Konsultacje z psychoterapeutą w formie online – czy to dobra forma leczenia zaburzeń psychicznych?

Pomoc psychologa jest niezwykle ważna jednakowo w chwilach kryzysów oraz trudności życiowych, ale też w sytuacji, gdy dostrzegalne są różne niepokojące zmiany w zachowaniu, rutynie snu czy apetycie. Wsparcie profesjonalisty to szansa nie tylko na wyjście z kłopotów, ale też na zapobiegnięcie cięższym stanom i chorobom. Coraz więcej osób decyduje się na szukanie pomocy w formie rozmów online.

Kiedy stosuje się teleporady w leczeniu psychologicznym?

Wiele osób, które nigdy nie korzystały z pomocy psychologa lub robią to nieregularnie, zastanawia się nad sensem oraz skutecznością konsultacji prowadzonych online. Częste pytanie, jakie zadają, dotyczy efektywności tego typu rozmowy. Otóż wiele badań pokazuje, że spotkania zdalne są tak samo dobre oraz produktywne, jak te prowadzone tradycyjnie, czyli stacjonarnie w gabinecie specjalisty. 

Jednocześnie teleporady są niekiedy bardziej wygodne z powodów logistycznych, czyli, gdy inne obowiązki, praca, rodzina nie pozwalają na wyjście z domu i odbycie wizyty. Właśnie w takich przypadkach sprawdza się rozmowa przez internet. Do tego doceniana jest w chwilach, gdy z różnych przyczyn jest się poza stałym miejscem zamieszkania, a jednocześnie konieczna jest właśnie taka porada. 

Leczenie w ten sposób jest stosowane w przypadkach, gdy problemem jest właśnie wyjście z domu, przebywanie pośród ludzi, strach, lęk lub inne przypadłości, które ograniczają u pacjenta możliwość dotarcia do stacjonarnej poradni.

Jakie są wady oraz zalety konsultacji z psychoterapeutą online?

Jak każde rozwiązanie, także teleporady psychologiczne mają swoje wady oraz zalety. To, czy dana osoba skorzysta z konsultacji online, czy stacjonarnie, zależy od indywidualnej sytuacji oraz jej preferencji. Ważne jest, aby wybrać dla siebie idealną opcję i szukać wsparcia pasującego do stylu życia, warunków, problemów.

Zalety

Mobilność jest jedną z największych zalet konsultacji zdalnych. Oznacza to, że można wyjechać służbowo, na wakacje lub z innych powodów, nawet wiele kilometrów, a mimo tego uzyskać pomoc psychologiczną. To wielki plus, ponieważ kryzys czy trudności mogą zastać nas w każdym miejscu, zatem wystarczy komputer i internet, aby móc porozmawiać. Jest to też świetne rozwiązanie dla tych, którzy regularnie konsultują się z psychologiem czy terapeutą i korzystają z terapii, zatem nawet bycia na odległość nie zaburza tego procesu.

Wciąż wiele ludzi wstydzi się szukać pomocy psychologicznej i boi się udać osobiście do odpowiedniej poradni. Konsultacje online pozwolą przełamać obawy i porozmawiać zdalnie w znanym oraz komfortowy otoczeniu, bez konieczności wizyty w placówce. Może to być też zachęta, aby w przyszłości udać się osobiście na wizytę w chwili, gdy po teleporadach pacjent nabierze śmiałości.

Kolejną ważną zaletą, szczególnie dla osób zapracowanych lub z wieloma obowiązkami, jest oszczędność czasu. Do odbycia wizyty online nie trzeba nigdzie iść czy jechać, zatem nie traci się czasu w komunikacji miejskiej, aucie czy nawet na pieszy spacer.

Wady

Jedną z wad teleporad jest brak fizycznej obecności drugiego człowieka. Niektórych pacjentów może to ograniczać, ponieważ lepiej czują się podczas rozmów twarzą w twarz, mogą się wówczas bardziej otworzyć, szczerze odpowiadać na pytania czy lepiej odczuwają niewerbalne sygnały specjalisty. Ekran nie daje tego samego rodzaju bliskości czy intymności, co właśnie spotkanie w gabinecie.

zdrowie

Innym zagadnieniem są kwestie czysto techniczne, czyli brak stałego i nieprzerwanego internetu, sprzętu elektronicznego na wyłączność lub brak odosobnionego pokoju do rozmowy. Do spotkania online konieczne są tego typu narzędzia, a także nieprzerwane połączenie z siecią oraz oczywiście pokój, gdzie można spokojnie, otwarcie i bezpiecznie porozmawiać z psychologiem. Nie wszyscy mają komputer tylko do swojego użytku czy ciche pomieszczenie.

Kiedy teleporady są skuteczne?

Badania i doświadczenia lekarzy z Przychodni Zabobrze pokazują, że teleporady w Jeleniej Górze są niemal tak samo skuteczne jak wizyty stacjonarne. Jednak warto pamiętać, że czasami konieczne będą spotkania osobiste, dotyczy to głównie sytuacji, gdy lekarz, psycholog, terapeuta uzna w konkretnym przypadku, że właśnie spotkania twarzą w twarz są niezbędne do głębszej diagnozy, wyleczenie lub poprawy stanu pacjenta. Jeśli konsultacje online dają poprawę, są efektywne, nie ma skutków niepożądanych i pacjent odczuwa ulgę, wówczas wystarczą spotkania zdalne.