Badanie prenatalne w prywatnej placówce – zdrowie dziecka najważniejsze

Niestety wciąż wiele kobiet w Polsce nie chce się zdecydować na wykonanie badań prenatalnych. Na ogół jest to spowodowane strachem. Polki obawiają się, że tego typu badanie może zaszkodzić zdrowiu dziecka, kolejną przyczyną jest błędne przekonanie, że o chorobie lepiej nie wiedzieć. Okazuje się jednak, że wczesne wykrycie wady płodu pozwala przygotować się lekarzom do leczenia, a nawet całkowicie wyleczyć płód jeszcze w pierwszych miesiącach ciąży. Badania zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka bez komplikacji.

Dlaczego kobiety boją się sprawdzić stan zdrowia dziecka jeszcze przed narodzeniem?

W Polsce badania prenatalne wykonywane są bardzo rzadko, a do darmowych badań mają dostęp jedynie kobiety z poważnym zagrożeniem ciąży oraz te znajdujące się w grupie ryzyka. Pomimo faktu, że w obecnych czasach badania prenatalne są bardzo bezpieczne, nieustannie doskonalone i niosą za sobą wiele korzyści, to i tak większość Polek nie jest wystarczająco poinformowana w tym temacie.

Świadomość o badaniach prenatalnych jest bardzo niska, w rezultacie nawet kobiety znajdujące się w grupie ryzyka nie decydują się na tego typu rozwiązanie. A przecież prywatni lekarze w Polsce dysponują zaawansowanym sprzętem i nawet jeżeli trzeba za tego typu badanie samemu zapłacić, to zdrowie i dobro dziecka powinno być wystarczającym argumentem do podjęcia takiej decyzji.

badanie usg w ciąży

Kontrowersyjne badania prenatalne

Tego typu badania inwazyjne wiążą się z 0,5-1% ryzykiem poronienia. Zazwyczaj badania prenatalne zleca się w przypadku wykazania przez badania przesiewowe ryzyka występowania choroby w celu potwierdzenia lub też wykluczenia.

Na zachodzie badania prenatalne są wykonywane o wiele częściej, ponieważ pacjentki ufają doświadczonym specjalistom u których ryzyko poronienia spada nawet do zera. W Polsce również posiadamy bogaty wybór doświadczonych i wyspecjalizowanych lekarzy, którzy bezpiecznie przeprowadzą badania prenatalne.

Obecna technologia umożliwia przeprowadzenie zupełnie bezpiecznych testów genetycznych krwi matki, które z dokładnością 99% określają ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych. Mowa tutaj dokładnie o NIPT, czyli nieinwazyjnym teście prenatalnym.

badanie usg

Zdrowie dziecka jest najważniejsze

Okazuje się, że wiele kobiet nie wykonuje badań prenatalnych, aby też “nie kusić losu”. Niewiedza jest najwygodniejszym wyborem, ponieważ daje spokój i maksymalnie odwleka ewentualne problemy. Poza tym, wiele Polek uważa, że takie badania nigdy nie są w 100% dokładne i zdarzają się pomyłki. Tymczasem wcześnie przeprowadzone badanie prenatalne u odpowiedniego specjalisty niejednokrotnie ratuje zdrowie i przyszłość dziecka.

Należy również zauważyć, że świadomość prawidłowo rozwijającej się ciąży zapewnia o wiele większy spokój, niż niewiedza. W przypadku kobiet znajdujących się poza grupą ryzyka, koszt podstawowych badań przesiewowych wynosi od 200 do 700 zł, zaś badań diagnostycznych od 1500 do 2000 zł.

Niestety dla wielu kobiet są to zbyt wysokie kwoty, a NFZ refunduje je jedynie wąskiej grupie kobiet. Tymczasem badania prenatalne są inwestycją w przyszłość, a ich koszt nie powinien mieć wielkiego znaczenia w perspektywie zdrowia dziecka. O wiele bardziej opłaca się zainwestować w badania prenatalne, ponieważ może nas to uchronić przed o wiele poważniejszymi kosztami leczenia w przyszłości. Zdrowie dziecka ma nieocenioną wartość i nie powinno się na nim oszczędzać.

Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby przed porodem pozwala na szybkie działanie. W razie wykrycia choroby lekarze mają czas na opracowanie planu leczenia i postępowania. W niektórych przypadkach możliwa jest nawet operacja jeszcze w łonie matki.

Niestety nie każda choroba może być wyleczona. W takiej sytuacji badanie prenatalne pozwala rodzicom oswoić się z wiedzą o chorobie dziecka i odpowiednio się do niej przygotować.