Jak działa Esperal?
Stosowanie Esperalu to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu. Wszywka alkoholowa jest stosowana u pacjentów, którzy mimo terapii chcą wspomóc się w walce z nałogiem. Esperal jest bezpieczny dla zdrowia, jeśli pacjenci przestrzegają zaleceń lekarskich. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z alkoholizmem, warto pomyśleć o wszyciu esperalu.
Czym jest esperal?
Esperal to lek zawierający substancję czynną, jaką jest disulfiram. Blokuje ona enzym dehydrogenazy aldehydowej, który odpowiada za trawienie alkoholu. W efekcie po wypiciu nawet niewielkiej dawki alkoholu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Przypominają one nieco kaca, jednak ich intensywność jest zdecydowanie większa. Pierwsze symptomy pojawiają się już po około 10 minutach. Utrzymują się nawet do 10 godzin. Okres występowania tych dolegliwości zależy głównie od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Objawy pojawiające się po spożyciu alkoholu u osób z wszywką alkoholową to przede wszystkim:
- Wymioty i nudności,
- Zawroty głowy,
- Pocenie się,
- Duszności,
- Zaczerwienienie twarzy,
- Tachykardia.
Bardzo często zdarzają się także nagłe skoki ciśnienia, które mogą być niebezpieczne dla osób z problemami sercowymi. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zgonu pacjenta.
Jak przebiega zabieg wszycia esperalu?
Esperal umieszcza się pod skórą najczęściej na pośladku lub na obojczyku. W tym celu chirurg musi wykonać niewielkie nacięcie, w którym następnie umieszcza tabletki. Ich ilość musi zostać dopasowana do wagi pacjenta. Esperal umieszczony pod skórą jest niewyczuwalny oraz nie powoduje żadnych dolegliwości. Substancja czynna uwalnia się do krwioobiegu przez kolejne kilka miesięcy. Średni okres działania esperalu to około 8 miesięcy. Dość często jednak czas ten wynosi nawet rok.
Przed zabiegiem implantacji wszywki niezbędny jest detoks. Nie wolno spożywać alkoholu przez co najmniej 12 godzin. Jest to konieczne, gdyż nawet śladowe ilości alkoholu mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wszywki alkoholowe umieszcza się pod skórą po wcześniejszym znieczuleniu. Cały zabieg trwa około 30 minut. Jeśli pacjent nie spożywa alkoholu, to esperal nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jest niewidoczny pod skórą, dlatego nie sprawia żadnego dyskomfortu.
Jak działa esperal?
Główną funkcją wszywki alkoholowej jest zniechęcanie do sięgania po alkohol. Ma on wywołać awersję do tej używki. Pacjent świadomy zagrożenia ma mieć mniejszą ochotę na to, aby wypić. Dzięki temu, że wszywka jest niewidoczna pod skórą, nie musi o tym informować osób ze swojego otoczenia. Po wyjęciu esperalu pacjent powinien samodzielnie panować nad swoim nałogiem. Jeśli tego potrzebuje, to może kontynuować terapię. Wszywka alkoholowa jest więc często stosowana jako środek wspomagający leczenie. Jednak kluczowe znaczenie ma samozaparcie osoby uzależnionej. Bez niego nawet najskuteczniejszy sposób walki z nałogiem nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Przeciwwskazania do zabiegu
Mimo wielu zalet, jakie ma stosowanie esperalu, wszywka alkoholowa nie może być zastosowana u każdego. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają założenie wszywki. Jedną z nich jest spożywanie alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przed zabiegiem zaleca się poddanie detoksowi, który ma na celu dokładnie oczyścić organizm z resztek alkoholu. Takie odtruwanie polega na podawaniu kroplówki z witaminami i substancjami odżywczymi, które wzmacniają organizm.
Przeciwwskazaniem do zastosowania wszywki alkoholowej jest także uczulenie na którąkolwiek z substancji w niej zawartych. Nie można założyć esperalu również u pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, niewydolnością serca oraz problemami z krążeniem.
Wszywki alkoholowej nie zakłada się również osobom z psychozami, zaburzeniami psychicznymi oraz przebytymi próbami samobójczymi. Pod żadnym pozorem nie można stosować esperalu bez zgody pacjenta. Przed każdym zabiegiem niezbędne jest podpisanie zgody przez osobę, która ma się poddać zabiegowi.
Stosowanie esperalu to skuteczna metoda na wsparcie w walce z alkoholizmem. Pacjenci, którzy poddali się temu zabiegowi, zgodnie potwierdzają, że przy odpowiednim nastawieniu rezultaty są zadowalające. Możliwość wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych skutecznie zniechęca do sięgania po alkohol. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania, jeśli wszystkie inne sposoby zawodzą. Wszywka alkoholowa to szansa na powrót do normalnego życia.