Wesoły pediatra – jak strój lekarz wpływa na dziecko

Wizyta u lekarza dla dziecka jest zazwyczaj strasznym doświadczeniem. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nie ma w tym nic strasznego, ale w pierwszych latach życia ciężko przekonać maluchy, że nic im nie grozi. Skąd bierze się u nich ten lęk? Wszystko przez to, że dzieci odbierają innych na podstawie tego, co widzą, a specjalny ubiór lekarza nie zawsze wywołuje pozytywne emocje. Zobaczmy dlaczego. 

Jak dzieci reagują na wiadomość o wizycie u lekarza?

Warto jednak na początku przypomnieć, że lęk przed lekarzami nie bierze się znikąd. Wizyty u specjalistów to dla maluchów stres; czują wtedy duży dyskomfort i lęk, ponieważ albo mają już nieprzyjemnie doświadczenia z wizyt, albo odczuwają niepokój przed nieznanym. Na wizytę reagują więc najczęściej negatywnie.

Dlaczego dzieci boją się lekarzy?

My jako dorośli wiemy, że wizyta lekarska nie jest niczym strasznym. Maluchy są brane do lekarza najczęściej w przypadku bólu lub choroby i nie mają świadomości, że lekarz, aby zbadać pacjenta, musi czasem ten dyskomfort spotęgować, by po prostu mu pomóc. Dzieci myślą więc, że to przez lekarzy czują się jeszcze gorzej i nie są chętne, by odwiedzać jego gabinet. 

Jak oswoić dziecko z lekarzem?

W sytuacji strachu przed doktorem to od rodzica głównie zależy to, czy maluch się z nim oswoi. Najlepiej tłumaczyć mu na spokojnie, że to lekarz przepisuje lekarstwa, po których poczuje się lepiej i że bez wizyty ból sam nie przejdzie. 

Wśród młodszych dzieci warto łączyć wizytę lekarską z przyjemnymi doświadczeniami przed nią, po niej lub w trakcie. Można np. wziąć do gabinetu zabawki lub nagrodzić je po badaniu, jeśli będą się grzecznie zachowywać. Po kilku wizytach strach samoistnie zniknie, zwłaszcza jeśli rodzice przez cały czas będą obok. 

Jak strój lekarza wpływa na dziecko?

Wiadomo już, że to głównie przez odzież medyczną dziecko kojarzy lekarza negatywnie. Jest ona najczęściej jaskrawobiała, co dla malucha jest bardzo niekomfortowe. Pozytywne emocje łączy on bowiem z kolorami i to niezbyt rażącymi, zaś biel nie jest zbyt częstym kolorem w jego otoczeniu, co dodatkowo potęguje lęk przed nieznanym.

Jak ocieplić wizerunek lekarza? 

O dobre samopoczucie małych pacjentów mogą zadbać również sami lekarze choćby przez zmianę stroju. W rygorach placówek medycznych, a zwłaszcza w pediatrii wymogi co do strojów są już mniej rygorystyczne i specjaliści mogą sami dobrać dla siebie odpowiedni strój medyczny. 

W większych placówkach musi to być oczywiście w dalszym ciągu sterylny kitel lub fartuch, ale w przychodniach rodzinnych można postawić choćby na bluzy medyczne męskie i damskie, które w oczach dzieci będą wyglądać bardziej naturalnie

W odzieży można zmienić również kolor. Nawet wśród lekarzy dla dorosłych odchodzi się od bieli, dlatego tym bardziej wśród pediatrów będzie to dobra zmiana dla dzieci. 

Jakie kolory wybrać?

Wśród pediatrów bardzo często już można spotkać odzież medyczną w kolorach różu lub fioletu. Są to kolory bardzo żywe, kojarzące się z dobrym humorem, ciepłem i pogodą ducha, dlatego automatycznie dzieci odbierają lekarzy z dużo większą sympatią. 

Czasem można też spotkać odzież w odcieniach niebieskiego lub zielonego, która sprawia poczucie bezpieczeństwa i dodatkowo uspokaja. 

Warto też dodać, że w pediatrii można sobie pozwolić na dodanie do fartuchów kolorowych wzorków czy obrazków, zwłaszcza postaci z bajek. Dzięki temu dzieci widząc w gabinecie znajome lub interesujące nawiązania poczują się bardziej pewnie i przekonają się do lekarza dużo szybciej, możliwe, że już nawet na pierwszej świadomej wizycie. 

Podsumowanie

Jak więc widać, wizyta u lekarza jest dla dzieci dość dużym przeżyciem, ale z łatwością można temu zaradzić dzięki odpowiedniemu podejściu rodziców, ale także poprzez zmianę stroju lekarzy. Dlatego dobrze jeśli mają oni świadomość tego, jak ich ubiór wpływa na najmłodszych pacjentów.