Czym jest metoda McKenziego?

Robin McKenzie jest twórcą metody manualnej terapii kręgosłupa, która ma pomagać ludziom cierpiącym na silne bóle kręgosłupa z uwzględnieniem odcinak lędźwiowego. McKenzie pochodzący z Nowej Zelandii, rozpoczął swoją działalność terapeutyczną na początku lat 50-tych XX wieku. Jego metoda bazuje na stosowaniu środków mechanicznych w postaci ćwiczeń, odpowiednio dobranych pozycji, masaży i terapii manualnej. Metoda ta jest przeznaczona dla pacjentów z bólami kręgosłupowymi w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym oraz we wszystkich kończynach. Celem terapii jest znaczne ograniczenie bólu aż do jego likwidacji, szybkie przywrócenie pełnej funkcji kręgosłupa oraz zapobieganie nawrotom.

Metoda McKenziego to niestandardowy sposób leczenia bólu kręgosłupa. Sposób McKenziego znacznie wyróżnia się na tle innych metod tym, że jej celem jest znaczne pozbycie się przyczyny bólu kręgosłupa, a nie tak jak w przypadku pozostałych metod leczenia, uśmierzenie bólu. Terapia metodą McKenziego przynosi na ogół stałe efekty i ból kręgosłupa na ogół znika bezpowrotnie.

Na czym polega ta metoda?

Metoda McKenziego skupia się głównie na leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa. Nie jest to natomiast standardowa metoda leczenia bólów kręgosłupa, ponieważ jej cel to usunięcie źródła bólu kręgosłupa i zapobieganie dalszym ich nawrotom. Metoda McKenziego zawiera w sobie skuteczne ćwiczenia przeciw bólom kręgosłupa, dzięki którym wyeliminujemy przede wszystkim same przyczyny bólu. Metoda McKenziego jest aktualnie jedną z najpopularniejszych metod leczenia bóli kręgosłupa.

Metoda McKenziego – ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Jednym z elementów metody McKenziego są odpowiednio dobrane ćwiczenia na ogólne bóle kręgosłupa, które mogą być praktykowane przez wszystkie osoby zmagające się z bólem pleców.

Metoda McKenziego – ćwiczenie 1:

Ćwiczenie jest wykonywane w pozycji leżącej, na brzuchu. Ramiona układamy wzdłuż całego ciała i obracamy głowę w dowolną stronę, tak aby było nam wygodnie. W tej pozycji rozpoczynamy ćwiczenie od zaczerpnięcia kilku głębszych oddechów.

Następnie należy się rozluźnić przez kilka minut, starając się z pełną świadomością usunąć wszystkie napięcia mięśni ze szczególnym uwzględnieniem pleców. To rozluźnienie pomoże nam wyeliminować wszelkie zniekształcenia, które mogą znajdować się w stawach naszego kręgosłupa. Ćwiczenie to powinno wykonywać się na początku każdej sesji ćwiczeń.

Metoda McKenziego – ćwiczenie 2:

Będąc w tej samej pozycji co w ćwiczeniu 1, łokcie układamy pod barkami i opieramy się na przedramionach. Ćwiczenie zaczynamy tak jak w przypadku ćwiczenia pierwszego, od zaczerpnięcia kilku głębszych wdechów. Następnie zupełnie rozluźniamy dolne partie bioder, nóg i pleców. W tej rozluźnionej pozycji, należy pozostać przez dwie lub trzy minuty. Za pomocą tego ćwiczenia pozbywamy się bólów krzyża.

Metoda McKenziego – ćwiczenie 3:

Nadal leżymy na brzuchu, dłonie kładziemy pod barkami tak, jakbyśmy chcieli zrobić „pompkę”. Prostujemy ramiona w łokciach i wypychamy górną część ciała w stronę sufitu tak wysoko, jak tylko potrafimy. Podczas wykonywania tego ruchu, całkowicie rozluźniamy miednicę, biodra i nogi, należy pamiętać o regularnym oddechu. Dolne partie ciała rozluźniamy i trzymamy w bezwładzie, pozycję utrzymujemy przez parę sekund.