Spirulina na stres oksydacyjny i utratę wagi – w jakich produktach można ją znaleźć?

Spirulina jest suplementem diety, który poprawia funkcjonowanie organizmu i pozwala zachować go w dobrym zdrowiu. Jest produktem naturalnym, jednokomórkową algą, bogatą w substancje odżywcze niezbędne człowiekowi. Wpływa ona na redukcję stresu oksydacyjnego i tkanki tłuszczowej. Jako produkt naturalny jest bezpieczna dla organizmu człowieka i przyjmowana zgodnie z zaleceniem nie powoduje żadnych skutków ubocznych. 

 

Stres oksydacyjny – czym jest spowodowany?

Stres oksydacyjny jest wynikiem:

 • codziennego stresu, 
 • złej diety,
 • niezdrowego trybu życia, 
 • palenia papierosów i spożywania zbyt dużych ilości alkoholu,
 • przebywania w zanieczyszczonym środowisku,
 • małej ilości snu,
 • długotrwałego przyjmowania leków.

Czynniki te powodują, że w organizmie zachwiana jest równowaga między wolnymi rodnikami, czyli reaktywnymi formami tlenu, które powstają w wyniku procesów metabolicznych, a antyoksydantami nazywanymi inaczej przeciwutleniaczami, odgrywającymi kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu. Stres oksydacyjny może prowadzić do wielu chorób takich jak: zawał serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, udar, nowotwory, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, gdyż uszkadza praktycznie wszystkie tkanki oraz komórki.

niezdrowy tryb życia, a stres oksydacyjny

Właściwości Spiruliny

Spirulina dzięki swoim właściwościom ma zbawienne działanie na organizm człowieka przyczyniając się do:

  1. Wzmocnienia układu odpornościowego, gdyż jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6, a w szczególności w GLA – kwas gamma-linolenowy, który bierze udział w biosyntezie substancji działających przeciwzapalnie, obniżających ciśnienie krwi, wzmagających aktywność układu immunologicznego.
  2. Zmniejszenia podatność organizmu na stres oksydacyjny, zachodzący w komórkach, dzięki dostarczeniu przeciwutleniaczy takich jak: zielony chlorofil i niebieska fikocyjanina
  3. Prawidłowego funkcjonowania organizmu, dostarczając substancji odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania takich jak: witaminy z grupy B, witaminę A, E, D, K, cynk, miedź, żelazo, magnez oraz białko roślinne, bardzo dobrze przyswajane przez organizm człowieka. 
  4. Zwalczania stanów zapalnych. 
  5. Zmniejszenia wagi, chudnięcia, dzięki zawartości wysokowartościowego białka, które stanowi około 70% jej masy, budującego mięśnie i pomagającego w redukcji tkanki tłuszczowej.
  6. Ograniczenia apetytu przy jednoczesnym dostarczaniu niezbędnych organizmowi składników odżywczych, doskonale przyswajalnych przez komórki. 
  7. Regulacji poziomu glukozy we krwi, dzięki dużej zawartości aminokwasów, zmniejszając w ten sposób skutki cukrzycy.
  8. Szybkiej regeneracji organizmu po wyczerpaniu fizycznym, intensywnych treningach, zapobiegając rozpadowi mięśni, dlatego polecana jest przez dietetyków sportowcom. 
  9. Wspomagania pracy układu nerwowego.
  10. Wspomagania organizmu w niedokrwistości, dzięki dużej zawartości doskonale przyswajalnego żelaza.
  11. Leczenia niektórych alergii.
  12. Wspomagania osób z nietolerancją laktozy. W Spirulinie znajduje się więcej wapnia niż w mleku. 
  13. Prawidłowego funkcjonowania tarczycy i oddziaływania na poziomie hormonalnym na procesy przemiany materii, gdyż jest cennym źródłem jodu. 
  14. Pięknego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

właściwości spiruliny na zmniejszenie tkanki tłuszczowej

W jakich produktach można znaleźć najczystszą Spirulinę?

Do diety warto dołączyć oprócz warzyw i owoców również spirulinę, która jest algą o kolorze ciemnozielonym, bogatą w substancje odżywcze. Ma ona smak szpinaku, dlatego można ją spożywać w postaci sałatek lub dodatku do nich. Miejscem jej zakupu jest najczęściej sklep ze zdrową żywnością, a także Internet i apteka. Występuje również w postaci suplementu diety, który jest najlepszym źródłem najczystszej Spiruliny. Czasami pojawia się jako dodatek do pieczywa, czy innych wypieków. Stanowi, ze względu na swoje właściwości i zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie, składnik kosmetyków do twarzy, a także produktów na odchudzanie.