5 skutecznych sposobów na oczyszczenie wątroby z alkoholu

Wątroba to organ, który jest najbardziej narażony na niekorzystne działanie alkoholu. Odpowiada za jego trawienie, a jednocześnie oczyszcza organizm z toksyn. Nadmierne jego spożywanie może prowadzić do nieodwracalnych zmian, które mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. Istnieją na szczęście skuteczne sposoby na to, aby oczyścić wątrobę z alkoholu.

Wpływa alkoholu na wątrobę

Pierwszym etapem uszkodzenia wątroby jest jej stłuszczenie. Stan ten objawia się pojawieniem się w obrębie narządu nadmiernej ilości tłuszczu. Jest to jednak etap, który można skutecznie odwrócić przestając pić. Jeśli jednak pacjent cierpiący na stłuszczenie nie zaprzestaje sięgania po alkohol może to doprowadzić do zapalenia wątroby. To z kolei może prowadzić do jej poważnego uszkodzenia, czyi marskości. Jest to choroba wymagająca natychmiastowego leczenia, gdyż w przeciwnym razie może konieczny być przeszczep wątroby.

Wątroba to wyjątkowy organ, który podlega regeneracji. Dzięki temu może ona poprawić swoje funkcjonowanie. Czas potrzebny na regenerację zależy przede wszystkim od stopnia jej uszkodzenia oraz indywidualnych predyspozycji. Pierwsze rezultaty można zobaczyć już po 2-4 tygodniach, a poważne uszkodzenia, takie jak stłuszczenie powinny zniknąć po około 2 miesiącach. Warto stosować skuteczne sposoby na oczyszczenie wątroby z resztek alkoholu.

  1. Całkowita abstynencja

Jest to najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie wątroby oraz jej regenerację. Należy całkowicie odstawić jakikolwiek alkohol. Nawet niewielka jego ilość może zniweczyć wszystkie wysiłki. Trzeba uważać nie tylko na alkohol w czystej postaci, ale także na produkty, które go zawierają, takie jak np. słodycze.

  1. Picie dużych ilości wody

Woda nie tylko skutecznie nawadnia organizm, ale i sprzyja procesom odtruwania organizmu. Warto więc pić podczas oczyszczania wątroby 2,5-3 litry wody. Dla wzbogacenia smaku można dodać do niej sok z cytryny. Cytryna przyspiesza bowiem produkcję enzymów w wątrobie i poprawia proces trawienia alkoholu.

  1. Sięganie po zioła

Świetne efekty w odtruwaniu dać mogą także zioła sprzyjające pracy wątroby. Warto sięgać po zioła żółciotwórcze oraz żółciopędne. To właśnie dzięki nim możliwa jest skuteczna samoregeneracja. Warto sięgać przede wszystkim po ostropest plamisty, a także mniszek lekarski. Najlepiej przygotowany z nich napar pić tuż przed snem. Wątroba właśnie w nocy wykazuje najlepsze zdolności do regeneracji.

  1. Stosowanie suplementów diety

Dobrym pomysłem jest także sięganie po dostępne w aptekach suplementy diety. Oparte są one na odpowiednio skomponowanych składnikach, które jednocześnie usuwają z organizmu toksyny oraz wspierają pracę wątroby. Wzmacniają także jej strukturę, dzięki czemu zdecydowanie lepiej sobie radzi z toksynami.

  1. Modyfikacja diety

Wpływ na wątrobę mają także składniki spożywcze, po które sięgamy. Warto spożywać produkty lekkostrawne, które sprzyjają wydalaniu toksyn. Świetne rezultaty daje regularne jedzenie buraków, które są bogate w betainę. Działa ona ochronnie na wątrobę oraz drogi żółciowe. Wspomaga również neutralizację toksyn. Warto także sięgać po czosnek oraz cebulę, które dodatkowo działają antyseptycznie i antybakteryjnie. Dieta powinna opierać się na cytrusach, a zwłaszcza grejpfrutach. 

Jakie objawy ze strony wątroby powinny zaniepokoić?

Głównym objawem problemów ze strony wątroby powinien być ból pojawiający się pod żebrami. Towarzyszyć mu może także uczucie ciągłego zmęczenia. Bardzo często pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, biegunka czy gorzki posmak w ustach. U pacjentów cierpiących na problemy z wątrobą pojawia się także ogromna ochota na słodycze. W przypadku osób z otyłością bardzo często dochodzi do trudności w zrzucaniu nadmiernych kilogramów. 

wątroba

Uszkodzenie wątroby może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W skrajnych przypadkach może wymagać nawet przeszczepu tego organu. Wątroba ma zdolność do regeneracji, dlatego stosowanie odpowiednich sposobów może pomóc w usunięciu uszkodzeń tego organu. W przypadku problemów z tym organem należy bezwzględnie zaprzestać spożywania alkoholu nawet w małej ilości. Pomoże to skutecznie zniwelować uszkodzenia, a także uchronić organizm przed poważnymi problemami ze zdrowiem, które mogą mieć przykre konsekwencje.