Narzędzia chirurgiczne w rękach chirurga

Chirurgia przez ostatnie kilkadziesiąt lat dokonała ogromnego postępu. Jeszcze czterdzieści lat temu pewne przypadki, które w tych czasach uchodziły za „nieoperacyjne” dzisiaj mogłyby być wyleczone bez większego zagrożenie pacjenta. Chirurgia jest tą dziedziną medycyny, która obok medycyny nuklearnej rozwija się najszybciej a pozwala na to nieustanny rozwój techniki. Ale chirurgia to także niektóre metody leczenia, które nie zmieniły się od dziesięcioleci – zarówno ze względu na swoją skuteczność jak i ze względu na to, że jeszcze nie udało się wymyślić czegoś lepszego.

Narzędzia chirurgiczne warunkiem udanej operacji

Oprócz dobrze znanych respiratorów czy ekg badających czynność serca podczas zabiegu do podstawowego orężu z rękach chirurgia należą narzędzia chirurgiczne. Zasadniczo możemy je podzielić na pięć kategorii którymi są:

  • Przemieszczające
  • Szyjące
  • Tnące
  • Chwytające
  • Iniekcyjne

Narzędziem, które jest najbardziej identyfikowane z chirurgią jest oczywiście skalpel. Należy on do narzędzi tnących – dzięki jego właściwościom chirurg może bez wysiłku przeciąć nie tylko skórę pacjenta ale także inne tkanki miękkie. Skalpel jest narzędziem, które spotkać można na podstawowym wyposażeniu każdej Sali operacyjnej. Podobnie jak inne narzędzia chirurgiczne powinien on być wykonany z wysokiej jakości nierdzewnej stali, która pomyślnie przeszła przez rygorystyczne testy dla tego typu narzędzi.

Przyszłość narzędzi chirurgicznych

Trudno jest dzisiaj wyrokować o tym jak wyglądać będą narzędzia chirurgiczne za kilkadziesiąt lat. Rozwój medycyny a co za tym idzie również tych instrumentów jest tak szybki, że być może za jakiś czas dobrze znane już chirurgom narzędzia zostaną wyparte przez nowsze – jeszcze bardziej precyzyjne i zapewniające większe bezpieczeństwo dla pacjenta podczas operacji.

Do głosu dochodzą powoli także narzędzia nowej generacji. To do nich zaliczyć możemy między innymi roboty chirurgiczne, które jednak ze względu na swoją wysoką cenę zakupu nie mogą na razie zastąpić w szerszej skali bardziej podstawowych narzędzi. Jednak wiele skomplikowanych operacji wymagających szczególnej precyzji w działaniu może skorzystać na tego typu urządzeniach. Jedno jest pewne: poczciwy skalpel nadal będzie podstawowym narzędziem w rękach chirurga a jego przejście na emeryturę w najbliższym czasie nie wchodzi w grę.

Interesuje Cię kupno narzędzi chirurgicznych? W sklepie Sylamed znajdziesz wiele produktów medycznych wysokiej jakości.