Orzechy i ich właściwości prozdrowotne

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak bardzo zdrowe i wartościowe są orzechy. Są one najbardziej wartościowe ze wszystkich bakalii i mimo, że zawierają dużo tłuszczu i kalorii bardzo dobrze wpływają na stan naszego zdrowia oraz zmniejszają ryzyko chorób serca. Są one cennym źródłem witaminy z grupy B, witaminy E oraz magnezu i wielu innych mikroelementów, które świetnie wpłynął na zdrowie naszej skóry i włosów oraz piękny wygląd paznokci. Regularne spożywanie orzechów zagwarantuje nam odpowiednią ilość dostarczanych składników odżywczych, które będą zapobiegać przed niebezpiecznymi niedoborami. Orzechy są bardzo cennym elementem na diecie wegetarianizm wegan. W Sklepach z łatwością możemy zakupić różnego rodzaju orzechy.

Popularne orzechy i ich wartość odżywcza

Uważanymi za najbardziej szlachetne orzechy są migdały. Można je spożywać w całości lub pod postacią płatków lub słupków, niekiedy mogą przydać się również ich mielona wersja. Migdały składają się z dużej ilości białka oraz są bardzo dobrym źródłem magnezu oraz fosforu. Mają właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi przez co wiele osób zmagających się z tym problemem będzie mogła zaobserwować pozytywne zmiany.

Do wielu ciast i deserów wykorzystywane są orzechy włoskie, jednak warto wprowadzić do codziennego jadłospisu. Posiadają one wysoką zawartość kwasu foliowego przez są polecane kobietom w ciąży. Są idealnym źródłem witaminy B6 oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Wystarczy kilka sztuk dziennie, aby zaopatrzyć swój organizm w odpowiednią dawkę składników odżywczych.

Orzechy laskowe, które bardzo często kojarzą się z popularnymi czekoladowymi kremami, są idealnym źródłem witaminy E oraz kwasu foliowego. Zamiast sięgać po sklepowe, gotowe słodkie kremy można przygotować z nich np. masło orzechowe, które świetnie zastąpi gotowe produkty.

Orzechy ziemne są jednymi z najbardziej lubianych przez dzieci odmian. Co ciekawe, z botanicznego punktu widzenia należą one do w tej samej grupy roślin co fasola czy groch. Posiadają one największą ilością białka ze wszystkich innych bakalii. Są świetną przekąską, jednak lepiej ograniczać lub unikać gotowych mieszanek solonych orzeszków ziemnych.

Pistacje są pysznymi orzechami w charakterystycznym zielonym kolorze. Są bogate w beta-karoten, potas oraz witaminę B6. Najlepiej sięgnąć po wersję nieprażoną, bez dodatku soli.

Mniej znanymi, jednak cieszącymi się z rosnącą popularnością, są orzechy brazylijskie. Są one jednym z najbogatszych roślinnych źródeł selenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz zapobiega rozwojowi nowotworów. Aby pokryć dzienną dawkę selenu wystarczy jeden orzech brazylijski.

bakalie suszone

Orzechy laskowe to nie tylko składnik kremu czekoladowego, ale zdrowa i pyszna przekąska. Dodaj ją do musli i ciesz się pysznym smakiem. 

Pyszne bakalie suszone w codziennej diecie

Warto do codziennego jadłospisu wprowadzić orzechy. Aby zagwarantować sobie dostarczenie wszelkich potrzebnych dla organizmu substancji odżywczych powinniśmy każdego dnia sięgnąć po jakąś inną odmiana. Obecnie w sklepach możemy znaleźć różne rodzaje orzechów lub mieszanki bakaliowe, do których najczęściej dodawane są suszone owoce. Wybierając produkt dla siebie, koniecznie zwróćmy uwagę czy do jego transportu i przechowywania nie zostały użyte dodatkowe konserwanty, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Orzechy możemy traktować jako samodzielną przekąskę lub jako dodatek do innych potraw. Świetnie urozmaicą smak koktajli lub smoothie. Orzechy możemy także samodzielnie przerobić na masło orzechowe, które będzie świetnym dodatkiem do codziennych kanapek. Masło orzechowe przygotowane z orzeszków ziemnych jest bardzo częstym elementem w diecie sportowców z racji, że zawiera sporo białka oraz zdrowych tłuszczy niezbędnych do regeneracji po ciężkim treningu. Pyszne i zdrowe bakalie suszone znajdziecie w dobrych sklepach ze zdrową żywnością – to idealne zamienniki niezdrowych przekąsek i źródło cennych substancji odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.