Jak zwiększyć swoją wydolność oddechową?

 Pod pojęciem wydolności oddechowej kryje się zdolność układu oddechowego do odpowiedniego natlenienia krwi. Dbanie o jej prawidłowy poziom przekłada się na ogólną wydolność organizmu. Niewłaściwe oddychanie przekłada się na pogorszone funkcjonowanie całego organizmu, skutkując m.in. zaburzeniami funkcjonowania metabolizmu, pogorszeniem jakości snu, niewłaściwym poziomem dwutlenku węgla we krwi i wieloma innymi dolegliwościami. Od czego zależy wydolność oddechowa? Jakie sygnały wskazują na problemy z wydolnością oddechową? Jak może nam pomóc ćwiczenie świadomego oddychania?

Od czego zależy prawidłowa wydolność oddechowa?

Najważniejsze są trzy główne czynniki:

  • Prawidłowy przepływ krwi przez naczynia płucne, determinujący jej zdolność do odbierania tlenu;
  • Pojemność płuc;
  • Zdolność dyfuzyjna płuc, czyli to, jak sprawnie pęcherzyki płucne radzą sobie z transportowaniem tlenu do krwi.

Nieprawidłowa wydolność oddechowa – co powinno zwracać naszą uwagę?

Objawów niewłaściwej wydolności oddechowej jest naprawdę wiele, tu zatem przytoczymy jedynie kilka przykładów. Przejawia się ona m.in.

  • poprzez bezdech senny lub chrapanie,
  • uczucie duszności,
  • kaszel (niezwiązany z infekcją),
  • uczucie zmęczenia,
  • częste ziewanie,
  • niski poziom energii,
  • uczucie zdenerwowania i stany depresyjne.
  • Innymi przykładami mogą być świszczący oddech lub astma wysiłkowa. Dochodzi również do częstszych przeziębień, czy też do infekcji klatki piersiowej.

trening oddechowy

Kurs świadomego oddychania – “wymysł naszych czasów” czy sprawdzona metoda?

Nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, lecz już od dawna istnieją profesje, w których odpowiedni sposób oddychania jest niesamowicie istotny. Właściwego oddychania uczą się m.in. nauczyciele, piosenkarze, tancerze lub sportowcy. Czasem dzielą się oni z innymi pewnymi technikami dotyczącymi prawidłowego oddychania, lecz często okazuje się, że nie mają oni dogłębnej wiedzy na temat, tego, jak działają określone metody i skąd właściwie się one wzięły.

Dlatego też, gdy obecnie stykamy się “nagle” z ideą świadomego oddychania, wydaje się ona dla wielu takim właśnie “wymysłem”. Tymczasem, oddychanie jest przecież jednym z podstawowych procesów życiowych, bez których nie bylibyśmy w stanie przeżyć. Oddychamy każdego dnia, w każdej chwili, świadomie lub nie, zatem logiczne jest, że warto również zdobyć wiedzę o tym, JAK robić to w prawidłowy sposób. Stawką jest nasze zdrowie, dlatego też przekonajmy się, jak może nam pomóc kurs świadomego oddychania.

Kurs świadomego oddychania – jak może nam pomóc i gdzie możemy z niego skorzystać?

Wykształcenie technik świadomego oddychania nie powinno odbywać się na własną rękę, po przeczytaniu kilku artykułów w Internecie. Dlatego właśnie stworzono kursy, by w bezpieczny sposób przeprowadzić zainteresowanych przez arkana właściwego oddychania. Poniżej przykłady korzyści, jakie uzyskujemy z kursu:

  • znaczna redukcja poziomu stresu
  • nauka rytmicznego oddechu nosowo-przeponowego
  • wpływ na endogenną produkcję tlenku azotu, który pomaga m.in. w nawilżaniu i czyszczeniu powietrza, które wdychamy
  • zwiększenie sprężystości pęcherzyków płucnych
  • obniżenie pH krwi
  • zmniejszenie częstotliwości oddechów na minutę
  • poprawa procesu przekazywania tlenu do najważniejszych organów (mózg, serce, wątroba)
  • większy spokój.

kurs swiadomego oddychania

Decydując się na kursy świadomego oddychania, zyskujemy o wiele więcej, niż możemy tutaj przeczytać. Pamiętajmy jednak, że istnieje naprawdę dużo metod nauki prawidłowego oddychania, a osoby niedoświadczone mogą się w tym łatwo pogubić. Możemy wykonywać proste ćwiczenia na poprawę wydolności oddechowej w domu, lecz adaptowanie określonych metod bez rzetelnej wiedzy nie przyniesie oczekiwanych efektów.

W poszukiwaniu profesjonalnych kursów świadomego oddychania warto skorzystać np. z metody Butejki, zakładającej stopniowe zmniejszanie częstotliwości oddechów poprzez rozluźnienie mięśni oddechowych. Jedno z miejsc, w których można skorzystać z kursu, są warsztaty prowadzone we Wrocławiu przez Jakuba Gontarskiego. Więcej informacji uzyskamy pod adresem jakubgontarski.com, gdzie zyskamy wiedzę również na temat prowadzonych warsztatów ruchowych lub też bardzo dziś przydatnych kursów samoobrony.

Do Wrocławia masz daleko, a interesujesz się uczestnictwem w kursie? Z pomocą przychodzi technologia XXI wieku. Krótko mówiąc, istnieje możliwość skorzystania z sesji prowadzonych online, podczas których nauczysz się technik prawidłowego oddychania.

Ważne: pierwszy trening poprzedzony jest testem oddechowym, ćwiczeniami diagnostycznymi i sprawnościowymi. Wszystko po to, by móc jak najlepiej ustalić bezpieczny i skuteczny plan treningowy.