Czym jest i na czym polega terapia witaminą C?

Terapia witaminą C jest obecnie bardzo popularna na  świecie. Do Polski dopiero wchodzi i wiele osób zastanawia się czy to rozwiązanie dla nich. Z tego powodu warto zapoznać się z zaletami takiego leczenia, tym jak przebiega i jakie mogą być jego skutki uboczne.

Podstawowe informacje o terapii witaminą C

Witamina C jest składnikiem odżywczym znajdującym się w żywności i suplementach diety. Jest przeciwutleniaczem i odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu. Wysoką dawkę witaminy C można podawać w infuzji dożylnej (przez żyłę do krwioobiegu) lub doustnie. Ostatnimi czasy kroplówki witaminowe zyskają na popularności – decydują się na nie sportowcy, osoby z niedoborem witamin lub też ludzie, którzy chcą poprawić swój stan zdrowia.

Po zażyciu infuzji dożylnej witamina C może osiągnąć znacznie wyższy poziom we krwi niż wtedy, gdy ta sama ilość jest przyjmowana doustnie.

Wysokie dawki witaminy C mogą poprawić nasze samopoczucie, wspomagać regenerację po intensywnym wysiłku czy chorobie i wzmocnić naszą odporność. Często korzystają z nich osoby narzekające na problemy z koncentracją oraz Ci, którzy chcą poprawić kondycję swoich włosów, skóry i paznokci.

Dożylne stosowanie dużych dawek kwasu askorbinowego spowodowało bardzo niewiele działań niepożądanych w badaniach klinicznych.

Witamina C jest zatwierdzona jako suplement diety przez amerykańską Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i jednocześnie nie zostało zatwierdzone stosowanie wysokich dawek witaminy C jako leku na raka lub jakiejkolwiek innej choroby.

Czym jest witamina C?

Witamina C inaczej jest nazywana kwasem askorbinowym. To substancja odżywcza, którą ludzie muszą pozyskiwać z pożywienia lub suplementów diety, ponieważ nie można jej wytworzyć w organizmie.

Witamina C jest przeciwutleniaczem i pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu. Działa również z enzymami i odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu. W przypadku wlewu dożylnego witamina C może osiągnąć znacznie wyższy poziom we krwi niż w przypadku przyjmowania doustnego. Badania sugerują, że te wyższe poziomy witaminy C mogą powodować śmierć komórek nowotworowych w laboratorium.

Poważny niedobór witaminy C w diecie powoduje szkorbut. To choroba, której objawy to skrajne osłabienie, letarg, łatwe siniaczenie i krwawienie. Brak witaminy C u chorych na szkorbut powoduje, że kolagen ma znacznie cieńszą strukturę. Po jej podaniu kolagen staje się ponownie grubszy.

Terapia witaminą C a leczenie raka

Terapia witaminą C jest często wymieniana w kontekście leczenia raka. To jak wysokie dawki tej substancji wpływają na pacjentów z rakiem bada się już od 1970 roku. Szkocki chirurg Ewan Cameron pracował z nagrodzonym Noblem chemikiem Linusem Paulingiem, aby zbadać możliwe korzyści terapii witaminą C w badaniach klinicznych u pacjentów z nowotworami pod koniec lat 70. i na początku lat 80. XX wieku. Badania laboratoryjne wykazały, że wysokie dawki witaminy C mogą spowolnić wzrost i rozprzestrzenianie się raka prostaty, trzustki, wątroby, okrężnicy i innych typów komórek nowotworowych.

Co więcej niektóre badania laboratoryjne i na zwierzętach wykazały, że łączenie witaminy C z terapiami przeciwnowotworowymi może być pomocne. Należy jednak pamiętać, że inne badania wykazały, że pewne formy witaminy C mogą zmniejszać skuteczność chemioterapii. Zawsze więc należy łączyć taką terapię porozumiewając się ze swoim lekarzem i ustalając indywidualny plan leczenia, który będzie najskuteczniejszy w tym przypadku.

c-cytrusy

Badania na zwierzętach wykazały, że leczenie wysokimi dawkami witaminy C hamuje wzrost nowotworu w niektórych rodzajach raka trzustki, wątroby, prostaty i jajnika, mięsaka i złośliwego międzybłoniaka.

Niektóre badania na ludziach z wysoką dawką witaminy C u pacjentów z nowotworami wykazały poprawę jakości życia, a także poprawę funkcji fizycznych, umysłowych i emocjonalnych takich jak: zmniejszenie objawów zmęczenia, nudności, bólu i zwiększenie apetytu.

Jakie są działania uboczne terapii z witaminą C?

Dożylne stosowanie dużych dawek kwasu askorbinowego spowodowało bardzo niewiele działań niepożądanych w badaniach klinicznych. Jednak wysoka dawka witaminy C może być szkodliwa u pacjentów z określonymi czynnikami ryzyka. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek w przeszłości zgłaszano niewydolność nerek po leczeniu kwasem askorbinowym. Pacjenci z tendencją do rozwoju kamieni nerkowych nie powinni być leczeni wysokodawkową witaminą C.