Jak leczyć próchnicę zębów?

Dziś, gabinety dentystyczne są wyposażone w szczególnie profesjonalne przyrządy. Wiedza i doświadczenie dentystów, wraz z dostępem do najwyższej jakości sprzętów, pozwolą nam odzyskać dawny stan i wygląd zębów. Warto dodać, że poprzez powstanie próchnicy, możemy narazić się na inne poważne problemy. Im lepiej wybierzmy się do dentysty z tym problemem, tym lepiej dla nas. Próchnica zębów jest nie tylko szkodliwa dla naszego zdrowia, ale i nieatrakcyjna. Nalot, spowodowany działaniem bakterii, może z czasem przybrać kolor brązowy. Nieleczona próchnica może dojść do miazgi, co z kolei prowadzi do powstania stanu zapalnego. W takim przypadku, miazgę należy usunąć, czyli przeprowadzić leczenie kanałowe. Po takim leczeniu, naprawiony ząb jest o wiele bardziej delikatny i podatny na ukruszenia.

Należy bowiem wypełnić tę przestrzeń, w której znajdowała się miazga i dentysta robi to za pomocą specjalnej pasty stomatologicznej. Leczenie próchnicy może się odbywać poprzez borowanie lub remineralizacja. Borowanie jest konieczne w przypadku zaawansowanej próchnicy. Remineralizacjia z kolei, powinna odbyć się, gdy zmiany próchniczne są we wczesnym stadium.

Trzeba również dodać, że jak najwcześniejsze zgłoszenie się na wizytę pomoże nam na szybsze i tańsze wyleczenie zęba. Oprócz tego, wszelkie powikłania związane z próchnicą, nie będą aż tak poważne. Niestety większość z nas bardzo zwleka z odwiedzeniem dentysty. Jest to jednak konieczne, by zapewnić sobie zdrowe zęby. Najczęściej boimy się bólu związanego z leczeniem lub z jego kosztem.

Należy jednak mieć na uwadze, że im bardziej zęby będą uszkodzone, tym więcej wyniesie nas koszt leczenia. Poza tym, dentyści dysponują dzisiaj wieloma preparatami znieczulającymi, które pozwolą na przeprowadzenie całego zabiegu bez odczuwania bólu.

Skąd się bierze próchnica?

Próchnica jest problemem, który spotyka praktycznie każdego z nas. Jest ona wywołana przez poszczególne bakterie, które na szczęście można skutecznie zwalczyć. Bakterie te biorą się głównie ze spożywania słodyczy i piciu słodkich napojów w nadmiarze. Rozkładając cukry, bakterie przyczyniają się do produkcji kwasów organicznych. Większość ludzi, podjada między posiłkami. Najczęściej nie są naturalne produkty spożywcze, lecz słodycze, które wpływają na tworzenie się płytki nazębnej.

Bakterie, które gromadzą się na naszych zębach po spożyciu niektórych produktów spożywczych, rozprzestrzeniają się i mnożą, powodując coraz większe ubytki w zębach. Nadmierne spożywanie słodyczy i niezdrowe odżywianie się, jest niestety połączone z rzadkimi wizytami u dentysty i niewłaściwym sposobem dbania o stan naszej jamy ustnej. Próchnica bardzo szybko się rozszerza – ignorowanie jej może przyczynić się do powstania poważnych chorób, nie tylko zębów. Dla naszych zębów nie są szkodliwe jedynie białka, tłuszcze oraz woda.

Zapobieganie powstawaniu próchnicy

Najważniejszą czynnością w zapobieganiu próchnicy, jest utrzymywanie właściwej i codziennej higieny jamy ustnej. Wiąże się to przede wszystkim z myciem zębów po każdym posiłku, a nie tylko rano i wieczorem. Większość produktów spożywczych może powodować osiadanie się kwasów lub resztek na naszych zębach lub w dziąsłach. Dokładne mycie zębów i dziąseł pozwoli na wyczyszczenie całej jamy ustnej.gabinet dentystyczny

Oprócz regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, sami również możemy zadbać należycie o stan swoich zębów. ‘Wystarczy’ myć je po każdym posiłku, używając dobrej szczoteczki i pasty, a także nici dentystycznych i płukanek. Takie połączenie pozwoli skutecznie zapobiec szerzeniu się próchnicy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.