Krótka historia makijażu

Ciężko jest sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez makijażu – jest on wszechobecny i coraz częściej sięgają po niego nawet mężczyźni. Jak pokazuje historia, był on wykorzystywany nie tylko w celach poprawienia urody, ale korzystali z niego także aktorzy oraz osoby zmagające się z problemami dermatologicznymi. W tym artykule przybliżymy historię makijażu oraz kosmetyków – od starożytnego Egiptu aż po czasu współczesne.

Kosmetyki w starożytnym Egipcie

Jak pokazują współczesne odkrycia archeologiczne, już w starożytności ludzie posługiwali się kosmetykami w celu podkreślenia własnej urody. Przykładem może być Egipt, gdzie w grobowcach archeolodzy cały czas znajdują całe palety szminek, pudry oraz inne malowidła. Początkowo naukowcy nie wiedzieli do czego służyły te rzeczy, gdyż ich wygląd różni się znacząco od kosmetyków dostępnych obecnie. Na szczęście naukowcy odkryli zapisy w starożytnych tekstach, które dokładnie opisują, jakie zabiegi kosmetyczne cieszyły się największą popularnością w tamtych czasach i w jakim celu je wykonywano

Za ideał piękna w starożytnym Egipcie uchodziła Nefretete – była to szczupła kobieta o niezwykle delikatnej oraz subtelnej urodzie. W tamtych czasach za najbardziej pożądane były jasne odcienie skóry, gdyż osoby o ciemniejszej karnacji kojarzone były z pospólstwem. Kobiety więc, aby upodobnić się do ideału, smarowały swoje twarze jasną ochrą oraz rysowały na twarzy cienkie linie, które miały dodatkowo podkreślić ich delikatną urodę. Co ciekawe, zarówno kobiety jak i mężczyźni używali ciemnej kredki do podkreślania oczu.

kosmetyki do makijażu

Drogeria internetowa z kosmetykami do makijażu Glowstore zapewnia najwyższej jakości produkty renomowanych marek.

Makijaż Rzymian

Rzymianie za czasów cesarstwa również nie stronili od makijażu. Bardzo popularny był biały puder bądź proszek perłowy, którym pokrywano twarz, szyję oraz ramiona. Rzymianki szczególną uwagę przykuwały do oczu, które podkreślały za pomocą tzw. kohlu, czyli zmieszanej sadzy oraz popiołu. Mieszanka nakładana była na skórę za pomocą specjalnych pałeczek, zazwyczaj wykonanych z kości słoniowej, kości bądź drewna. Inne części ciała, takie jak paznokcie albo usta, nie były dla Rzymian aż tak ważne, więc nie używali oni żadnych kosmetyków do ich podkreślenia.

Maksymilian Faktorowicz – ojciec współczesnego makijażu

Za ojca współczesnego makijażu uznaje się Polaka Maksymiliana Faktorowicza, który znany jest szerszemu gronu jako Max Factor – jest to twórca pierwszych komercyjnych linii kosmetycznych, wykorzystywanych do makijażu oraz charakteryzacji. Faktorowicz urodził się w 1872 roku w Zduńskiej Woli.

W 1929 roku otrzymał nagrodę Oscara za charakteryzację Frankensteina w słynnej amerykańskiej produkcji.

Od 14. roku życia pracował jako pomoc aptekarz, dzięki czemu zaczął eksperymentować z różnymi substancjami i zafascynował się tematem upiększania urody. W 1904 roku otworzył sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie i zapoznał się z dworem carskim oraz elitami rosyjskimi, którym doradzał w sprawie kosmetyki. W 1904 roku przeniósł się z rodziną do Los Angeles, gdzie szybko rozpoczął współpracę z gwiazdami Hollywood. W 1929 roku otrzymał nagrodę Oscara za charakteryzację Frankensteina w słynnej amerykańskiej produkcji.