Kiedy wykonuje się rekonstrukcję zgryzu?
Współcześnie coraz więcej osób zmaga się z problemem wady zgryzu. Ma to konsekwencje nie tylko estetyczne, które nierzadko wpędzają pacjenta w kompleksy na punkcie uśmiechu, ale również zdrowotne. Leczenie zgryzu jest jednak bardzo czasochłonne i kosztowne, przez co podejmuje się go niewielu Polaków. Jednocześnie rekonstrukcja zgryzu niesie za sobą wiele korzyści, dla których warto podjąć się leczenia.
Brzydki zgryz sprawia, że nasz uśmiech nie jest tak szeroki, jakby mógł być. Wady wpływają na samoocenę pacjenta, co powoduje utratę pewności siebie. Jest też druga strona tego medalu – idealne środowisko do rozwoju bakterii. W dziurach oraz brakach w uzębieniu nierzadko odkłada się płytka nazębna, czego konsekwencją jest pojawienie się m.in. próchnicy. Problemy mogą być jednak poważniejsze – zapalenia przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych to tylko nieliczne z nich.
Nowoczesna stomatologia pozwala jednak na wykonanie rekonstrukcji zgryzu, przez co pacjent może pochwalić się pięknym uśmiechem.
Co to jest rekonstrukcja zgryzu?
Najczęściej wady zgryzu naprawia się za pomocą aparatów ortodontycznych – stałych lub ruchomych. W wielu przypadkach nie jest to wystarczające bądź pacjenci uważają takie leczenie za drogie i długotrwałe. Czym innym jest natomiast specjalistyczna rekonstrukcja zgryzu, którą można wykonać jedynie w gabinetach stomatologicznych. Nie obędzie się również bez kilku wizyt. Wszystko to wpłynie jednak na poprawę zgryzu oraz zmieni jakość dotychczasowego życia.
To, że potrzebujmy rekonstrukcji zgryzu można zauważyć przy okazji pojawienia się uciążliwego bólu mięśni, które są odpowiedzialne za żucie. Nierzadko problemem są bóle stawu skroniowo-żuchwowego, karku czy zębów, a nawet trzaski. Wiele osób cierpi także z powodu startych zęby i możliwości gryzienia tylko jedną stroną.
Rekonstrukcja zgryzu polega na przywróceniu go do takiego stanu, aby zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i spożywanie posiłków było bezbolesne i komfortowe. Bez wątpienia rekonstrukcja wpłynie także na poczucie własnej wartości, gdyż poprawie ulegnie uśmiech.
Do wykonania rekonstrukcji zgryzu można zastosować liczne rozwiązania protetyczne, których wybór jest uzależniony od problemu, a także stanu uzębienia pacjenta. Nierzadko stomatolog decyduje się na wypełnienia ceramiczne bądź korony czy same licówki. Bardziej zaawansowane problemy będą wymagały implantów zębowych tytanowych czy cyrkonowych. Mimo tego, że leczenie jest długotrwałe oraz kosztowne, pacjent z pewnością będzie mógł pochwalić się ładnym i równym uśmiechem.
Na czym polega rekonstrukcja zgryzu?
W zależności od wady, stomatolog zdecyduje jaki plan leczenia należy wdrążyć. Dlatego przed pierwszą wizytą warto przygotować listę wszystkich objawów i dolegliwości, na których powstanie może mieć wpływ wada zgryzu. Warto wziąć pod uwagę objawy, które pozornie nie są związane z uzębieniem, gdyż wady zgryzu często sprawiają ból w różnych miejscach.
Lekarz stomatolog bardzo często kieruje pacjenta na dodatkowe badania, które pomogą mu w zrozumieniu problemu, jak i ustaleniu skutecznego plan działania. Dzięki temu pacjent może być pewny, że leczenie będzie skuteczne i z pewnością zlikwiduje wszystkie objawy.
Rekonstrukcja zgryzu ma na celu odtworzenie prawidłowego zwarcia zębów, które utraciliśmy w momencie usunięcia zęba czy innych chorób, których konsekwencje przekładają się na stan uzębienia.
Kiedy konieczna jest rekonstrukcja zgryzu?
Na rekonstrukcję zgryzu najczęściej zapisują się osoby, których stan zębów oraz dokuczliwy ból utrudniają codzienne funkcjonowanie. Źródłem dolegliwości może być obniżone wypełnienie zębów, które uniemożliwiają prawidłowe żucie lub choroby np. bruksizm. W pierwszym przypadku spłaszczenie wypełnienia (niezależnie czy zostało to dokonane w gabinecie stomatologicznym, czy podczas spożywania posiłków), może doprowadzić do zaniku zębów, które przemieszczają się w stronę luki. I chociaż siła żucia nie zmienia się, pacjent ma mniej zębów, które ułatwiają gryzienie.
W przypadku chorowania na bruksizm, czyli występowania parafunkcji powodującej zgrzytanie zębów, pacjent mechanicznie ściera zęby. Rekonstrukcja zgryzu ma temu zapobiec.
Dlaczego warto wykonać rekonstrukcję zgryzu?
Rekonstrukcja zgryzu to dla wielu osób zaledwie konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. Część pacjentów jednak potrzebuje kompleksowego leczenia, opartego na różnych formach protetycznych. Stomatolog jednak przez cały proces dąży do tego, aby doprowadzić zęby do ładnego i zdrowego wyglądu, przez co pacjent będzie mógł pochwalić się pięknym uśmiechem.