TOP 5 ćwiczeń na ból kręgosłupa szyjnego

W dzisiejszych czasach problemy z kręgosłupem dotykają coraz więcej osób, nawet młodych. Wiąże się to przede wszystkim z siedzącym trybem życia, przez co można powiedzieć, że jest to dolegliwość XXI wieku, ale warto wiedzieć, że ból każdego odcinka kręgosłupa jest powodowany czym innym i można go wyleczyć na różne sposoby. I tak np. ból kręgosłupa szyjnego można często zniwelować prostymi, domowymi ćwiczeniami, zobaczmy jakimi.

Co to jest kręgosłup szyjny?

Zanim jednak przejdziemy do ćwiczeń, warto zastanowić się nad tym, czym jest kręgosłup szyjny, a jest to nic innego jak odcinek szyjny kręgosłupa. Zaczyna się on w górnej części szyi, a kończy na poziomie łopatek. Problem z tym odcinkiem jest jednak taki, że choć jego długość jest niewielka, to ból promieniuje na wszystkie jego strony nawet do 10 cm wzdłuż i wszerz, dlatego jest on tak uciążliwy.

Dlaczego w tym odcinku pojawia się ból?

Powodów może być wiele, jednak do najbardziej popularnych można zaliczyć:

  • Niewłaściwą postawę ciała podczas siedzenia przy komputerze, leżenia i chodzenia
  • Ciągłe przebywanie w przeciągu
  • Stale odczuwany stres
  • Problemy z tarczycą
  • Zbyt intensywne ćwiczenia lub całkowity brak ruchu
  • Stany zapalne stawów i kości
  • Zwyrodnienia

To tylko jedne podstawowych objawów. Inne wiążą się już z bardziej problematycznymi dolegliwościami, którym zaradzić mogą jedynie specjaliści.

Jak poradzić sobie z bólem?

Choć w wielu przypadkach ból ustępuje samoistnie po zmianie nawyków chodzenia lub ćwiczenia, to czasem może on być naprawdę silny i uciążliwy, więc warto wiedzieć, jak mu zaradzić. Opcje są dwie – jedną jest wykonywanie specjalnych domowych ćwiczeń, drugą, wizyta u fizjoterapeuty.

5 prostych ćwiczeń na kręgosłup szyjny

Jak potwierdza fizjoterapeuta w Gdańsku, ćwiczenia te można bez problemu wykonywać w domu, są mało inwazyjne i praktycznie dla każdego, a zalicza do nich:

  1. Rozciąganie szyi: Siedząc w pozycji wyprostowanej, opuszczamy prawy bark, lewą rękę przekładamy nad głową i łapiemy się lekko za ucho. Następnie delikatnie naciskając ręką, przechylamy głowę w lewą stronę i wytrzymujemy min. 20 sekund. Taką sekwencję na dwie strony wykonujemy co najmniej 5 razy, pamiętając, by nie przekroczyć granicy bólu.
  2. Napinanie mięśni w tył: Splatamy dłonie i przekładamy je na odcinek szyjny. Mięśniami szyi napieramy na dłonie, które w tym czasie stawiają opór i wytrzymujemy 15 sekund, systematycznie napierając. Powtarzamy 3 razy i rozluźniamy, puszczając głowę luźno w przód.
  3. Napinanie mięśni w przód: Splatamy dłonie i przekładamy je na czoło. Następnie podobnie jak wyżej napieramy głową z użyciem mięśni szyi na ręce i wytrzymujemy 15 sekund. Po 3 powtórzeniach rozluźniamy mięśnie.
  4. Koci grzbiet: W klęku podpartym staramy się „wypchać” górny odcinek kręgosłupa jak najbardziej w górę, spuszczając mocno głowę w dół i wytrzymujemy tak kilka sekund. Następnie opuszczamy kręgosłup jak najbardziej w dół, zadzierając głowę do góry. Takie ćwiczenie można wykonywać nawet do 15 powtórzeń.
  5. Pozycja dziecko: Siadając na piętach, górną część ciała kładziemy w przód, wyciągając ręce najdalej jak tylko potrafimy, nie odrywając pośladków od stóp. Wytrzymując tak 10-15 sekund powtarzamy ćwiczenie min. 10 razy.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Czasem zdarza się tak, że ból kręgosłupa szyjnego jest naprawdę ostry, dlatego same ćwiczenia mogą być nieskuteczne. Warto wtedy udać się do specjalisty, by doradził on nam, jak konkretnie możemy zniwelować ból i opisze on nam cały plan działania. Najczęściej jest to rehabilitacja, którą można wykonywać na sesjach lub samodzielnie w domu, ale niestety czasem należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, co tylko dowodzi temu, że wizyta u fizjoterapeuty w niektórych przypadkach jest koniecznością.

Podsumowanie

Widać więc, że bólu kręgosłupa szyjnego nie można lekceważyć. Warto już od zaczątku dolegliwości wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i pleców, by w późniejszym czasie uniknąć bardziej problematycznych dolegliwości, a nawet chorób ograniczających swobodny ruch.