Znajdź pracę jako lekarz

Poszukiwanie pracy jako lekarz jest niejednokrotnie długotrwałym i mozolnym procesem. Jeśli mamy jasno sprecyzowane wymagania, kwalifikacje i umiejętności, możemy zawęzić nasze poszukiwania wyłącznie do firm i instytucji, które prowadzą działalność w interesującej nas dziedzinie medycyny. Pamiętajmy, że nie musimy szukać pracy wyłącznie w Polsce.

Strategia poszukiwania pracy w medycynie

Jasne określenie swoich kwalifikacji, umiejętności i oczekiwań jest pierwszym krokiem na drodze do znalezienia upragnionej pracy w zawodzie lekarza specjalsity. Gdy już dokonamy autoanalizy, możemy przystąpić do przeglądania ofert. Gdzie szukać takich ofert, mniej więcej wiemy.

Możemy wyróżnić kilka miejsc, w których odnaleźć można aktualne oferty pracy. Przede wszystkim najwięcej z nich mieści się w gazetach i czasopismach, szczególnie tych o zasięgu lokalnym. W nich możemy znaleźć oferty pracy w regionie, w którym zamieszkujemy. Innym sposobem jest bezpośredni kontakt z firmami oraz instytucjami – szpitale, kliniki, przychodnie, centra medyczne. Informacje na temat wakatów możemy znaleźć także w Internecie. Istnieję specjalne strony, na których umieszczane są ogłoszenia o pracę z konkretnych branż. W interencie możemy znaleźć również firmy, które specjalizują się wyłącznie w prezentacji ofert pracy dla lekarzy. Spójrzmy na jedną z nich

 

Paragona to firma, która przez lata pomogła w znalezieniu pracy setkom lekarzy, osobom, które marzyły o tym aby pracować zagranicą. Dziś Paragona oferuje dziesiątki wakatów w kilku europejskich krajach dla specjalistów: neurologów, pediatrów, urologów, chirurgów, pulmunologów, onkologów czy psychiatrów. Pełen zakres ofert Paragony znajdziesz tutaj: http://www.Paragona.com/pl/strona-glowna.

Pracy możemy poszukiwać także za pomocą rodziny i znajomych. Taki sposób poszukiwania pracy jest skuteczny. Nie tylko wiemy o miejscach pracy, ale także często mogą nas zarekomendować potencjalnemu pracodawcy, co automatycznie zwiększa nasze szanse na zatrudnienie.

Aktywne poszukiwania pracy to także udział w targach pracy i prezentacjach firm, a także w praktykach zawodowych i stażach organizowanych dla studentów i absolwentów. Skorzystać możemy także z pomocy agencji doradztwa personalnego, uczelnianych Biur Karier lub urzędów pracy. Możemy także sami umieszczać ogłoszenie o pracę lub wysyłać podanie i list motywacyjny do firm i instytucji.

Jeśli już potencjalny pracodawca odpowie pozytywnie na nasze podanie o pracę, musimy odbyć jeszcze rozmowę kwalifikacyjną z naszym potencjalnym pracodawcą. Do tego etapu zdobywanie wymarzonej pracy także musimy się odpowiednio przygotować. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a od tych kilku lub kilkunastu minut może zależeć nasza dalsza kariera zawodowa.

Droga poszukiwania pracy jest niejednokrotnie długa i bardzo żmudna. Ważne jest by być konsekwentnym i nie tracić nadziei na to, że w końcu się nam uda.

Obowiązki lekarza

Praca dla absolwentów medycyny

Doświadczenie zawodowe jest mile widziane,  a czasem wręcz pożądane przez pracodawców. Nie tylko dobrze wygląda w CV, ale przede wszystkim świadczy o tym, że mamy już doświadczenie w pracy w zespole.

Jednak w przypadku absolwentów uczelni medyczych to doświadczenie jest praktycznie znikome, a często w ogóle go nie ma. Często praktyki studenckie nie są obarczone aż tak dużą ilością obowiązków, jakie otrzymuje się już w normalnej pracy. Dlatego też warto jest rozpocząć jego zdobywanie jeszcze w okresie nauki na studiach.

Studenci mogą także, w zależności od czasu i możliwości, podjąć pracę stałą lub tymczasową. Ofert pracy dla studentów można szukać w wielu miejscach: na stronach internetowych, w lokalnej prasie, w urzędzie pracy a także na własnej uczelni, w działających Akademickich Biurach Karier lub po prostu na tablicach ogłoszeń. Warto jest także odwiedzić targi lub giełdy pracy. Studia medyczne niekoniecznie muszą oznaczyć pracę stricte medyczną, warto jednakże skupić się na tym, aby jak najszerzej przyswajać standardy pracy np. w szpitalu.

Miejsca pracy dla studentów i absolwentów są nie tylko w naszym kraju. Osoby uczące się mogą także skorzystać z kilku ofert stażów i praktyk zagranicznych. Jeśli decydujemy się na wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy, najlepiej jest poszukać oferty przy pomocy organizacji studenckich lub skorzystać z programów edukacyjnych Unii Europejskiej, np. „Leonardo da Vinci”. Ciekawe są także oferty medycznych praktyk zawodowych w Stanach Zjednoczonych.


W artykule wykorzystaliśmy wizerunek firmy Paragona.

paragona