Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Dolegliwości bólowe stawów mogą pojawić się w każdym wieku i wbrew pozorom nie dotyczą tylko osób starszych. Jednym z przykładów poważnej choroby, która dotyka ludzi w przedziale wiekowym 40 – 60 lat jest zwyrodnienie stawów. Czym właściwie jest ta choroba i w jaki sposób można ją leczyć? Kto jest narażony na chorobę zwyrodnieniową?

Jednym z najczęstszych objawów w przypadku choroby zwyrodnieniowej, na jakie warto zwrócić uwagę, to silny ból stawów, trudności w poruszaniu się czy zauważalna deformacja na ciele, powstała w okolicy stawów. To właśnie te trzy kwestie sprawiają, że konieczna jest wizyta u ortopedy, który zdiagnozuje problem i zaproponuje szereg rozwiązań i metod leczenia dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czym charakteryzuje się choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęściej klasyfikowanych schorzeń okolicy stawów. Choroba dotyka przede wszystkim układu ruchu, utrudniając poruszanie się, wywołując silny ból, a nawet deformację w okolicy stawów, w których chrząstka stawowa uległa zniszczeniu. Do powstania choroby prowadzi nieodwracalne uszkodzenie chrząstki stawowej, która, w przeciwieństwie do tkanek, nie jest w stanie się zregenerować.

Problemy ze stawami mogą pojawić się w całym ciele, ale najczęściej choroba atakuje stawy, najbardziej narażone na ruch. Pacjenci skarżą się zwłaszcza na ból w kolanach, biodrach oraz rękach (szczególnie w łokciu i nadgarstku). Często choroba atakuje również kręgosłup.

W wielu przypadkach choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje jako efekt niedoborów, które prowadzą do obniżenia jakości naturalnej chrząstki stawowej. Taki rodzaj schorzenia określany jest jako podłoże pierwotne. Jednakże niekiedy choroba zwyrodnieniowa o podłożu wtórnym występuje u osób zmagających się z innymi schorzeniami – między innymi przy problemach z tarczycą czy w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Do zdiagnozowania choroby zwyrodnieniowej stawów wykorzystuje się rezonans magnetyczny oraz badanie obrazowe RTG.

Przyczyny i dokładne objawy zwyrodnienia stawów

Przyczyn pojawienia się zwyrodnienia stawów jest bardzo wiele. Niektórzy pacjenci chorują ze względu na słabej jakości chrząstki, u innych zaś schorzenie towarzyszy innym problemom zdrowotnym. Wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej stawów można jednak zapobiegać, gdyż pierwsze objawy najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

Otyłość, brak aktywności fizycznej to jedne z czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Oprócz tego narażone na pojawienie się choroby są przede wszystkim osoby pracujące zawodowo w jednej pozycji, a także intensywnie uprawiające sporty.

Z racji tego, że choroba zwyrodnieniowa atakuje przede wszystkim narząd ruchu, wszelkie objawy jej wystąpienia pojawiają się właśnie w okolicy kolan, stawu biodrowego czy kręgosłupa. Ból pojawia się najczęściej w godzinach porannych, objawiając się sztywnością i trudnością we wstaniu z łóżka. U wielu pacjentów zauważalne są problemy z chodzeniem, a poruszaniu towarzyszą nieprzyjemne dźwięki trzeszczenia. Jednak to ból, który intensyfikuje się w ciągu dnia jest sygnałem, że należy zgłosić się po pomoc do ortopedy.

Czy zwyrodnienie stawów można wyleczyć?

Zwyrodnienie stawów nie mija samoistnie, a uszkodzenie chrząstki nie regenerują się. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia pierwszych objawów najważniejsza jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie badań oraz wywiadu z pacjentem zaproponuje najbardziej korzystne leczenie.

Specjalista, jakim jest ortopeda z Opola, bazując na wynikach badań rezonansu podejmie decyzje o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego. Zalecenie i leki pomogą Ci w złagodzeniu objawów. Oprócz tego, istnieją niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z bólem, a należą do nich między innymi rehabilitacja oraz fizjoterapia.

Ortopeda Opole

W wielu przypadkach leczenie profilaktyczne nie jest skuteczne, zwłaszcza wtedy, kiedy choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pacjentowi proponowane jest wtedy najczęściej leczenie zabiegowe. Endoprotezoplastyka znajduje swoje zastosowanie jeśli chorobowo zajęty jest staw kolanowy lub biodrowy. W trakcie zabiegu wymienia się zniszczone stawy na tytanową protezę. Istnieje również metoda artroskopowa, polegająca na mechanicznych oczyszczeniu stawu.

Zaangażowanie pacjenta, a także jego chęć do rehabilitacji z pewnością pomoże przywrócić pełną sprawność oraz ułatwić wykonywanie codziennych czynności.