Bakteria Helicobacter pylori – Sprawdź jak uniknąć zachorowania na wrzody żołądka!

Problemy z układem pokarmowym to bardzo poważny i częsty problem dzisiejszych czasów, który niestety przez wielu jest bagatelizowany. Mogą one prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć. Jednym z najczęstszych źródeł problemów jest bakteria Helicobacter pylori. Co to takiego? Jak jej zaradzić? O tym i innych aspektach przekonamy się poniżej. 

Czym jest Helicobacter pylori i co powoduje?

Jak już wiadomo jest to bakteria. Występuje ona w błonie śluzowej żołądka i niestety czasem jest ona bardzo ciężko wykrywalna. Jej obecność w organizmie prowadzi do różnych komplikacji układu pokarmowego, takich jak:

  • Zaparcia
  • Wymioty 
  • Bóle brzucha
  • Rozwolnienia
  • Odwodnienia

Ale jej zbyt długa obecność może wywołać również wiele poważnych chorób, np.:

  • Wrzody żołądka
  • Stany zapalne narządów
  • Nowotwory trzustki, wątroby, żołądka, jelita

Najczęstszym jednak objawem są silne bóle brzucha, które są wynikiem późniejszego rozwoju wrzodów. Właśnie to połączenie jest najbardziej szkodliwym wynikiem Helicobacter pylori.

Jak można się zarazić?

Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z posiadania tej bakterii lub bycia jej dawcą, co prowadzi do jej masowego przenoszenia. Helicobacter przenosi się jedynie z człowieka na człowieka, najczęściej poprzez różne wydzieliny z organizmu. Wbrew pozorom nie można się nią zarazić poprzez produkty spożywcze. Wywołuje ją wydzielanie silnych kwasów żołądkowych u jednych, a następnie drogą kropelkową przechodzi na innych. 

Dlaczego warto się regularnie diagnozować?

Można powiedzieć, że Helicobacter pylori pojawia się u ludzi tak często, jak odczuwają oni bóle brzucha. Lekceważąc je, sprawiają, że bakteria ta w spokoju się rozwija, a następnie objawia się podczas zdiagnozowania wrzodów lub – co gorsza – nowotworu. Warto więc regularnie się diagnozować nawet podczas mniej inwazyjnych, ale systematycznych problemów z układem pokarmowym, by nie przerodziły się one w poważne komplikacje mogące zagrażać życiu

Jak zdiagnozować Helicobacter pylori?

Sposoby na diagnozę tej bakterii są dwa – pierwszym z nich jest gastroskopia, a drugim test ureazowy helicobacter pylori. Zanim przejdziemy do ich omówienia, warto zaznaczyć, że aby mieć 100%-ową pewność wystąpienia Helicobacter pylori, najlepiej zdecydować się na wykonanie dwóch sposobów. Kolejność nie jest ważna, liczy się to, by zdiagnozować bakterię na dwóch płaszczyznach. 

Gastroskopia

Jest to badanie inwazyjne polegające na pobieraniu wycinka żołądka i poddaniu go analizie pod kątem obecności bakterii. Wykonuje się je w szpitalu pod okiem specjalistów, a na wyniki czeka się od kilku dni do tygodnia. Gastroskopia przynosi bardzo dużą skuteczność, jednak może zdarzyć się sytuacja, że dany wycinek nie będzie zawierał enzymu Helicobacter pylori, dlatego warto wykonać również drugie badanie. 

Test ureazowy na Helicobacter pylori

Ten sposób jest już dużo mniej inwazyjny, ponieważ polega na pobraniu krwi i zbadaniu, czy zawiera się w niej wspomniany już enzym bakterii, czyli ureaza. Ureaza jest budulcem bakterii, dlatego głównie na jej podstawie można zweryfikować, czy Helicobacter pylori występuje w organizmie. Można je wykonać w miejskiej przychodni lub nawet samodzielnie w domu, jeśli wyposażymy się w tzw. suchy test ureazowy. Na wyniki czeka się kilka dni, lub jeśli decydujemy się na suchy test, zaledwie kilka minut, ale warto zaznaczyć, że jest on mniej dokładny. 

żołądek

Jak się leczyć?

Jeśli zdiagnozujemy bakterię odpowiednio wcześnie, wystarczy jedynie kilkudniowa antybiotykoterapia uderzająca prosto w ureazę i przywracająca żołądkowi odpowiednie pH. Jeśli jednak bakteria przyczyni się już do rozwoju innych chorób, to oprócz działań polegających na usunięciu jej z organizmu należy również rozpocząć leczenie pod kątem danej choroby, czyli jak to najczęściej bywa wrzodów żołądka. 

Podsumowanie 

Widać więc, że problemów żołądkowych nie należy lekceważyć, zwłaszcza przy Helicobacter pylori. Jeśli już wystąpi, nie zniknie samoistnie, a może przyczynić się do poważnych komplikacji zdrowotnych. Warto więc badać się systematycznie pod kątem tej bakterii, nawet przy bólach brzucha, by zwiększyć szansę na uniknięcie stanów zapalnych, wrzodów żołądka czy nawet poważniejszych nowotworów.