością.

duża kołdra antyalergiczna

Jak dbać o kołdrę anatyalergiczną?

Kołdra antyalergiczna nie zachowa swoich właściwości i nie posłuży wiele lat, jeśli nie zadbamy o jej właściwą pielęgnacją. Tym bardziej jest to ważne dla osób o silnej alergii, których kołdra musi być higieniczna i sterylna. Stosowanie się do kilku prostych zasad, pomoże wydłużyć przydatność kołdry i zwiększyć jej ochronną skuteczność.

  • Kołdrę należy regularnie wietrzyć, nawet zimą. W niepogodę możemy to zrobić, wyciągając ją z poszwy i uchylając okno w sypialni. W ciepłe pory roku raz na jakiś czas, kołdrę warto wynieść i wywiesić na zewnątrz. Słońce i promieniowanie UV to skuteczna broń na pozbycie się roztoczy.
  • Poszwę należy zmieniać minimum raz na dwa tygodnie, a latem nawet raz na tydzień. Poszwy powinno się prać w wysokiej temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza.
  • Raz na jakiś czas kołdrę należy wyprać. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie, oddaj ją do pralni.
  • Staraj się zabezpieczać łóżko kapą. W ciągu dnia, na powierzchni kołdry osiada kurz i liczne bakterie, które przedostają się do pościeli i materaca.