Dentysta – bać się czy nie?
Lęk przed dentystą jest w pełni uzasadniony – przez długi czas, wizyty u stomatologa wiązały się z silnym i długotrwałym bólem. Jednak czy obecnie należy bać się wizyty u dentysty?
Boimy się bólu, pomyłki lekarza, uszkodzenia zęba lub samej diagnostyki. Nikt z nas nie chce usłyszeć, że ząb jest do wyrwania – zwłaszcza, jeśli chodzi o te zęby, które wchodzą w skład uśmiechu – czyli zęby przednie.
Strach przed dentystą
Skąd się bierze tak wszechobecna obawa czy nawet panika przed dentystą? Prawdopodobnie powodami są metody leczenia, jakie były stosowane przez dekady.
Wówczas, pacjenci nie mogli liczyć na znieczulenie. W przypadku leczenia kanałowego, pacjenci faktycznie mogli się obawiać bólu. Dodatkowo, dawny system leczenia diametralni różnił się od dzisiejszego. Dziś, dentyści są mili, oferują szeroki zakres usług i znacznie rzadziej wyrywają zęby, tylko je leczą na różne sposoby. Dzięki nowoczesnej technologii istnieje coraz więcej sposobów, które umożliwiają całkowite wyleczenie zęba, nawet w przypadku zapalenia miazgi.
Reakcja większości z nas na dźwięk pracującego wiertła, czy poczucia charakterystycznego zapachu z gabinetu stomatologicznego jest negatywna i wiąże się ze strachem. Bodźce te działają na człowieka, jak dzwonek na psa w eksperymencie Pawłowa. Dźwięk pracującej wiertarki sprawia, że serce większości osób zaczyna szybciej pompować krew, a ciało oblewa zimny pot; dodatkowo ręce zaczynają się trząść i czujemy ścisk w żołądku. Najprawdziwsze objawy fobii stomatologicznej.
Powody obaw
Gdzie ona jednak ma swój początek? Być może przyczyn tego zachowania należy upatrywać u samego progu stomatologii? Każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że obecne gabinety dentystyczne diametralnie różnią się od tych sprzed wielu lat. Sprzęt także jest o niebo lepszy niż na samym początku. O środkach znieczulających nie ma potrzeby wspominać, bo każdy wie z opowieści dziadków, jak to było za ich czasów.
Nie może zatem dziwić to, że ludzie omijali szerokim łukiem każdy napotkany gabinet stomatologiczny, ponieważ miejsce to kojarzyło się jedynie z ogromnym bólem. Przodkowie obecnego pokolenia mając takie właśnie wspomnienia przekazywali je dzieciom, potem wnukom i mit ten na stałe zagościł w umysłach ludzi. Zadziwiająca jest siła z jaką zakorzeniło się to przeświadczenie w głowach całego społeczeństwa, skoro nawet obecna stomatologia nie jest w stanie go przezwyciężyć.
Dziś u dentysty jest zupełnie inaczej niż trzydzieści lat temu. Środki przeciwbólowe są tak skuteczne, że wykonywane zabiegi są w zasadzie całkowicie bezbolesne. Nawet samo wstrzyknięcie znieczulenia odbywa się bez jakiegokolwiek uczucia bólu. Wszystko to powinno sprawić, że od teraz w świat powinna iść informacja o tym, że stomatologa nie ma potrzeby się obawiać, gdyż wizyta w jego gabinecie nie jest wcale tak traumatycznym przeżyciem, jakim było lata temu.
Medycyna cały czas się rozwija, a wraz z nią stomatologia. Czas zapomnieć o dawnych przeżyciach pacjentów stomatologów i opiniach. Trzeba bowiem zacząć tworzyć zupełnie nowy obraz tego zawodu. Bądź co bądź to właśnie dentystom człowiek zawdzięczać może przepiękny uśmiech, który nie straszy ani szarymi i podziurawionymi zębami, ani też krzywo poustawianymi. To właśnie dzięki stomatologii duża część osób może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem.
Artykuł powstał dzięki współpracy z przychodnią CM Sanitas.