Okulista a optometrysta – co ich różni?

Czytany tekst zaczyna się rozmazywać, a może w okolicach oczu pojawiły się nowe, niepokojące zmiany? Wszystkie niepokojące problemy z narządem wzroku powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Do kogo się udać, by uzyskać fachową pomoc? W tym artykule przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy optometrystą a okulistą. Sprawdź.

Czym zajmuje się okulista?

Kiedy dokucza nam uciążliwy ból lub dyskomfort, doszło do urazu oka lub zaobserwowaliśmy jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie narządu wzroku, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Chociaż do okulisty bardzo często wybierają się osoby, które po raz pierwszy mają problemy z wizją i chcą dobrać właściwą korektę optyczną, jego zakres zadań jest znacznie szerszy. Czym się zajmuje? 

Okulista w swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na diagnostyce i leczeniu chorób oczu, a także ich urazów. Możemy się do niego udać nie tylko wtedy, kiedy borykamy się z jakimikolwiek uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak nadmierne łzawienie, pieczenie lub suchość oczu. Ten specjalista udzieli nam również pomocy w zakresie profilaktyki lub prawidłowej higieny narządu wzroku. Wykorzystując nowoczesne urządzenia i narzędzia diagnostyczne, przeprowadzi też dodatkowe badania, które pomogą ustalić źródło pierwszych niepokojących objawów. Następnie zadecyduje o przebiegu opieki zdrowotnej i będzie monitorować odpowiedź na terapię. Jakie jeszcze są jego zadania? Okulista posiada odpowiednie kwalifikacje, by:

  • wypisywać recepty, skierowania i odpowiednie korekcje optyczne,
  • wykonywać różnego rodzaju zabiegi, takie jak usuwanie jaskry lub przeszczep rogówki, ale też laserowanie siatkówki.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta zajmuje się natomiast głównie diagnostyką zaburzeń wzroku i doborem odpowiedniej korekcji optycznej – zarówno okularowej, jak też soczewek kontaktowych. Na samym początku przeprowadza on szczegółowy wywiad z pacjentem i bada jego wzrok. Następnie pomaga dobrać rozwiązanie, które zapewni oczekiwaną ostrość wzroku. Optometrysta często sprawdza również, czy noszone przez nas od dłuższego czasu urządzenia optyczne są bezpieczne, wygodne w użytkowaniu i sprawne. Jeśli nie pasują one do możliwości, potrzeb lub stylu życia pacjenta, może zalecić inne pomoce wzrokowe. Jakie jeszcze są jego zadania? Optometrysta może przede wszystkim:

  • udzielać porad związanych ze stanem narządów wzroku,
  • przepisywać pomoce optyczne, 
  • prowadzić lub nadzorować rehabilitację wzroku,
  • edukować pacjentów w zakresie prawidłowej aplikacji i użytkowania soczewek kontaktowych.

Okulista a optometrysta – co ich różni?

Istnieje kilka znaczących różnic między okulistą a optometrystą. Na czym one polegają? Przede wszystkim okulistą może zostać wyłącznie osoba, która ukończyła studia medyczne na odpowiedniej specjalizacji. Wymogu takiego nie ma w przypadku optometrysty. Najczęściej zostają nim absolwenci dowolnych studiów wyższych na stopniu magisterskim, którzy zdecydowali się na studia podyplomowe z optometrii. 

Różne są także ich uprawnienia. Optometrysta nie może przepisywać leków, diagnozować chorób lub prowadzić zabiegów. Zawsze wtedy, kiedy dostrzeże on niepokojące zmiany w obrębie narządu wzroku lub pierwsze symptomy choroby, musi więc skierować pacjenta do lekarza specjalisty.

Kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Jeśli często boli nas głowa, widzimy znacznie gorzej niż kiedyś lub nie jesteśmy zadowoleni ze swoich okularów, powinnyśmy udać się do optometrysty. Specjalista ten przyjmuje wszystkich pacjentów, którzy nie potrzebują diagnostyki z użyciem wyspecjalizowanych urządzeń i kompleksowego leczenia, a jedynie wymagają doboru odpowiednich szkieł. 

Oczywiście badanie wzroku może również wykonać okulista. W praktyce znacznie lepiej jednak umówić się na konsultację z lekarzem, jeśli niepokoją nas zmiany w okolicy oczu, mamy zapalenie spojówek lub borykamy się z nietypowymi, przewlekłymi dolegliwościami, które znacznie utrudniają nam funkcjonowanie. Należy do nich na przykład suchość oczu.

Jak często powinno się badać wzrok?

Systematyczne badania wzroku są ważne nawet w przypadku osób, które dotychczas nie miały większych problemów z wizją i nie uskarżają się na żadne nietypowe, uciążliwe objawy, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby oczu. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli ze względu na swoje zainteresowania lub zawód codziennie spędzamy sporo czasu przed ekranem komputera. Wskazaniem do częstszych wizyt w gabinecie okulistycznym będą też predyspozycje genetyczne lub obecność poważnych, przewlekłych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca.

Jak często należy badać wzrok? Według oficjalnych zaleceń do specjalisty powinniśmy zgłaszać się przynajmniej raz na dwa lata. W ten sposób unikniemy ryzyka pogłębiania się wady i będziemy w stanie odpowiednio wcześnie odkryć potencjalne nieprawidłowości. Dzieci, których wzrok wciąż się rozwija, a także pacjenci ze zdiagnozowaną wadą lub w podeszłym wieku muszą jednak poddawać się badaniom kontrolnym średnio raz w roku. Szczegółowej porady w tym zakresie udzieli jednak podczas pierwszych konsultacji okulista. Jelenia Góra to miasto, w którym przyjmują doświadczeni, zaufani specjaliści z Centrum Medycznego Zabobrze. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z ich usług.